Příchozí (2016)

Ako už napísali mnohí, Zemeckis, Nolan, Kubrick a Malick doplnení o Villeneuveov rukopis v jednom filme. Strhujúcom. Kráčajúcom smerom čistej vedeckej sci-fi ako od Clarka či Asimova, ktorá sa nevezie na generickej akcii, ale ľuďoch a ich kontakte s Neznámom. Aj keď som už v poslednej tretine tušil, kam to celé speje, posledná scéna ma veľmi dojala svojou silou a jednoduchosťou. Zatiaľ film roka. PS: Ach, tá hudba, kamera a dizajn! 10/10

Doktor Strange (2016)

Veľmi silný origin, dobre padnúci herec, humor, LSD akcia, hudba a najmä tá marvelovka (po dlhej dobe) drží pohromade ako celok. Zopár postáv a koniec. Komorné a vtipné finále. Žiadni ďalší Avengeri nie sú potrební. A svojou ľahkosťou to balí do vrecka celú (súčasnú) DC snahu. Naposledy som sa tak bavil na Strážcoch galaxie :) 9/10

Warcraft: První střet (2016)

Nový diel Narn... teda Warcraft, to mohol viac staviť na postavy a humor, pretože to máte ozaj ťažké hovoriť vety plné pátosu, keď máte na sebe brnenie z hračkárstva. Ale orkovia boli fajn. 6/10

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Tak Leovi by som veru za tento film Oscara nedal. Za to Tomovi Hardymu určite. To asi vidím ako najväčšiu slabinu filmu, keď je záporák lepšie vykreslený ako hlavný hrdina, nie je to úplne v poriadku. Leo len trpí, plazí sa a padá do priepastí. Ak by to bolo len o ňom, asi by som nemal túto výhradu, ale keď tu bola zjavne snaha o klasickú hollywoodsku naráciu, trocha mi to škrípe. Rovnako ako počet ,,nešťastí", čo sa Leovi prihodia (keď na záver behá s nohou, ktorú mal ešte len pred pár dňami vyvrtnutú, tak ...hm) Tak prečo tých 5 hviezd? Lebo opäť Lubezki. Tá kamera a forma bola jednoducho geniálna. Ako sa zábery hrajú s divákom, snímajú postavy a nemajú radi strih! Úvodná scéna lovu bola krásne naratívna, útok indiánov intenzívny a keď prišiel maco, tak som myslel, že som už aj ja celý od blata a krvi. A záver ako z Raid 2. Bál som sa, že to bude vykrádačka Malickovho Nového sveta, ale nebolo to tak (teda nie celkom). Dávam intenzívnych a špinavých 9/10

Spotlight (2015)

Silná téma. Decentná forma. Minimalistické herectvo. A pri tom to neskĺzlo do proticirkevnej agitky. 9/10

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Presne to, čo som čakal od Hobita, a nedostal som. Maximálne využitý návrat do milovaného sveta plný zaujímavých postáv (nových aj starých), brnkanie na nostalgickú strunu (v dobrom), ale aj budovanie vecí budúcich. Skvelé praktické a animatronické triky (nie ten digibordel ako v novom Jacksonovi), odkazy na staré diely a najmä humor! Keď som videl, ako si manželka zamilovala tento svet, ktorý pred tým nikdy nevidela (a to neznáša sci-fi), vedel som, že to Abrams dokázal. Po dlhej dobe tak film, z ktorého som mal fakt dobrý pocit a o ktorom môžem povedať: je to pekný film :) Áno, keby som chcel, nájdem tam chyby. Ale nechcem. 9/10

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Po otrasnom druhom Thorovy a nevýraznom Iron Manovi Shane Blacka to až do poslednej tretiny mal u mňa druhy Cap našliapnuté na najlepšiu marvelovku ever. Správne namiešaný pomer vážnych a štylizovaných scén, fyzická akcia skoro až bourneovského razenia (takú Jakub rád) a celkové špionážne pojatie. Na poslednej digitálnej, predvídateľnej a klišoidnej tretine však strašne vidno zásah hollywoodskeho vedenia a zráža tak celkový dojem. Prvý Iron Man teda ostáva na tróne, ale tentokrát to bolo fakt o Thorov blonďavý vlas. (A teraz šup do kina strážiť galaxiu.) 8/10

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Slabšie, než First class (Fassbenderov Magneto dostal menej miesta), menej to drží pohromade, ale sedemdesiatky fungujú geniálne, Wolverine tiež a nový Quicksilver si strihne najzábavnejšiu scénu filmu a hneď si ho všetci obľúbia. A záver bol... pekný. Zahrial ma pri srdci. Slabšie, než First class, ale stále oveľa lepšie, ako väčšina marveloviek. 8/10

Godzilla (2014)

Od čias prvého Jurského parku som nevidel film, ktorý by tak skvelo pracoval s tušením nevideného, tajomnom a budovaním atmosféry. Úžasné retro, atmosférou a najmä soundtrackom! Až úplne zabudnete na to, že hlavné postavy len zmätene pobehujú po plátne a tvoria kulisu pre titulnú slečnu. Godžilla vládne!

Karamazovi (2008)

Rozsiahle Dostojevského dielo, kde hlavným motívom je vzťah troh bratov, otcovražda, ale najmä úvahy o morálke, povahe človeka, ruskej duši, vine, treste a svedomí, sfilmoval Peter Zelenka strhujúco. Dvojica rovín (jedna z prostredia románu, druhá z reality) je zaujímavo prepojená formou skúšky, kde do deja zasahujú udalosti odohrávajúce sa mimo javiska a najmä osobná tragédia jedného z divákov, ktorý, aj napriek bolesti, nemôže od hry odtrhnúť oči. Veľký ruský román tak dostáva ďalší rozmer. Divák, ktorý sa v tomto románe nevyzná, bude mat pravdepodobne na začiatku trocha zmätok v postavách a nepochopí mnohé odkazy, avšak dej, podporený hudbou, strihom a hercami, má rýchle tempo a využíva klady oboch umení: filmu i divadla. Herci (na čele s geniálnym I.Trojanom) predvádzajú expresívne divadelné herectvo a dialógy v ich podaní nenechajú nikoho chladného. Len ten záver nemusel byť taký doslovný. 9/10