Drive (2011)

Tak pomalé tempo a přitom takový drajf! Nicolas Winding Refn nám scénář dávkuje opravdu pozvolna a ještě v malém množštví, ale jinak film frčí a 100 minut uplyne rychle a zběsile. Skvělou první polovinu střídá dle mého názoru slabší druhá. Líbila se mi úvodní honička i navazování vztahů s Irene. Jakmile se začalo vraždit, padalo to z výjimečného do nadprůměru. Když jsem si film pouštěl, čekal jsem mnohem víc akce, honiček a výbuchů, jenže jejich nedostatek se ukazuje jako plus. Zbylo mnohem více prostoru pro hraní na emoce. Dialogů moc nečekejte, zato si užijete tisíce různých pohledů. Skvělá atmosféra je jakousi kombinací Temného rytíře a Rychle a zběsile. Možná ne tak temná, ovšem minimálně zlověstná. Chybělo mi výraznější vyvrcholení nebo další dobrá honička a naopak přebývala ta krev stříkající z mrtvol. Film se může opřít o skvělou kameru, střih, zvuk a netypický soundtrack se vám rozhodně vryje pod kůži. Stejně tak se vám pod ni vryje i Ryan Gosling coby hlavní postava. Moc se toho o něm nedovíte, moc toho nenamluví, ale charisma má jak s***a. Správný vášnivý řidič, kterému je vlastně všechno ostatní poněkud jedno. Hodnocení: 80%

Zbouchnutá (2007)

Ne Knocked Up, ale Knocked Out. Ptám se, co má tohle sakra být? Jestli komedie, nesmál jsem se. Jestli romantika, necítil jsem ji. Jestli parodie, nepochopil jsem ji. Jestli kázání, nepoučil jsem se. Po dvou nekonečně dlouhých hodinách jsem si odnesl jediné - vždycky použít kondom, obzvlášť pokud je můj protějšek větší zrůda než já. Asi nikdy nepochopím, jak by se mohla zodpovědná žena dát dohromady s takovým flákačem, jakým Ben očividně je. Rogen může hrát sebelíp, ale jeho postava prostě není sympatická a ještě si nelze nevzpomenout na starého dobrého Lebowskiho. A jeho přerod do zodpovědného otce je míň než parodie. Z filmu ve mně nic nezůstalo. Tu hromadu sprostých slov jsem nebyl schopen ani slyšet, vtipy s marihuanou se omrzeli a když už se něco povedlo, následovala nějaká trapná scéna. S takovým hereckým obsazením bych prostě čekal něco lepšího. Nezaujala ani zápletka vedlejších postav. Dvě hvězdy dávám alespoň za zábavné doktory, občasný slušný joke a sympatické obsazení vedlejších rolí (Segel, Baruchel, Rudd...). Jinak to byl skutečný porod. Hodnocení: 30%

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Wright + Pegg + Frost podruhé a lépe. Je těžké zařadit Hot Fuzz do nějaké škatulky. Určitě je to komedie, akční, horor a hlavně parodie. Ne ta prvoplánová americká, ale rafinovaná anglická. Nesouhlasím s názorem, že se nejlépe pobavíte, pokud máte zhlédnuté všechny akční klasiky. Já snad nic neviděl a bavil jsem se parádně. Nejde jenom o to natočit parodii slavné scény. Jde o to natočit ji alespoň tak dobře jako originál a zasadit ji do kontextu. A v tom Hot Fuzz válí a navíc přidává britský humor. Slabší chvíle přichází, pokud se má děj posouvat. Film lze rozdělit do dvou částí. V té první většinové se hlavní hrdina, vysoce nadprůměrný policista v podání Simona Pegga seznamuje s prostředím maloměsta, s jeho rozmanitými a skvěle popsanými obyvateli. V té druhé si pak vyřizuje účty. Asi půl hodin se střílí a vybuchuje, což musím říct, je na mě trošku moc. Výbuch policejní stanice je zbytečné natahování. Ale kdo by neměl rád babku na recepci s fašistou na rtech? Kdo by se nesmál té parádní labuti? Oceňuju hlavně to nadšení tvůrců udělat si srandu i sami ze sebe. Chce to dávat trochu pozor a najdete řadu kudrlinek, odkazů, které se později stanou. Tenhle film je prostě nářez a dialogy nejsou o nic nudnější než akce. Je těžké hodnotit herce, když to všechno působí tak jednolitě. Asi bych vyzdvihl všechny ty důchodce, kteří byli tak barvití.:-) Dát čtyři hvězdy mi připadá jako vražda a pět zase jako nehoda... Hodnocení: 90%

