Stalker (1979)

Ťažká filmarina. Dlhé zábery bez strihu, kamera statická alebo technicky dotiahnutá na maximum (tunel, lúka s tankmi), minimum deja. Technicky veľmi dobre, VYNIKAJÚCE, ktorúkoľvek časť filmu môžem stopnúť, odfotiť a zavesiť na stenu ako maximálnu kompozíciu. Musím si ho však pozrieť aspoň ešte 2 krát, aby som aspoň sčasti pochopil posolstvo...Treba vidieť

Nákaza (2011)

Remeselne čisto natočené, skôr než postavy rieši priebeh nákazy ako takej. Kúsok chýba do plného počtu (možno trocha kvôli chladu), ale ináč spokojnosť. Väčšia, než druhý diel Che Guevaru. 7/10

Warrior (2011)

Pekná variácia na všetky filmy tohto typu. Mám rád takéto pretvorenia klasických motívov, keď vás naženú do niečoho, že ,,tak to som už videl sto krát" a vyskočí z toho niečo iné. Snáď len trocha strata tempa v druhej tretine. Emócie však boli a nikdy som asi nevidel coolovejšieho učiteľa fyziky.

Temný rytíř povstal (2012)

.Formálne čisté, ale Nolan sa stáva veľkohubým a scenárista sa veľmi nesnažil. 7/10

Strom života (2011)

Nedocenený film. Lyrickosť deja a takmer jeho absencia je však prítomná od prvých záberov, film popiera princípy chronológie a pripomína tak báseň, ktorú musíte prijať, alebo odhodiť. Príkladom sú scény, kde sa na niekoľko minút preruší dej a my môžeme sledovať stvorenie vesmíru a života za sprievodu vážnej hudby. Snímanie kamery (E.Lubezki) umocňuje lyrickosť, keď sníma tiene postáv alebo pozadie namiesto hercov, mení uhly a pláva priestorom ako vietor. Strih, vizualita a hudba, mimo iného aj Smetanova Vltava, to všetko nadradené deju. Celým filmom sa prepletajú otázky pravdy, večnosti, straty blízkeho človeka (postavy sa pýtajú Boha -Kde si bol?-Vedel si to?-Kto sme my pre Teba?-Odpovedz mi!-), zároveň je to pocta životu a prírode, ktorá sa nám odhaľuje ako symfónia. Malick tak predkladá spirituálne dielo o náboženskom prežívaní postáv ale nezaujíma chladný odstup,práve naopak ponecháva na divákovi, či takýto prístup dokáže prijať.Film sa musel v USA premietať s upozornením, že to nie je tipické dielo s Bradom Pittom, keďže väčšina divákov čakala niečo, pri čom netreba uvažovať. Lepšie odporúčanie snáď ani neexistuje. Pre mňa jeden z najlepších filmov vôbec. 10/10