Proměna (2022)

Raz ráno sa trinásťročná Mei zobudí a zistí, že sa v noci zmenila na veľkú chlpatú pandu červenú. A táto premena nastáva vždy, keď ju niečo silno rozruší — čo sa v poslednej dobe stáva takmer neustále. Táto nová Pixarovka je o dospievaní, preberaní zodpovednosti za vlastný život a postupnom osamostatňovaní sa. A keďže sa odohráva v nultých rokoch, najviac si ju užijú tridsiatnici pamätajúci si na tamagoči, Bravo a Backstreet Boys. Alebo trinásťročné dievčatá. Plus je tam kladne, príčetne a sympaticky vykreslená postava otca, čo sa vždy ráta.                     85 %

Bod varu (2021)

Kuchársky thriller odohrávajúci sa počas jedného hektického večera v luxusnej londýnskej reštaurácii. Šéfkuchár Andy musí popri varení riešiť rozvod, sťahovanie, nešikovnosť zamestnancov, nespokojných klientov, dotieravých influencerov a návštevu známej kritičky. Ak ste niekedy pracovali v reštaurácií či kaviarni, je to film pre vás. A aby som nezabudol — celé to je natočené na jeden jediný záber.                     85 %

Batman (2022)

Najprv tri výhrady. Matt Reevs toho chce vyrozprávať strašne veľa. Mafiánska linka, detektívna linka, rodinná linka — kopec motívov, ktoré spolu vo finále nakoniec nefungujú až tak veľmi dobre a vyznievajú trocha dostratena. Tri hodiny preskakovanie medzi rozdielnymi zápletkami ma už na záver celkom ubíjali.                     Napriek masívnej stopáži sa väčšinou zabúda na samotné postavy, popri celom tom pátraní na nich akosi nezvýšil čas. Alfréd, Gordon a Bruce Wayne v civile mi veľmi neprirástli k srdcu, pretože nedostali dostatok priestoru v „mimopátracích“ situáciách. No a okrem dvoch scén sa celý film odohráva v noci a šere — z čoho ma začala niekedy v polovici seriózne bolieť hlava od žmúrenia.                     Tam, kde sa Joker formálne inšpiroval Taxikárom a Kráľom komédie, sa nový Batman ešte okatejšie odvoláva na Sedem a Zodiaca. Ich temnota ale nestála na tom, že by Fincher zabudol zamestnať osvetľovača.                     A teraz pozitíva. Atmosféra. Áno, je to niekedy až doslovná vykrádačka Sedmičky, ale keďže tá patrí medzi moje najobľúbenejšie filmy, vôbec mi to nevadilo. Dážď, tiene, znepokojujúce výjavy ktoré k šokovaniu nepotrebujú krv a priame zobrazenie násilia. Toto dostalo naozaj len PG-13!? Paul Dano ako Riddler je na plátne veľmi krátko, určite však naňho nezabudnete.                     Hudba. Michael Giachinno namiešal niečo z Elfmana, niečo z Zimmera a prihodil nirvanovské akordy doplnené svojim rukopisom. Výborný soundtrack, v ktorom má snáď každá postava svoj vlastný charakteristický motív.                     Vizuál. Batman má zatiaľ najlepší kostým, ktorý spája Nolanovu funkčnosť a Burtonovu gotiku do jedného celku. To už nie je čierna koža či kevlar, ale malý tank. Kamera sa nebojí dlhých záberov, krásne kompozície svojou premyslenosťou pripomínajú Finchera v tej najlepšej forme. Zabudnite na prefarbičkované digitálne orgie, tu sa hrá na čo najväčšiu realistickosť a zemitosť.                     Catwoman. Mňau.                     Akčné scény. Nie je ich veľa, ale keď už na nich dôjde, sú krátke, rýchle a brutálne. Konečne je Temný rytier o hlavu vyšší, než všetci okolo neho — a ak v niečom Reevs jednoznačne predčí Nolana, tak je to choreografia osobných súbojov. Naháňačka s Pinguinom tiež stojí za to.                     The Batman sa tak nakoniec svojou kvalitou môže kľudne zaradiť k Nolanovej trilógii. Ešte nie je úplne na jej úrovni, ale veľa mu k tomu nechýba. Snáď táto komorná noirová detektívka s Najlepším detektívom na svete dostane aj ďalšie pokračovanie.                     85 %

Síla psa (2021)

Výborná hudba, krásna kamera, minimalistické herectvo, absencia doslovnosti a neustále uhýbanie pred klišé. Veľmi milé anti-westernové prekvapenie. 85 %

Duna (2021)

