Bobule (2008) odpad!

Ne a ne a ne! Tohle je ryze český moderní snímek útočící na diváky sledující srač** typu Ulice a Rafťáci. Ryze český způsob, jak zesměšnit kohokoli a cokoli, od policistů po Pražáky a i samotné obyvatele Moravy. Když už se nedostává humoru, šup nějakou (sice hezkou), ale herecky prkennou dorostenku poodhalit, to už začnou slintat i muži držící lahváče a úspěch u mládeže taktéž zaručen - u dívek zase zaručeně bude slavit úspěch tím, že napraví svou láskou naprostý hovado. Asi potřebuju od filmu víc, tohle je u mě propadák, více ne...

Dům voskových figurín (2005) odpad!

Tak trochu chápu obsazení Paris Hilton v tomto snímku, ale více by možná vynikla jako ta vosková figurína. Méně chápu vznik tohoto snímku, ale naprosto přesně chápu, proč je v kategorii horor - to se ani jinak nazvat nedá.

Lidská stonožka (2009)

Filmové zpracování jako takové je naprosto příšerné a z tohoto hlediska patří film do skupiny "na takovou p****** se dívat nebudu", ale nápad je tak zvrhlý a originální, že to probudilo mou zvrácenou zvědavost. Pokud jste zatím pouze u traileru a stále váháte, zda se přeci jen odvážit a jedním okem sledovat, tak s chutí do toho - nedoporučuji ovšem cokoli během filmu požívat - ale jinak v podstatě o nic nepřijdete. Dvě hvězdy proto, že tenhle film nám v práci poskytl skvělé téma ke konverzaci po několik dlouhých nočních směn a tedy přeci jen k něčemu byl. To Ondra: nechci být uprostřed, fakt už budu hodná...

Odpor (2008)

Naprosto miluju scénu, kdy Craig přijede na bílém koni :-) ta kde ho pak sní už tak dobrá není. Silný příběh, myslím, že je natočený se vší úctou a může být důstojnou vzpomínkou na velké i menší hrdiny té nelehké doby, byť válka jako taková přímo ve filmu ukázaná není. Na druhou stranu, partyzáni nebyli v první linii, ale právě v těch lesích a rozkládali nacistické síly tak trochu zevnitř - na jimi obsazeném území, kde ani oni necítili hrůzy fronty. Kontrast v postojích dvou bratrů (Tuvia, který chce přežít a pomoci přežít ostatním a Zuse, který se chce aktivně postavit nacistům) perfektně popisuje tehdejší možnosti, pokud jste přímo nechtěli spolupracovat. Pro nás dnes možná nepředstavitelný příběh...jen si to zkuste, vžít se do role pronásledovaného žida, kterému zabili celou rodinu a jeho jedinou nadějí je spát v lese a jíst, co se podaří ulovit nebo přinést od více či méně loajálních usedlíků... život v lese je popsán asi docela reálně i samotná vzpoura, tajení těhotenství a útěk před jednotkami SS, prostě paráda. Zus se ve scéně z mise na získání antibiotik opravdu ukázal a scéna s tankem je, ač trochu hollywoodsky přibarvená, naprosto uchvacující. Tenhle film mi prostě sedl. Tečka

Čistá duše (2001)

Kromě brilantního výkonu Russela Crowea a Jennifer Connelly oceňuji zejména perfektní zhmotnění schizofrenických bludů, mnoho lidí si neuvědomuje, jak dokonale dokáže mozek klamat náš zrak i sluch, tento film mnohé osvětlí a zasvětí diváky i do prvních pokusů o léčbu téhle zákeřné nemoci - do léčby inzulínem, která mnohdy končila smrtí pacienta nebo nezvratným poškozením jeho mozku (šlo v podstatě o těžkou hypoglykémii ústící až do komatu, po podání glukózy a navození normální glykémie byl mozek "restartován" - na podobném nechemickém principu je elektrokompulsivní léčba). Skvělé téma a skvělé zpracování podbarvené skvělou hudbou. Viděla jsem asi tak 10x a stále mě baví. *****

Druhý muž (2008)

