Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Na rozdíl od většiny hodnotím tento seriál až po posledním dílu. Především proto, že v mých preferencích tancoval od odpadu až k absolutioriu. Žádný jiný počin vám nepřijde v jednu chvíli tak trapný a plochý a o pár dílů později nedostižný a strhující. A nikdy jindy se mi nestalo, že by mne autoři přesvědčili, že postavy, které jsem od začátku pokládal za naprosto nechutné a hodné rány do hlavy mi přirostly k srdci nejvíc (Sal Tight bude jméno, které se mi ještě dlouho bude zjevovat ve snách). Uzavřený příběh je také plus, to plus které přidává poslední hvězdičku. Plusminus ale jistojistě nejlepší sci-fi serie vůbec.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Ještě horší než předchozí díl, ještě rozevřenější nůžky mezi knihou a filmem. To už není adaptace, ale parafráze. Že není čas odvyprávět některé podstatné věci - budiž - ale proč jsou čím dál tím hojněji přidávány věci, které v knize nejsou a působí podbízivě?!!! Vůbec se nepodařilo přenést hlavní dějovou linku a hlavní tajemství. Snapeovo prázdné prohlášení na konci filmu je jen chabou obhajobou toho, proč se film jmenuje jak se jmenuje, přestože s knihou toho jména nemá mnoho společného. A přitom je to škoda, protože filmařsky teneto film není špatný. A to herecké obsazení! Jenže to je právě ten problém - k čemu je obsazení naprosto dokonalého Alana Rickmana, který 110% obstvává v roli pro mne nejsilnější postavy celé ságy, Severuse Snapea, když dostává minumum prostoru a je odsouzen tak leda k tomu poslouchat, jak Levandule Brownová žvatlá to svoje "Lonánek". Tím hůř, že tenhle film vlastně nese Spaeovo "jméno".

Monstrum (2008)

Nečekal jsem něco tak neuvěřitelně silného. V tom, o co se tento film snaží, dosahuje dokonalosti. Stísněná chaotická atmosféra skutečného katastrofického filmu se právě tímto preudoautentickým záznamem přenáší naprosto dokonale. Monstrum je pozorováno útržkovitě a neuceleně, čímž se jednak ušetří za efekty, ve výsledku ale působí mnohem efektněji. Kostra příběhu je vymakaný survival. A ta šílená uzavřenost a nedovyprávěnost ... než naběhnou titulky, máte pocit, že tam přece ještě musí být nějaký dodatek, vysvětlení, dovyprávění ... ale ono prd. Syrové nefilmové vyprávění na které jen tak nezapomenu - pro mne zážitek podobného druhu jako Záhada Blair Witch či Greengrasův Let č. 93

Kus dřeva ze stromu (2008) (seriál)

Mně se to tuze moc líbí, je to o tolik lepší než Transformers.

Stalo se (2008)

Přiznám se, že mám pro Shyamalana a jeho způsob vyprávění a režie slabost. A je pro mne trochu problém přistupovat k jeho dalším filmům bez předsudků daných někdy až zdrcující kritikou. V tomhle filmu je ale něco doopravdy špatně. Je totiž šíleně krátký a naprosto nedotažený. Sestříhaný na polovinu by to byl zajímavý námět do "Krajních mezí". nebyl by to ale Shyamalan. /// Celé to začíná dobře. Bohužel - vrchol filmu přichází vlastně hned na začátku, dechberoucí scéna lidí padajících ze střechy jak lumíci ze skály. Syžet je v tu chvíli načtnut a vypadá dobře. Příběh se ale vůbec nepodařilo rozvinout. Motiv "survival drama" nefunguje. Shyamalanovské rozmotovávání vztahů mezi partnery a alcent na rodinu jakž takž, hlavně díky řekl bych velice dobře vybrané ústřední dvojici. Jednotlivé motivy po cestě jdou ale totálně do paďous - nějaké rozvinutí podivnosti slečny Jonesové, nějaká souvislost této odbočky s dějem jako takovým, nic. A co je nejhorší - když načrtnu předpoklad, třebas sebeujetější - že rostliny tráví v sebeobraně člověka, čekal bych, že hrdinové budou do problému trochu vtaženi - hlavní postavu sice napadne povídat si s kytkou, ale zkouší to jen na tu umělou. Od Wahlenbergovi postavy jsem čekal, že to "co se děje" pochopí a prostoupí. Ale nic, záhadný útok skončí stejně náhle a nesmyslně jak začal a následuje nevěrohodné poselství a poučování. /// Poloviční Shymalan. Nevím, možná je tak pro někoho přijatelnější, ale já čekám víc než 90 minut polovičatosti a nedotaženosti v podivné sázce na zdánlivě aktuální ekologické téma v době módy survivalů všeho druhu.