Je Duna dobrou adaptáciou? Výbornou. Villeneuve pochopil atmosféru knihy — všetky tie gigantické lode, originálne kulisy i orientálne kostýmy plné detailov vám predstavia svet, ktorý ste doposiaľ na plátne nevideli. Je verný predlohe — dejom i vývojom postáv — nevybočuje, nevnáša do príbehu niečo, čo by tam nepasovalo. K tomu si pripočítajte jeho perfekcionistické dizajnérske oko, dokonalé obrazové kompozície, hmatateľné praktické efekty a dunivú (táto slovná hračka sa mi páči) Zimmerovu hudbu. Kontaktné súboje síce nezvláda a chýbalo mi to dôležité slovíčko na „dž“, ale dalo sa to v tom zahltení dokonalou epikou zvládnuť.                       Je Duna dobrým filmom? Dobrým, ale mohol by byť výborným. Keď si odmyslíte ten vypiplaný audio-vizuál, originálnu a vťahujúcu atmosféru a exotickosť toho všetkého, ostanú vám len chladné postavy ktoré niečo shakespearovsky deklarujú. Žiadne osobné linky, vďaka ktorým by ste sa dokázali citovo napojiť na niektorú z nich — česť Duncanovi Idahovi. Villeneuve je verný Herbertovmu textu, ale to na výborný film nestačí. Ako divák sa od postáv nepotrebujem dozvedieť len hromadu informácií, ale chcem s nimi prežiť aj nejakú emóciu.                    Keď som v roku 2001 videl Spoločenstvo Prsteňa, chytil ma ten žijúci svet Stredozeme plný plastických postáv za srdce. Včera som v kine videl originálne, kreatívne, atmosférické obrázky, v ktorých sa pohybovali tak trocha papierové postavičky.                    Bolo to dobé, nabudúce snáď aj výborné.                    EDIT: Prešiel týždeň a ja nedokážem tento film dostať z hlavy. Predsa len si zaslúži plný počet hviezdičiek.                     90 %

Joker (2019)

Nemám rád toto také označenie, že "comicsové filmy". Aj Road to Perdition alebo Persepolis sú natočené podľa comicsu, no nikto ich tak nenazýva. Ale nie o tom som chcel. Pretlak superhrdinských filmov (to je správny názov) spôsobuje nevyhnutne nasledovné: tvorcovia rozmýšľajú, ako sa odlíšiť, ako robiť veci ináč. A zaujímavejšie. Možno s menším rozpočtom, ale o to slobodnejšie. Nehovorím, že ich je veľa, ale sú tu nejakí. A tak sme teda minule dostali Logana a dnes Jokera. Todd Phillips síce nie je Nolan, nepodarilo sa mu do filmu dostať nejakú zasadnú mesidž, ale tá forma a kamera a hudbo-dunenie a Phoenix a vôbec! Osemdesiatková atmosféra, v ktorej by som hneď chcel vidieť Daredevila alebo Batmana, pomalé tempo, absencia vizuálnych efektov. Mňam. A pri tom všetkom ostala zachovaná celá tá mytologickosť postavy --- tajomnosť pôvodu, chaos, anarchia. Celkom fany detail je, že to celé môžete brať ako taký tajný prequel nolanovskej trilógie. V erkovom rejtingu. 9/10

Vražda v Orient expresu (2017)

Keď adaptujete príbeh, ktorého pointa je dopredu známa väčšine potencionálnych divákov, a ktorý už má za sebou aj niekoľko rôznych filmových spracovaní, musíte pridať niečo navyše. Zaujímavých hercov, vypiplaný scenár, svojské remeslo a interpretáciu... A presne to Branagh robí. Jeho Poirot je životaschopná, (nielen) vtipná postavička čítajúca Dickensa, ktorej smiech a hľadanie rovnováhy si zamilujete. Úvod v Jeruzaleme má priam indianojonesovskú atmošku (už mi to vo filmoch chýbalo), samotný Orient Express je už potom narvaný hviezdami a dlhými jednozáberovkami. Celkovo, práca so stiesneným priestorom vlaku je strašne ňuňu. Niekde v poslednej štvrtine mi prišlo ľúto krátkej stopáže, predsa len, konverzačná detektívka by si zaslúžila viac konverzácií. Ale potom príde finále (a akože už nás nič neprekvapí, šak vieme, ako to dopadne), ktoré nám prinesie priam dokumentárne natočenú emočnú bombu. Moja celková emócia? Chcem Vraždu na Níle. A chcem ju hneď! 9/10

Blade Runner 2049 (2017)

Denis Villeneuve ide proti všetkým očakávaniam konzumného diváka: Blade Runner 2049 je pomalý film, v ktorom je polovicu stopáže ticho a akciu prevažuje túlanie sa po vyprázdnených minimalistických kulisách a dumanie nad tým, či snívajú androidi o elektrických ovečkách. Nebyť tých zopár scenáristických failov (najmä s blížiacim sa záverom), bolo by to dokonalé. Takto je to len výborné. Podobné filmy sa už v Hollywoode netočia, tobôž nie za 160 miliónov. Choďte naň, kým sa dá 9/10

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Brutálna dark-fantasy jazda zbesilo strihaná do videoklipových sekvencií so súčasnou hudbou a ručnými kamerami. Epické výjavy, nespoľahlivý rozprávač, pomrkávanie na Pána Prsteňov, Podfu(c)k i Mladého pápeža a sympatický hrdina v koženke a s hipsterským účesom. Normálne som ľutoval tetušky vzadu, ktoré asi očakávali kostýmovú konverzačnú drámu v klasických kulisách. Strašná škoda, že pokračovania sa takmer určite nedočkáme. 9/10

Logan: Wolverine (2017)

Škoda, že Wolverine sa utrhne z reťaze až vo svojom poslednom filme, pretože eRko mu rozhodne prospelo. Nemyslím si, že Mangold je nejako svetoborný režisér a Jackam herec, ale z každej minúty filmu cítiť, že sa maximálne snažili na všetkých frontoch a že Rosomákovi chceli dať dôstojnú rozlúčku. Od (konečne brutálnej) akcie, cez príbeh až po bezútešnú víziu budùcnosti. Zvyšné Loganove sólovky sú popri tomto filme báchorky pre decká. Pripodobniť ho k Temnému rytierovi je už trocha nadsadené, ale rozhodne sa zaradzuje do mojej osobnej comicsovej top 5. 9/10