Sabotáž (2014)

Naozaj veľmi veľmi dobrý film. Dejové zvraty až do konca, umne natočené, temná atmosféra bláznivej jednotky DEA (Sama Worthingtona a Josha Hollowaya som takmer nespoznal). V podstate akýsi thriller, plno záhad, dejových zvratov, aj keď určité veci boli predvídateľné, hlavne ohľadom krádeže peňazí a ich vinníka, ale počas filmu sa to niekoľkokrát naozaj slušne zvrtne, takže sme neustále držaní v neistotách, hádaniek pribúda, všetko sa to zamotáva až sa to nakoniec, chvalabohu, všetko vyjasní. Motív ohľadom vyvraždenej rodiny hlavného hrdinu bol dosť depresívny, ale asi to malo prispieť k celkovej atmosfére filmu. Treba povedať, že tentokrát hral Arnie v dosť slušnom filme, ktorý bol mierne netradičný ohľadom protagonistov (jednotka DEA vyzerá skôr ako banda prechlastaných, predrogovaných magorov, ktorých hudobný vkus začína a končí u metallu, vedia všetko o zbraniach, drogách, alkohole, tetovaní a bláznivých účesoch, ale to je asi všetko). Jediný Arnie je medzi nimi aspoň trochu pri zemi. Atmosféra filmu je riadne ponurá, nikto tam nie je bez viny a keď začnú brutálne umierať jednotliví členovia jednotky, tak je z filmu cítiť akási tajomná až nadpozemská sila, ktorú nemožno zastaviť, ktorá sa ale mení v úplne "normálneho" páchateľa. Toto rozhodne nie je nejaký tuctový film. Trochu mi to pripomína Finchera a jeho film Sedem, myslím atmosférou. Treba vidieť.

Konečná (2013)

Nápad s útekom drogového kráľa celkom slušný, zúfalú situáciu zachraňuje starnúci ale skúsený šerif v podaní Arnieho. Bohužiaľ, je tu veľa bláznivých klišé, občas až groteskných, ako tých rádoby hrdinov, ktorí neopustia svoje zavšivené obchody ani vtedy, keď im hrozí, že ich tam niekto odkrágľuje a podobne. Zaujímavé nápady striedali útrpné blbosti, takže je to dosť nekonzistentný film. A drogoví králi platia zradcom prevodom na účet? Teda nie som zločinec a už vôbec nie profesionálny zločinec, ale takúto chybu by neurobil ani sprostý amatér. Ale dobre. V každom prípade som na to zízal ako na jeden film z obdobia Arnieho znovunaštartovanej kariéry a radím to k tomu priemernému, čo natočil. Únos drogového kráľa prejde spôsobom, kedy si poviem, že polícia je totálne neschopná a armáda uniformovaných po zuby ozbrojených týpkov nevie ustrážiť jedného kreténa. Ale inak, na zabitie času celkom dobrý film. Nebola to katastrofa, ale nie je to ani nič výnimočné.

Plán útěku (2013)

Od začiatku dosť slušný akčný thriller. Arnie a Sly boli slušní, Jim Caviezel bol ako záporák výborný. Od začiatku zaujímavý dej, napätia dosť, trochu rozťahané, možno kratšia minutáž by tomu pomohla. Originálne, dobre natočené. Aj keď nechápem, načo potrebujem niekoho, koho sa chcem zbaviť, šľahnúť do kobky, ktorá sa nedá vysledovať? Nie je ľahšie ho odprásknuť a zbaviť sa tela? Žeby kvôli tomu, že neskôr ho predsa len bude treba? Alebo pohodlne ukazujem, že môj protivník je vo väzení, aby som odvrátil pozornosť, že ja mám s tým niečo spoločné? Možno by to bodlo trochu viac uzrejmiť. V každom prípade Arnie a Sly tu hrajú dvoch drsniakov, ktorí sa častujú rôznymi vtípkami ako za starých čias. Aby to bol naozaj skvelý akčný film, tomu niečo chýba.

Kaktusový Jack (1979)

Myslím, že toto bolo niečo ako paródia na westerny. Inak sa to brať nedá. Spočiatku som sa niekoľkokrát od srdca zasmial (Kirk Douglas prepadávajúci vlak, alebo banku, Arnold, ktorý prevádza cez cestu dámu, Arnold zastavujúci splašené kone), ale potom ako sa Arnold a Ann-Margret dali na cestu a Kirk Douglas sa ich snažil zastaviť, tak som videl iba kopu otrepaných vtipov ako vystrihnutých z epizód o road runnerovi (hlavne tá pasáž s namaľovaným tunelom). Kirk nakoniec poprosí o pomoc indiánov, ktorí sa ukážu byť ešte neschopnejší ako on, no proste už to až do konca bol iba slabý priemer. Možno vtedy sa na tom ľudia bavili, ale dnes je to už skôr taká raritka. A ten koniec to bola čistá haluz. Ale inak celkom pohodový film. Dalo sa na to pozerať.

