1883 (2021) (seriál)

Do rozsiahleho seriálového sheridanverza som sa rozhodol vstúpiť chronologicky a... bolo to také všelijaké. Dobrí herci, sympatickí hrdinovia, neopozeraná téma (v medziach žánru) a úžasná rozľahlá krajina z jednej strany. Z tej druhej zas zdĺhavé epizódy, nezmyselné konanie postáv a otravné pseudofilozofovanie mladej slečny Duttonovej. Ostalo to tak nejak na pol cesty, ale dám šancu aj ďalšiemu dielu tejto epickej skladačky. Na osídľovanie Ameriky sa predsa len pozerám rád.          65 %

Ještěr (2023)

Pomalá, temná a hutná krimi o morálnych dilemách, za ktorú by sa nehanbil ani Villeneuve či Fincher.     85 %

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Nadupaná, hravá a najmä s láskou natočená fantasy s veľmi sympatickými postavami. A obéznym drakom. Usmieval som sa popod fúz od začiatku až do konca.          85 %

Flash (2023)

Film s podpriemerným príbehom, nesympatickým a otravným hlavným hrdinom a fakt hnusnými trikmi, ktorý zachraňujú len cameá (či už hrané, alebo vytvorené AI), Michael Keaton a rozkošný nosík mladej Supergirl.          45 %

Nebeská brána (1980)

Temný romantický etno-western s nádhernými obrazovými kompozíciami, obrovským (stredoeurópskym) komparzom a zhruba tak hodinou navyše.           80 %

Městečko Twin Peaks (1990) (seriál)

Pri pozeraná Mestečka Twin Peaks naozaj nebudete tušiť, čo sa stane o päť minút — je to atmosferický mix noiru, krimi, mystery, dadaizmu, hororu, soap opery, komédie, koncertných záznamov a surrealizmu dávajúci viac otázok, ako odpovedí. Navyše prinášajúci jednu z najsympatickejších hlavných postáv v dejinách televíznej tvorby.           95 %

Útěk do divočiny (2007)

Keď som tento týždeň ukončil svoju päťročnú púť po Ceste hrdinov SNP, prvá filmová voľba po návrate domov bola jasná. Útek do divočiny ma kedysi ako sedemnásťročného chalana veľmi nadchol, no trocha som sa bál, či mi sadne aj takto po tridsiadke a ostane naďalej v mojej topke. Ostane.          Príbeh mladého Christophera McCandlessa, ktorý sa rozhodne opustiť pohodlný život, rozdať svoje úspory a vydať sa na Alijašku môže pôsobiť trocha gýčovo a epizodicky, ale je natočený v prekrásnych exteriéroch a ak máte vzťah k prírode a trampingu, ihneď vás pohltí. Je to o putovaní, túžbe po kráse a jednoduchosti, slobode, rodičovstve a hľadaní osobného šťastia, ktoré nie je v hmotných veciach.      Nádherný melancholický soundtrack Eddieho Veddera si pohmkávam už niekoľko dní a citáty Tolstoja, Thoreaua a Londona, ktorých knihy si McCandless pracne niesol vo svojom ruksaku až na ďaleký sever, mi neschádzajú z mysle.      Jednoduchý príbeh so silnou emóciou, sympatickým (a omylným) hrdinom a malickovskou atmosférou. A krásnou násťročnou Kristen Steward.           90 %

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Nový Indy nie je ani žiadna katastrofa (ako sa mnohí obávali), ani návrat ku kvalitám pôvodnej trilógie (ako niektorí dúfali) — je to príjemný dobrodružný film s charizmatickým starým pánom v hlavnej úlohe, miestami nezvládnutými trikmi, prepálenou stopážou a záverom, ktorý síce nie je až tak uletený, ako naposledy, ale predsa len.          To najlepšie sa objaví hneď v úvode — vlak plný nacistov a ukradnutých artefaktov s „mladým“ Fordom je esenciou Indianových dobrodružstiev a aj najzručnejšie zrežírovanou časťou filmu. Skok do prefarbičkovaných šesťdesiatych rokov trocha bolí, rovnako aj zdĺhavé a repetitívne naháňačky, ale hlavná zápletka s Nástrojom osudu je zaujímavá (a dáva zmysel), cestuje sa tu po krásnych destináciách a Mikkelsen si na záver oblečie nacistickú uniformu, takže to stojí za to. Dobrodružných filmov klasického strihu je málo, tým pádom som celkom spokojný.          65 %

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Najlepšia komiksovka za posledné roky. Parádna animácia (každá dimenzia má svoju vlastnú štylizáciu i farebnosť), práca s hudbou a dospievajúcimi postavami (a ich rodičmi) a taká neskutočná dynamika, že po odchode z kina budete mať chuť vyskočiť na najbližší mrakodrap. Alebo aspoň panelák.          90 %

Pinocchio Guillerma del Tora (2022)

Presne takto si predstavujem kvalitný animák. Pinocchio je originálne spracovaná adaptácia po ktorej dopozeraní sa s deťmi (alebo aj sami so sebou) môžete porozprávať o hlbokých témach. A rozplývať sa nad parádnou stop-motion animáciou.          80 %