Souboj Titánů (2010)

Ehm, kde byli ti titáni? Název filmu bych byl ochoten odpustit naprosto bez problémů. Co ale odpustit nemůžu, je příběh. Hlavní hrdina nám putuje od bodu A do bodu Z a na každém bodu mezi nimi musí skolit mýtickou příšeru, aby dostal nápovědu kudy jít dál. A světe div se, je vyvolený. Další film připomínající počítačovou hru. Efekty pro mě osobně zklamáním. Obří škorpioni ještě ušli, medůza se pohybovala uměle a když už se na scéně objevil celkem sympatický kraken (zřejmě brácha godzilly), je po něm dřív, než stačí způsobit opravdové škody. Worthington háže jeden drsný pohled za druhým a já jsem asi třikrát marně čekal na kouzelné slůvko "děkuji" z jeho úst. Ze skupiny válečníků jediný Mads Mikkelsen hraje pořádně. Gemma Arterton je nepochybně půvabná herečka, ale spíš než dobře hraje má dobrou roli. Neeson se na Dia hodí, u Fiennes jsem zase čekal, kdy vytáhne hůlku a odčaruje si vlasy a nos. Postava Dia je tu nicméně tak lidsky blbá, že to vypadá, jako kdyby se ze všech sil snažil spáchat sebevraždu. O postavě Perseova otce raději nebudu ani psát. Film prostě nevyužívá svůj potenciál a solidní hudba to nezmění. I přes všechnu mou kritiku to ale není výbuch, nýbrž zklamání a bájné příšery mám na plátně prostě rád. Dvě hvězdy. Hodnocení: 40%

Lemra líná (2006)

Ta lemra, to má být prosím McConaughey nebo Parkerová?:-D Sympatická romantická komedie, kde však nefunguje to nejdůležitější - hlavní dvojice. Postava McConaugheyho je až příliš dokonalá (vzhled, charakter, přístup ke zdrojům, zajímavé koníčky) než abych se s ní mohl ztotožnit a S. J. Parkerová mi byla vždycky nesympatická. Stejná je i profese její role, na kterou je navíc už stejně poněkud nemladá. Ostatní herci si ale odvedli svoji kvalitní práci. Bezkonkurenčně nejlepší Zooey Deschanel, která se nám vrátila z putování po vesmíru. Její postava je možná ulítlá, ale tím správným způsobem. Nejde ji nemilovat.:-) Rodiče hlavního hrdiny taky pobavili, jeho přátelé neurazili a zábavný byl i ten prodavač zbraní (Rob Corddry). Scénám kraluje nákup pistole, střílení drozda, nudapokoj otce, ani ta kousavá zvířátka nebyla špatná. Deschanel měla dostat více prostoru nebo obsadit jinak hlavní role a mohlo to být ještě lepší. Hudba nikoho nevytáhne. Kdybych chtěl dostat z domu svého třicetiletého syna, rozhodně bych mu to řekl a nedělal to tak složitě, z nejistým výsledkem. Závěrečné usmiřování bylo spíš trapné a zbytečné. Hodnocení: 60%

Černá labuť (2010)

