Dostaň ho tam (2010)

Tak za tohle by tvůrci zasloužili kopačky.:-) Od svého staršího bratříčka se Stollerovo a Segelovo dílo liší spoluprácí s Apatowem, která je cítit každým coulem. Každá třetí věta končí pěkně sprostým slovem a to je možná hlavní problém. Nejsem žádný puritán, ale takové množství už mě prostě ruší. Aldus Snow byl v Kopačkách dokonalá postava. Šílená, nepředvídatelná, naprosto mimo realitu a vždy s výbornou hláškou na rtech. Tvořil zábavný doplněk k hlavním postavám. Věnovat mu celý film se nakonec neukázalo jako dobrý nápad. Brand hraje (sám sebe) báječně, jenže té vulgarity, drog, sexu už bylo na 100 minut moc. Hodnotit Jonaha Hilla snad ani nejde, protože jeho role spočívala v neustálém zvracení, chlastání, zírání... Moje oblíbená Rose Byrne konečně dostala roli pořádné kočky, ale musím přiznat, že jí spíš pasují melancholičtější postavy. Nemůžu říct, že by mi nějaký charakter byl sympatický. Potěšila mě hojná účast cameo rolí. Celý film se vlastně táhne odnikud nikam a někde mezitím dělá odbočky z trasy. Najde se hned několik povedených scén (vyvrcholení Las Vegas bylo obzvlášť super), film mě vlastně celkem bavil, ale všechno se to jaksi vyšumělo. Oproti pro mě kultovním Kopačkám jsou to dva kroky zpátky. Ani soundtrack tentokrát není nic moc, vlastně ho pro mě překvapivě táhne Jackie Q. Většinou jsem zastáncem těžké práce dabérů, ale tady mi dabing přišel opravdu hrozný. Hodnocení: 45%

Jak vycvičit draka (2010)

Až budu mít příště náladu na draka, zkusím ho osedlat.:-) Začnu tím negativním. VIzuální zpracování mě příliš nenadchlo. Alespoň postavy by mohly být relativně podobnější a vypracovanější. Hlavní příšera mi taky přišla odfláknutá, i když oči byly všeříkající. Na druhou stranu musím říct, že letové fáze jsem si užil mnohem víc než tolik oslavovaný let Harryho Pottera na Klofanovi.Tím se dostávám k pozitivům. Úžasně dobrodružný začátek, přiměřený střed se zaměřením na vztahy mezi Škyťákem a ostatními včetně draka a překvapivě silně citově působící konec. Oceňuji odvahu amputovat hlavnímu hrdinovi nohu, to jsem ve filmu pro děti snad ještě nikdy neviděl. I nějaká ta slzička ukápla, což se mi u animáků nestává. Celý film působí živě, dobrodružně. Je to takové fantasy z vikingského prostředí. Dialogy byly neuvěřitelně smysluplné a zábavné, což jde málokdy dohromady. Potěšily hlášky směřující k bohům. Asi si budu muset sehnat i verzi bez dabingu, protože originální namluvení obsahuje zajímavá jména. Chtěl bych slyšet Derarda Butlera, jak velí asi třem stům vikingů.:-D Tohle je přesně ten důvod, proč filmy zásadně nehodnotím po prvním zhlédnutí. To jsem si totiž moc nepošmakoval. Po dalším zhlédnutí měním názor. Moc bych si přál, aby nevzniklo pokračování. Bylo by to už dopředu jasné zklamání. Hodnocení: 90%

Velmi nebezpečné známosti (1999)

Jak se asi baví dospívající americká mládež vyšší třídy? Tak o tom film je. Na začátku to vypadalo na pornofilm pro začátečníky, ale nakonec se z toho vyklubalo působivé drama s neopakovatelnou atmosférou. Zápletka je celkem jednoduchá a je nám předhozena hned na začátku. Postupně se však mění s tím, jak se vyvíjí postavy. A za práci s nimi si zaslouží režie velkou pochvalu.Na straně pekla stojí Sarah Michelle Gellar, která s nevinnou tváří tahá za provázky loutek. A dělá to podstatně rafinovaněji než zabíjí upíry. Jejím opakem je Reese Witherspoon. Chválím za skvělý herecký výkon. Mezi ní a hlavním mužským hrdinou Ryanem Phillippem to funguje a budoucí manželství se nezapře. Ten mezi oběma ženami pendluje. Vztahy jsou podávány přirozeně, ale tak, aby byl vždy vidět určitý cíl dané postavy. Ano, vztahy můžou být zajímavé! Zdravím Primu s jejími VKV.:-D Z originálu se podařilo zachovat vše podstatné, jako jsou intriky, zkaženost, erotický náboj, nechutné bohatství... Soundtrack jako by dělali dva různí lidé. Z první půlky filmu si nepamatuju žádnou píseň, ale v té druhé byla hudbu excelentní. Colorblind a Bittersweet Symphony obzvlášť. Tady se ukazuje, že stačí celkem jednoduchý nápad poctivě realizovat a úspěch se dostaví. Co dodat? Hodnocení: 80%

