Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Ťažko sa mi to hovorí, ale aj napriek tomu, že som Cruiseov veľký fanúšik a držím prsty všetkým staromódnym akčným filmom, toto veľmi nevyšlo. Zdĺhavé, digitálne, slabo zamerané na postavy a (čo je pri akčnom filme asi najväčší problém) takmer bez vygradovaných a zapamätateľných scén. O rok očakávam reparát.          65 %

Ran (1985)

To, čo sa našincovi ponáša na príbeh Svätopluka a jeho troch synov, je v skutočnosti prerozprávanie Shakespearovho Kráľa Leara. V stredovekých japonských kulisách a s davovými scénami, ktorými sa inšpiroval Peter Jackson pri natáčaní Dvoch veží.          Kurosawa krásne pracuje s kompozíciou (zväčša statických) záberov a farebnosťou, zaujalo ma aj teatrálne divadelné herectvo a pomalé smerovanie k finálnej tragédii. Len tá dĺžka je trocha prestrelená.         80 %

Vyproštění (2020)

Žltý John Wick z Wishu? Áno, ale celkom sympatický.          65 %

Stvořitel (2023)

Pekne štylizovaná, vizuálne zemitá sci-fi, ktorá je ale totálne predvídateľná a tak hlúpa, že poslednú polhodinu som už len pretáčal oči aj samotný film. Gareth, to si snáď ani nemohol myslieť vážne. Jedine že to namiesto teba napísala nejaká AI.          40 %

Temný případ - Série 1 (2014) (série)

Chceli sme s pani manželkou začať pozerať štvrtú sériu, no omylom sme spustili prvú... a bol to teda aj po druhý krát extra intenzívny zážitok. Dokonca by som povedal, že ešte intenzívnejší, než pred tými desiatimi rokmi. Čierna, čierna, čierna atmosféra s nepatrnými svetielkami na záver. Dokonalosť.          100 %

Jagna (2023)

Tak trocha predvídateľný dej plný stereotypov plnohodnotne vyvažuje nádherný, ručne maľovaný vizuál, hudba a kompozícia jednotlivých záberov. Pokiaľ bolo S láskou Vincent najmä akademickým cvičením, čo sa s tou rozpohybovanou olejomaľbou vlastne dá urobiť, Sedliaci sú už fungujúcim filmom samým o sebe.         85 %

Koruna (2016) (seriál)

Dôstojný životopis, ktorý zopár slabších epizód pripomínajúcich tak trocha červenú knižnicu dokonale vyvažuje atmosférou, hudbou, prácou s postavami a trojicou úžasných herečiek v hlavnej úlohe. Petrovi Morganovi sa podarilo vytvoriť mozajku naprieč (nielen) britskými dejinami dvadsiateho storočia, ktorá aj napriek šiestim sériám a šiestim zmapovaným dekádam drží pokope. Povinnosť, služba, tradícia, obetavosť. Roky sa míňajú, Koruna ostáva.          90 %

Stíny Kraje (2023) (amatérský film)

Snaha a nadšenie sa cenia, ale napríklad taký Roh Gondoru je niekde úplne, ale úplne inde.          40 %

Krvavý příliv (1995)

Poctivý ponorkový thriller s výbornými hercami, ktorý stojí skôr na postavách a atmosfére, než na akcii. Škoda mierne zdĺhavej druhej tretiny.         70 %

Zabiják (2023)

Príjemná žánrovka s perfekcionistickým vizuálom, na Finchera však akási plochá a jednorozmerná.          70 %