Darren Aronofsky nás už dokázal omámit třeba matikou, drogami, stromem života, a tak vznikla otázka, co přijde potom. Balet. Mohla to být labutí píseň, ale když někdo umí, tak prostě umí. Co dílo, to pojem. Není divu, že se z Aronofského stává jeden z nejuznávanějších režisérů současnosti. Někomu se bude zdát Černá labuť depresivní. Ano, je taková. Plno děsivých představ, temných záběrů, ubližování si. Ale z hororů taky nemáte zrovna růžové vidění světa a stejně se na ně rádi podíváte. Tentokrát nám Aronofsky ukazuje přerod nevinné, nejisté baletky do podstatně sebejistější a svádivější podoby. Aneb z bílé labutě do černé. Natalie Portman si za hlavní roli zaslouží obrovské uznání. Stačí si jen přečíst, jak pečlivě se připravovala a dřela. Onen přerod zvládla mistrně, každý ho může vidět i v jejích očích. Její konkurence v podobě Mily Kunis mě ovšem moc neoslovila. Jistě, Mila byla skvělá v Kopačkách, ale tady je prostě ve stínu Portman. Převálcoval ji i pro mě neznámý Vincent Cassel. Byl přesně tak slizký, jak by učitel baletu být měl. Scéna kdy tančí s Natálii patří k tomu nejlepšímu ve filmu. Normálně si toho nevšimám, ale kameramani odvedli perfektní práci, a to zejména během baletních scén. Nejsem si jistý, jestli mám za hudbu chválit Mansella nebo Čajkovského. Je skvělá a já se znova přesvědčil, že vážná hudba nejsou jen nudné školní koncerty. Závěrečné vystoupení je strhující, gradující. Můžu vám garantovat, že při něm zapomenete na půlku věcí, které se vám jinak ve filmu nelíbily. Nemám rád 50 kg vážící holky, ale to nakouknutí do nelehkého světa baletek stálo za to. Hodnocení: 90%

Pařba ve Vegas (2009)

Ať se budete loučit se svobodou jakkoliv, rozhodně to nedělejte ve Vegas, nebo si k tomu alespoň nezvěte tyhle šílence. To že v komedii každá správná parta musí mít jednoho pošuka je jasná věc. Toho hraje Zach Galifianakis. I filmaři si evidentně uvědomili, že on je ten charakter pro zasmání, a proto ho vyzbrojili řadou dobrých hlášek. Todd Phillips znovu dokázal, že umí natočit kvalitní komedii a dal vzpomenout na Roadtrip. Nemůžu říct, že by film obsahoval nějakou scénu, ze které bych se pět minut válel na zemi. Ale stejně jsem se skvěle bavil a hlavně během těch 96 minut jsem nenašel jediné slabé místo. Dokonce i na titulky jsem se díval s chutí. Jestli ovšem patříte k něžnému pohlaví, hvězdičku si strhněte. Pánskou jízdu asi nepochopíte a ještě budete soucítit s nevěstou. Film připomíná detektivku, kdy se postupně dozvídáme, co se to vlastně stalo minulou noc a kam zmizel nastávající ženich. Chvíli se bavíme na hotelu, chvíli v nemocnici, chvíli na policejní stanici a o zábavné scény není nouze. Rozhodně stojí za to vyzdvihnout tygra, Číňana, striptérku, policisty... Každý, kdo měl někdy pořádnou kocovinu, bude s hrdiny soucítit. Takže děti nezapomeňte: Jestli nechcete, aby se vám stalo to co postavám tady, nepijte a neberte drogy.:-D Hodnocení: 75%

Piráti na vlnách (2009)

Moc nechybělo a piráti nám opravdu ztroskotali. Tahle loď prostě není Černá perla. Od Richarda Curtise budu už vždycky čekat něco extra, ale Piráti na vlnách jsou jen průměr. Jedná se o retro film o partě radiových moderátorů různých charakterů, které však spojuje láska k zakázané hudbě. Na jejich pojítku to stojí víc než na suchém (nebo tady mokrém) britském humoru. To že soundtrack k filmu o hudebním období splňuje vysoké nároky asi nikoho nepřekvapí. Zajímavá je sestava herců. Chris O'Dowd možná vůbec nejlepší, jeho parťačka Katherine Parkinson skvělá jako nesmělá lesbička (vůbec se nedivím, že je na holky, když pracuje s Royem a Mossem), vedle Nicka Frosta jsem pořád hledal Pegga, zaujal mě pro mě neznámý Philip Seymour Hoffman, a překvapil brilantní Kenneth Branagh. Ale k čemu to je, když se s postavami jakž takž seznámíme ale pak už se nerozvíjí? A to na to měli dlouhé dvě hodiny! Konec mi přišel zbytečně vyhrocený. Nedostatek estrogenu ve filmu mi ani moc nechyběl, naopak o to víc jsem si vážil záběrů s něžným pohlavím. Povedených scén se několik najde, pro některé fanoušky se film stane třeba i kultovním. Ale já očekávám víc humoru než pohádku o kamarádství. Hodnocení: 55%

