Anatomie pádu (2023)

Subtílny pád jedného manželstva spolovice sa odohrávajúci na mieste činu, spolovice v súdnej sieni. Presná, miestami dokumentárna kamera a minimalistické herectvo tomu veľmi slušia. Len, prosím vás, nečakajte uspokojujúco rozuzlenú detektívku, ale skôr procedurálnu štúdiu.         85 %

Chlapec a volavka (2023)

Vizuálne podmanivý animák s osobitou atmosférou, odkazmi na autorovo detstvo v povojnovom Japonsku a nie ľahko rozkľúčovateľnou symbolikou, ktorý prekvapuje každou scénou.         85 %

Wonka (2023)

Wonka má zhruba o pol hodinu viac, než by bolo vhodné, ináč to je ale milý a hravý muzikál, po ktorého skončení sme si s pani manželkou pospevovali. Nie je to Burton, ale ani žiadna hanba a zbytočnosť.          75 %

Spása (2014)

Skromný, ale veľmi pekne vyskladaný klasický western so zaujímavo (aj keď minimalisticky) vykreslenými postavami. Mikkelsenova charizma ako vždy neskutočná.         80 %

Lautrec (1998)

Ak by som nebol so svojimi študentmi na školskej projekcii, hneď v prvej tretine by som to celé vypol. Nevkusné, neinvenčné a televízne ploché. Len tých zopár dobových detailov, sporov klasikov s impresionistami a plač nad Van Goggovou smrťou mi bránilo odísť. A zobrať so sebou aj tých mladých neborákov.          45 %

Duna: Část druhá (2024)

Villeneuveov prístup mám rád. Prepracovaný vizuál, pomalé a tiahle tempo, monumentálne kulisy, snaha točiť čo najviac v reálnych kulisách. Kiežby vznikalo viac takýchto poctivých blockbusterov.          Druhá Duna to všetko má, navyše aj výborných hercov, hudbu a etno vsuvky... ale niekde od štyridsiatej minúty ma začala neskutočne vytáčať. Najprv som nevedel prísť na to, čím presne, ale potom mi to došlo: scenár, omnoho ukecanejší, než naposledy, rozbil celý zvyšok filmu na nekonzistentý, permanentne sa zrýchľujúci mišmaš motívov, dialógov a pseudomúdrostí. Jednička mnohé vypovedala obrazom, bola premyslená, každá scéna mala svoje presné miesto. Dvojka pôsobí tak trocha ako šitá horkou ihlou. Veľká škoda.         75 %

Tři dny Kondora (1975)

Napínavá špionážna klasika pripomínajúca akčnejšieho Hitchcocka s decentnou kvapkou noiru v linke so šarmantnou Faye Dunaway. A geniálnym posledným záberom.          85 %

První rytíř (1995)

Papundeklový romantický gýčik s v výbornou ústrednou trojicou, niekoľkými epickými momentmi a peknou hlavnou dilemou medzi citom a povinnosťou.         65 %

Zimní prázdniny (2023)

Trocha predvídateľná, ale ináč veľmi pohodová, láskavá a pekná dramedy s výborným Paulom Giamattim (to oko bolo skvelé!) a vychytanou sedemdesiatkovou štylizáciou.          80 %

Temný případ - Noční krajina (2024) (série)

Mám veľmi rád tmu, sneh, Alijašku a The Thing, ale tu sa po celkom sľubnom úvode niečo veľmi, veľmi pokazilo. Pri poslednej časti som sa už cítil aj trocha trápne. Toto si Jodie Foster na staré kolená nezaslúžila.          45 %