Terminator Salvation (2009)

Terminátoři jsou prďáčtí, atmosféra místy dokonalá, tu a tam scéna při které běhá mráz po zádech, ale ... nělogičnosti děje se vrší jedna na druhou, postavy se chovají nevěrohodně a bez motivu, když se kecá, tak o ničem, střih je něco úděsného, a McG je tak dobrý režisér, jako papež milenec. Úplně nějhorší mi přijde, když po velice působivé dechberoucí akční scéně následuje naprosto nelogický střih k pitomé vatě. Když to shrnu, sledování Terminator:Salvation na mne působilo tak, jako bych seděl u televize a někdo naprosto nahodile přepínal mezi dokonalým postapokaliptyckým akčním hororem, béčkovým sci-fi a přímým přenosem z našeho parlamentu. /// Rozdělené hodnocení: terminátoři *****, Bale ****, Worthington ****, Yelchin **, akce ****, napětí *, režie*, scénář odpad, střih odpad, hudba * (takhle mne ještě Danny Elfman nezklamal) /// Další problém: film je krátký, vlastně se v něm nic nestane. Určitě je dobře, že se v sáze tvůrci posunuli do budoucnosti (nastavovaného třetího terminátora považuji za zbytečný film), nenabídli nám přitom ucelený příběh, ale jen jakési intro k bezesporu plánovaným dalším filmům série. Jestli k tomu dojde, bude potřeba najít skutečné scénaristy, zaměstnat skutečného střihače a a na reřisérskou židli by si měl sednout někdo, kdo má potenciál na tento druh látky: Snyder, Proyas, Singer, Campbell, Cuarón, Abrams, ...

Hranice nemožného (2008) (seriál)

Hodnotím jakou fanoušek LOST po první třetině první řady. Seriál je koukatelný, ale trpí mnoha hendikepy. Vykazuje totiž příliš mnoho podobností s jinými seriály a taky nedotaženost. Tak předně, každého okamžitě napadne podobnost s Akty X. Přiznejme si, že stavba seriálu je s Akty X totožná. Fringe se tváří trochu věděčtěji, ale to je další problém. Většina zde prezentovaných fenoménů je až přehnaně faktaskní a vědecky těžko uchopitelná, čímž se Fringe posouvá od reality k fantaskně-komixovému univerzu jakým jsou například Heroes. Pak je ale postava šíleného vědce Waltera Bishopa zbytečná. Sázka na jeho "podivnost" nevychází, zvlášť když v každém udělá totéž: vidí fenomén - pozná fenomén (nejlépe ve stylu "na to jsem kdysi na zakázku vlády dělal") - začne vykřikovat "převezte to do mé laboratoře" a tak dál. Opakující se syžet jednotlivých dílů je další do očí bijící nedostatek. Po pár dílech se vám jednotlivé příběhy budou motat. Zápletky jsou neoriginální a prezentované "paranormální" fenomény dnes už asi nikoho neohromí. Další problém je ústřední mladá dvojice. Anna Torv je úžasná, na Fringe se teď dívám vlastně už jen proto, abych sledoval hru gest její nádherně oduševnělé tváře. Joshua Bell má funkci takového přicmrnávače a podržtašky a jakákoli interakce mezi oběma je nulová - nešpičkují se, netouží po sobě, nemají rozdílné pohledy na věc, prostě k sobě nesedí. Astrid Farnsworth(ová) je role asi tak důležitá, že by ji hravě zastal učenlivější labrador. Lance Redick za svou rolí v LOST pokulhává, jeho jedinou funkcí je toporně provázet dějem a neustále se ptát "Co si o tom myslíte, doktore Bishope?" Já si myslím, že seriál Fringe zapadl někam mezi Akta X a Heroes. Na akta X je ale příliš ujetý, na Heroes příliš málo. Neokouzlí ani vědeckým tajemnem, ani divokou fantaskností. Doufám, že se potvrdí zlepšení seriálu v dalším průběhu sezony. Jestli ne, půjdu s hvězdičkou dolů a přestanu Fringe sledovat. --PS:-- Tak nakonec jednu hvězdičku nahoru. Seriál začíná nabírat na síle, hlavně proto, že se odpoutává od "jakože reálné mysteriózní krimi" do sladké země mnohotvárné nekontrolavatelné fikce. Výtky výše ale stále platí. --PPS:-- Začátek druhé řady znamená zase sešup, přidává se i určitá rozplizlost.

Transformers (2007) odpad!

Ok, mám s těmito tzv. filmy problém. Oni totiž Transformers nejsou film, ale jedna dlouhá reklama na epilepsii, třístádvacátá reinkarnace rádoby cool-stylu, slátanina která není ani chytrá ani hezká, jako že mám jinak rád cukrátka pro oči. Transformers jsou zhmotněním puberty se vší její trapností, kterou ten, kdo je trapný, sám nevidí. Transformers je nesnesitelná, přes dvě hodiny dlouhá, úmorná a nikdy nekončící předčasná ejakulace.

Dobrodružství Žraločáka a Lávovky (2005)

Rodriguez dokazuje, že je z něj připitomělý hračička, který dokáže točit jen dokola stále totéž a/nebo vykrádat to, co už je dávno natočené.