Počátek (2010)

U téhle podívané se vám rozhodně nebude chtít spát. Ovšem až budete večer usínat, vsadím všechno co mám na to, že vám v hlavě bude vrtat to co jste viděli. Myšlenka pracovat s lidským podvědomím v době snění je skvělá a navíc nabízí široké možnosti využít fantazii. Tvůrců i divákovu. Neříkám, že je to úplně originální, ale ve své kategorii je to rozhodně nejvydařenější dílo od doby Matrixu. Pravidla práce se sny se dozvídáme za chodu zejména prostřednictvím zapracovávání nové žákyně Ariadny. Jestli jste to všechno pobrali napoprvé, gratuluju. Já ne.:-D Hodně pomáhalo to, že jednotlivé postavy mezi sebou řešili danou situaci a divák tak má přehled o tom, co se děje. Nicméně si buďte jisti, že vždy je ve hře nějaká nová situace, o které nevíte vůbec nic. Tvůrci nás nevedou za ručičku a hned úvodní scéna je vlastně sen ve snu. Rozhodně u toho musíte hodně myslet a to mám rád. Bohužel, někdy jsem měl i pocit, že si to vymysleli jak se hodilo a občas si pravidla odporovala. Rozporuplné pocity mám z akce. Taková honička na zasněžených horách byla zaprvé pěkně nepřehledná, zadruhé skoro okopírovaná z Bonda a za třetí pěkně trapná co se týká vyhýbání kulek vypálených na klaďasy. Ovšem bitka v chodbě za měnící se gravitace byla úžasná a patří k vizuálním vrcholům filmu. Christopher Nolan znovu dokazuje, že je jedním z nejvýznamnějších režisérů současnosti. Zimmerova hudba možná nedosahuje úrovně Temného rytíře, ale i tak je dobrá. Hvězdná herecká sestava dělá své. DiCaprio jako guru svého oboru napůl mimo realitu, Joseph Gordon-Levitt po pěti stovkách dnů léta jako ulízaný kravaťák, svěží Ellen Page zase po porodu prcka z Juna zpět s dobrou figurou, nečitelné modroočko Cillian Murphy, pařížská Marion Cotillard...krása. Už jen vztah Doma a Mal by vystačil na samostatný film a vkládání myšlenky dědici impéria by klidně mohlo být pokračování, ale alespoň je na co se dívat. Nebyl by to Nolan, aby v poslední scéně neznejistil diváka, zda je to co vidíme skutečně realita nebo jen sen. Naprosto famózních posledních 10 minut mě nutí k zamyšlení, jestli nedat filmu plný počet hvězd, ale zatím odolávám. Hodnocení: 90%

Vybíjená (2004)

Tenhle film má koule. Nápad natočit film skládající se hlavně z kolektivní hry není vůbec špatný. Na začátku to je sice trochu nuda, ale od samotného šampionátu čas pěkně letí. Ben Stiller se zde opravdu vyřádil. Jeho role neškodného záporáka je příjemným zpestřením, i on si to evidentně užíval. Nejlepší byla jeho pumpička.:-D Vaughn vedle něho vypadá jako neslaný, nemastný kus masa. Skvěle jsem se pobavil u cameo rolí Hasselhoffa a Norrise, Lance Armstrong zase zapůsobil na city. Pestrost soupeřů taky potěšila (od skautek přes Němce až po kobry). Rozhodně vás to láká jít si vybíjenou taky zahrát, ale upřímně, takový trénink bych nechtěl. Ovšem bavil jsem se u něj slušně. Na druhou stranu na více nadprůměrné hodnocení tomu něco chybí. Finálový zápas je příliš protahovaný, asi za účelem dramatičnosti. Chyběly mi větší sympatie k vedlejším rolím nebo alespoň podpora hudby. Celé mi to přišlo jakési flegmatické, možná kvůli Vaughnovi. Hodnocení: 60%