Sucker Punch (2011)

Lara Croft musí valit oči. Představte si, jak za vás někdo hraje Tomb Ridera, ale místo Lary ovládá blonďatou, asi 160 cm vysokou patnáctku s nepřítomným pohledem. V jednotlivých levelech postupně vraždí obří asijské bojovníky, nacisty, draka a roboty. Na druhé úrovni se k ní navíc přidá kvarteto (a né 300) spoře oděných kámošek. A mezi jednotlivými levely se přehrává intro. Tak bych film popsal. Problém? Celé dohromady to nepůsobí jako film, ale jako špatná hra se slušnou akcí. Po skvělém Snyderovsky temném začátku se dostáváme na hranici reality a představ, přičemž příběh se mění v splašky. První bojová scéna víc než bavila, ale ty další byly dle mého názoru vždy o něco slabší než předchozí. Jejich slepování je ještě trapnější. Nějaký puberťák co denně paří videohry možná během sledování dosáhne (nejen) filmového orgasmu, ale já ne. Jednak mi pohled na 40 kg vážící dívku držící těžkou zbraň příjde dost divný, jednak nemám rád holky co do všeho hned střílí. E. Browning mi spíš než sexy přišla jako mladičká gymnastka s extrémně nepovedeným make-up. Nedá mi to, abych to nenapsal, ale Hit Girl z Kick-Ass by ji dala levou zadní. Ostatní holky se v tanečních kostýmech daly. Taková V. A. Hudgens s ofinou byla fakt kost. Asi už konečně vystudovala na střední ten muzikál a hodila se do gala.:-D Alespoň že Snyder nezklamal temnou atmosférou ve stylu toho nejhoršího z Fantoma opery, dokreslenou adekvátní hudbou. Ale i tak je to na něj podprůměr. A ještě něco. Celé to na konci dovršuje snaha hrát si na vážné dílo nesoucí poselství. Hodnocení: 35%

Bulšit (2001)

(Bul)shit. Debilní překlad názvu filmu vychází nejspíš z hodnocení. Co si budeme povídat, parodie některých už tak trapných originálních scén nemůže být nic světaborného. Docela mě mrzí, že tvůrci zašli až tak daleko za hranici vkusu, jinak by tu jistá naděje byla. Rozhodně jsem se několikrát zasmál, ale hlavně mě odradilo množství odpudivých scén. Tohle už bylo moc i na parodii. V jeden okamžik jsem měl co dělat, aby se mi neudělalo ještě víc nevolno a nebo abych film alespoň vypnul. Scénář prakticky neexistuje, postavy ze sebe chrlí jednu blbost za druhou a herecké výkony taky chabé. Ani začínající Chris Evans ho nevytáhne ze spodiny. Pochválit můžu možná tak postavu jediného hláškujícího černocha a poslední půlhodina se celkem dá. Nicméně tvůrci parodovali až příliš moc filmů a vzít si na paškál samé romantické je podle mě chyba. V hodnocení jsem hodně váhal mezi jednou a dvěma hvězdami, ale za tu odpornou starou babku dávám horší variantu. Hodnocení: 30%

Match Point - Hra osudu (2005)

Woody Allen vítězí po jasném průběhu 6:4, 7:6, 6:4 a prasátko při matchballu jeho vynikající výkon nijak nesnižuje. Tak nějak bych shrnul film. Jedná se o drama milostného trojúhelníku s lehkým nádechem krimi. J. R. Meyers se díky své manželce dostává do vysoké anglické vrstvy, ovšem učaruje mu přitažlivá Scarlett Johansson. Výkon ústředního tria je excelentní. Scarlett je po pár skleničkách whiskey tak akorát povolná (přitažlivá je pořád), Meyers zase skvěle stvárnil zdánlivě vyrovnaného muže a Emily Mortimer mi učarovala tím jejím citlivým kukučem. Být v roli hlavního hrdiny, vezmu si ji, protože ochotu, milost a jemnost stavím před přitažlivost. Jenže o tom to není. Zatímco ženské charaktery máme přečtené po úvodních scénách, ta hlavní mužská je mnohem složitější. Meyers si tu mimochodem udělal malou rozcvičku před jeho rolí v Tudorovcích (fakt bych nechtěl být jeho žena). Pochvalu zaslouží scénář, dialogy vás doslova upoutají. Film má takový poutavý háv minulosti - operní hudba, starý dobrý Londýn, vyšší společnost s odpovídajícím vybavením, minimum moderní techniky. Prostě má svou tvář. Připomíná mi Bídníky s Jean Valjeanem. Ke konci se z dramatu stává krimi ukazující roli štěstí a náhody v našem životě. Jediné, co mě teď napadá vytknout, je nepřiměřeně protahovaná druhá půlka filmu a za vlasy přitažená detektivní část. Hodnocení: 85%