Neeson je kvalitní herec, ne vždy hraje v kvalitních filmech, ale vždy hraje přirozeně a zanechá příjemný dojem. Role mu sedla, sice by se mi asi víc líbilo, kdyby po Banderasovi sáhl přes šachovnici a zardousil ho, ale to by pak nemohla přijít ta katarze na konci. Banderas není mým oblíbencem, role uklízeče a tlučhuby, co se snaží budit nóbl dojem, mu kupodivu slušela. Snímek určitě neaspiruje na drama roku, myslím, že to ani záměrem nebylo, je to spíš komorní emotivní film, kde nedochází k žádným prudkým zvratům, šokující odhalení i silné emoce se prolínají se záblesky z minulosti a dávají divákovi prostor a čas pochopit proč Peter pátrá po milenci své mrtvé ženy a proč nakonec přijde na oslavu, proč Lisa žijící v dokonale harmonickém svazku podléhá italskému svůdníkovi a proč se k tomu sama nakonec "dozná", proč Ralph nakonec není takový svůdník ale vlastně docela chudák...Takže jediné co nechápu - proč je tam Georg?

Krvavý potok (2009)

Tak to tu ještě nebylo (a pevně doufám, už ani nebude), hajlující zombík s vizáží lorda Voldemorta, který je chován podivnou rodinou a ještě podivnějšími bratry je naháněn mezi koňmi a slepicemi. Dominic Purcell opět vypadá jako nefalšovaný trestanec, ale hodiny hraní asi v lágru nevedou, na druhou stranu, s takými dialogy to snad zahrát ani lépe nejde. Scénář vykazuje povážlivé nelogičnosti, postavy se chovají jak je zrovna rejžovi vhod a bez jakékoliv motivace. No což, lecos jsem ochotná odpustit, když je atmosféra a napětí, což není. Z úcty k Joelu Schumacherovi nedám odpad, ale je to asi jediný místo, kam tenhle splácanej nazibrak patří.

Houbičky (2007)

Kdo přežije prvních 20 minut a během nich požije nějaký halucinogenní popcorn, tak se možná bude v dalších minutách docela bavit. Výkony herců sice nejsou nijak přesvědčivé, klasická vyvražďovačka, konec předvídatelný, ale atmosféra docela působivá. Hudba dělá v tomto případě dělá polovinu filmu, ale viděla jsem i horší. Lepší **

Pohřben zaživa (2010)

Atmosféra by se dala krájet, i jinak normální jedinci začínají při sledování pociťovat tísnivý klaustrofobní pocit, příběh napíná od začátku do konce a to přesto, že se v podstatě z rakve nehne - pro mě by se daly vynechat i scény "pohled do rakve seshora". Působivý Ryan Reynolds a jeho strhující výkon dá odpustit i nelogickým drobnostem v příběhu - už tolikrát zmiňovaný signál a pod. Jinak pocity zakopaného a nikým nehledaného muže, který se marně snaží dovolat rodině a který je společnosti jako takové naprosto lhostejný, jsou zobrazeny beznadějně přesvědčivě.

Pocit viny (2007)

Pozor, obsahuje spoilery! Filmem jsem tedy rozhodně neproplouvala tak klidně a bez námahy, jak by se dalo čekat při povedených poetických scénách s květinami, akváriem, hrou světla a stínů a srdcervoucí hudbě... Vizuálně moc povedené, flashbacky a střih sice působí trochu chaoticky, ale napodruhé mi to do sebe perfektně zapadalo. Umě sice možná sluší víc jiné role, ale mě se líbila, její pocit viny byl přesvědčivý, se strachem sledovala vzdor své malé Emmy, jako by se bála, že bude dělat stejné chyby, snažila se mladé a bezstarostné studenty přivést na cestu zodpovědnosti, jako by chtěla vrátit čas. V rovině teen Diany sledujeme komplikovaný vztah mezi nejlepšími kamarádkami, herecké výkony jsou povedenější a plnější života. Možná záměr režiséra? Záměrně přehledněji a popisněji mapuje prožitou minulost oproti druhé fiktivní rovině? Závěr mě docela překvapil, v první chvíli jsem (asi jako většina) čekala, že Diana střelbu přežila, protože její nejlepší kamarádka zemřela, tím silným momentem na záchodech mohlo být Dianino rozhodnutí "zastřel jí". V průběhu filmu jsem se začala přiklánět k variantě, že přežily obě, ale Eva Amurri kamarádce nikdy neodpustila. Scéna s autonehodou mě ale totálně rozložila, obě roviny se prolnuly a já nevěděla čí jsem a co čekat. Závěr byl strhující, ale film je pro plné pochopení asi třeba vidět vícekrát. Kdyby příběhem například provázel Dianin hlas coby průvodce nebo ono svědomí, které v celém příběhu a konečném rozhodnutí sehrálo klíčovou roli, třeba by byl přehlednější a líbivější. Ale u mě dobrý :-)