Zimní prázdniny (2023)

Trocha predvídateľná, ale ináč veľmi pohodová, láskavá a pekná dramedy s výborným Paulom Giamattim (to oko bolo skvelé!) a vychytanou sedemdesiatkovou štylizáciou.          80 %

Temný případ - Noční krajina (2024) (série)

Mám veľmi rád tmu, sneh, Alijašku a The Thing, ale tu sa po celkom sľubnom úvode niečo veľmi, veľmi pokazilo. Pri poslednej časti som sa už cítil aj trocha trápne. Toto si Jodie Foster na staré kolená nezaslúžila.          45 %

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Ťažko sa mi to hovorí, ale aj napriek tomu, že som Cruiseov veľký fanúšik a držím prsty všetkým staromódnym akčným filmom, toto veľmi nevyšlo. Zdĺhavé, digitálne, slabo zamerané na postavy a (čo je pri akčnom filme asi najväčší problém) takmer bez vygradovaných a zapamätateľných scén. O rok očakávam reparát.          65 %

Ran (1985)

To, čo sa našincovi ponáša na príbeh Svätopluka a jeho troch synov, je v skutočnosti prerozprávanie Shakespearovho Kráľa Leara. V stredovekých japonských kulisách a s davovými scénami, ktorými sa inšpiroval Peter Jackson pri natáčaní Dvoch veží.          Kurosawa krásne pracuje s kompozíciou (zväčša statických) záberov a farebnosťou, zaujalo ma aj teatrálne divadelné herectvo a pomalé smerovanie k finálnej tragédii. Len tá dĺžka je trocha prestrelená.         80 %

Vyproštění (2020)

Žltý John Wick z Wishu? Áno, ale celkom sympatický.          65 %

Stvořitel (2023)

Pekne štylizovaná, vizuálne zemitá sci-fi, ktorá je ale totálne predvídateľná a tak hlúpa, že poslednú polhodinu som už len pretáčal oči aj samotný film. Gareth, to si snáď ani nemohol myslieť vážne. Jedine že to namiesto teba napísala nejaká AI.          40 %

Temný případ - Série 1 (2014) (série)

Chceli sme s pani manželkou začať pozerať štvrtú sériu, no omylom sme spustili prvú... a bol to teda aj po druhý krát extra intenzívny zážitok. Dokonca by som povedal, že ešte intenzívnejší, než pred tými desiatimi rokmi. Čierna, čierna, čierna atmosféra s nepatrnými svetielkami na záver. Dokonalosť.          100 %

Jagna (2023)

Tak trocha predvídateľný dej plný stereotypov plnohodnotne vyvažuje nádherný, ručne maľovaný vizuál, hudba a kompozícia jednotlivých záberov. Pokiaľ bolo S láskou Vincent najmä akademickým cvičením, čo sa s tou rozpohybovanou olejomaľbou vlastne dá urobiť, Sedliaci sú už fungujúcim filmom samým o sebe.         85 %

Koruna (2016) (seriál)

Dôstojný životopis, ktorý zopár slabších epizód pripomínajúcich tak trocha červenú knižnicu dokonale vyvažuje atmosférou, hudbou, prácou s postavami a trojicou úžasných herečiek v hlavnej úlohe. Petrovi Morganovi sa podarilo vytvoriť mozajku naprieč (nielen) britskými dejinami dvadsiateho storočia, ktorá aj napriek šiestim sériám a šiestim zmapovaným dekádam drží pokope. Povinnosť, služba, tradícia, obetavosť. Roky sa míňajú, Koruna ostáva.          90 %

Stíny Kraje (2023) (amatérský film)

Snaha a nadšenie sa cenia, ale napríklad taký Roh Gondoru je niekde úplne, ale úplne inde.          40 %