Mejdan v Las Vegas (2008)

Dostal jsem přesně co jsem čekal, ale to teda žádná výhra za 3 000 000 USD není. Začátek mě spíš otrávil, střední část plná naschválů mockrát nerozesmála, takže alespoň konec v podobě usmiřování potěšil. Všechno stojí a padá na výkonech ústřední herecké dvojice. Ani jeden z nich není vyloženě můj oblíbenec. Cameron Diaz to tu sekne, jenom nemám rád, když už moc přehrává. Hlášky Zacha Galifianakise ovšem spolehlivě pobavily, mohlo jich být i víc.Z průměru film nevytáhne ani soundtrack. Malé bezvýznamné plus dávám za titulkové scény. Tvůrci prostě vsadili na dva oblíbené herce, napsali nijak složitý scénář a čekali, kolik zamilovaných hrdliček se nechá nalákat. Někoho to klidně na první zhlédnutí dobře pobaví, o tom žádná. Já z toho mám spíš pocit, že už jsem to všechno někde viděl. Hodnocení: 55%

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Wolverine a jeho kadeřnické studio je zpět. Ovšem konkurence nespí a přichází s nabídkou rychlejších služeb za pomocí většího počtu nožů. Bitva o holičský trůn začíná! Teď už vážně... X-Men Origins: Wolverine je v první řadě doplněním Loganova životopisu. Točí se kolem něj celý film, doplňuje asi desítka dalších postav. Po 20 minutách jsem byl naprosto nadšen. Zejména titulková sekvence s průřezem válek, kde bok po boku bojují oba bratři, byla skvělá. Pak se ovšem začíná rozjíždět patos. Samotná zápletka je dobrá, jenže se s postupem času tak zamotává, že si nemůžete být jisti, kdo hraje s kým a proti komu. Wolverine vyhrožuje, jak někoho zabije, ale při vhodné příležitosti k tomu vždy nastane zvrat. Hlášky fungují, hudba neurazí. Čekal bych, že film potáhnou bojové scény. Ty nejsou špatné, ale až příliš přehnané. Jako by nás autoři chtěli za každou cenu přesvědčit, že postavy jsou fakt drsné. Hrdinové v pohodě rozchodí několikeré propíchnutí, ale když na ně padá trochu betonu, mají bobky v trenýrkách. Co se ale filmu nedá upřít, je silné herecké obsazení. Jackman skvělý jako vždy, L(i)ev Schreiber zase ukazuje, že i on má faktor X. K tomu si přidejte ještě asi desítku tváří, které si dost možná zapamatujete. Škoda jen, že o žádné z nich se toho moc nedozvíte. V závěru potěší odkaz na Xaviera a jeho žáky. Hodnocení: 65%

Bolt - pes pro každý případ (2008)

Kreslený kámoš Beethovena a Lassie se evidentně snaží být, super, ale upřímně, výsledek je pro mě zklamáním. Namluvení ujde, grafické zpracování bílého huňáče se víc než povedlo a vtipné postavy nechybí. Zdrogovaný křeček neurazil, holubi byli skvělí, ale tím to tak nějak končí. Samotný příběh vaří z vody. Trvá to 2/3 filmu, než hafan pochopí, že fakt není superpes. Kdybych neměl oblíbené animáky, asi bych si říkal, že už jsem na ně starý. Ovšem film je určen především těm nejmenším. O tom svědčí i tradiční důraz na vztah psa a jeho páníčka. Humor nechybí, spíš mě překvapilo množství akčních scén. V těch dostává hodně prostoru Powellova hudba, která celý film vytahuje mírně nad průměr. S ohledem na hezký konec dávám nakonec 3 hvězdy. Hodnocení: 50%

Jak ukrást nevěstu (2008)

Ano, film vás těžko něčím překvapí a je sladký jako čokoládový dort, ale kdo rád čokoládu, pochutná si. Ostatní si raději vezmou ten citrónový. Kvalitativně film nedosahuje úrovně Svatby mého nejlepšího přítele, který hodně připomíná. Začátek je sice příjemný, ale poté se o charakterech postav nedozvídáme vlastně už nic nového. Sukničkář Dempsey si během šesti týdnů bez své nejlepší kamarádky Michelle Monaghan uvědomí, že bez ní nemůže žít, jenže ona si zrovna nabrnkne bezchybného ženicha. Vše je nám naservírováno na zlatém podnose, abychom si náhodou nemuseli něco domýšlet. Nicméně Dempsey se jako muž středních let chovající se jako puberťák osvědčil a Monaghan je zajímavá, neokoukaná tvář. Mockrát jsem se teda nezasmál, ale jejich vztah mě přece jenom přitáhl za srdce. Plusem je kvalitní soundtrack. Pro tři hvězdy jsem se rozhodl i z toho důvodu, že poslední třetina filmu se odehrává v působivém skotském prostředí. Hodnocení: 55%