Zůstaň hladový (1976)

Bolo celkom zaujímavé vidieť mladú Sally Field, aj Jeffa Bridgesa, Roberta Englunda a začínajúceho Arnolda. Ale to bolo asi tak všetko. Dej dosť nudný, točiaci sa okolo týpka, čo sa zaoberá realitami, nájde nejakú tú posilňovňu, do ktorej sa infiltruje, aby ju mohol získať, ale všetko naberie iný spád, spriatelí sa s jej obecenstvom a dôjde k prehodnoteniu jeho priorít a všetko to skončí happy endom. Všetko ale poskladané z nudných, rozvláčnych dialógov, ktorú sú dobré možno tak pre horšie dve časti Dallasu, ale nie ako celovečerný film. Z bláznivého majiteľa posilňovne sa razom stáva bláznivý nadržaný deviant s najnápadnejším príčeskom vo filmovej histórii. Proste hrôza. Dve hviezdičky za celkom presvedčivé herecké výkony, aký-taký dej a pointu. Ale inak škoda času. A ten záverečný beh kulturistov, to už som fakt nechápal.

Srážka s mimozemšťanem (2011)

Sadol som si jedno nedeľné popoludnie ku dvojke komikov, ktorá ma už párkrát zabavila, musím povedať, že som nebol sklamaný. Pre fanúšika sci-fi je tam neskutočná noša narážok na mnohé filmy, seriály. Nie je to typická komédia, ale keď som zbadal Shatnera čoby kapitána Kirka na obrazovke Comic-Conu (záber, kde bojoval s Gornami na Cestus III, epizóda Aréna, Star Trek The Original Series) a potom to Simon Pegg a Nick Frost napodobňovali, tak som sa fakt rehotal. Paul bol rozhodne zábavný mimozemšťan, parádna bola hádka tohto ujetého emzáka s tou radikálnou katolíčkou, ktorú nakoniec uzemnil asi jediným možným spôsobom. Pohodová road-movie, spád deja veľmi slušný, zábavy dosť, ostatní ušli, objavenie sa Sigourney na konci, tak to bola sila. Billa Hadera som poznal zo Saturday Night Live, kde teda hral riadnych bláznov, tu tak isto zaválel. Ak ste ešte fanúšik paranormálnych javov, hlavne UFO, no tak o to lepšie. Je mi jasné, že mnohé vtípky tu veľa ľudí nepochopí, ale tak čo už. Mne sa táto komédia veľmi páčila, ak viete, čo je Oblasť 51, čo sa stalo pri Roswelli, čo sú kruhy v obilí a máte slušný prehľad sci-fi a radi komédie, tak Paula musíte vidieť. Zabavíte sa. Ostatní na to budú pozerať s rozpakmi. K dokonalosti tomu niečo chýba, možno, ak by sa chlapci trochu posnažili, ale odviedli slušnú prácu.

Americké graffiti (1973)

Pozrel som si to, pretože to točil Lucas a údajne sa jedná o úžasný film. No, možno keby som zažil prelom päťdesiatych a šesťdesiatych rokov v USA a vyrastal tam, možno by to bol pre mňa kultový snímok, ale úprimne som z inej doby, z iného štátu, tak ma to asi za srdce chytiť nemohlo. Jediné, čo sa mi tam páčilo, boli tie pesničky, pretože rock´n´roll zbožňujem. To bolo všetko. Jedna noc skupiny teenagerov vyobrazená v jednom filme. Zopár zábavných momentov tam bolo, ale inak som ten film odzíval. Banda deciek, čo sa preháňa na autách, ktorých spotrebu na 100 kilometrov prekoná snáď už len tank T-34, počúvajúcich rock´n´roll, riešiacich všemožné "problémy", to ma nijak neoslovilo. Je to proste film kategórie Pomáda, len bez spievania a tancovania. Takto sa zabávali sedemnásťroční pred 50 rokmi v USA? Sila. Ak sa toto dialo v nejakom prťavom mestečku, čo sa potom dialo v takom New Yorku? K tomu koncu by ešte bodol osud tých báb, ktorá skončila s kým, no, dobre nič. Je to trochu netradičný ale podľa mňa dosť nudný film. Dalo sa na to pozerať, ale iba raz. Harrison Ford tam mal dosť trápnu úlohu. Ale tak každý začína.

Zabiják (2003)

Už som sa smial, keď Seagal hral doktora vo filme Patriot, tu som sa smial ešte viac, keď hral archeológa. Zároveň som sa ale chytal za hlavu. Potom som už len útrpne čakal, až všetkých pozabíja, alebo aspoň skope do kocky a budú titulky. Je fakt na tom tak zle, že musí brať úlohy v takýchto škvároch? Opäť pozrieť, vymazať a dúfať, že Seagal nebude pako a zoberie úlohu vo filme Expendables.

Bestie (2003)

No, nebolo to najhoršie, ale dalo sa na to pozerať, dej aký-taký, bojové scény tiež aké-také. Seagal by mal prestať používať kaskadérov a ukázať, že v ňom stále niečo je. Inak je to celé nemasné, neslané, pozliepané, nefunguje to, aj keď sa režisér snažil, ale je to jeden z tých filmov vidieť a vymazať, lebo zaberá miesto na HDD.

Prometheus (2012)

Ja som tušil, že to takto dopadne. Čo sa týka technickej stránky filmu, tak je natočený fantasticky. Herci sú super, začína sa to zaujímavo, ale ten koniec!!! Čo tým, preboha, Scott sledoval? Alebo ešte lepšie, čo tým scenáristi sledovali? Ridley stále omieľal, že koniec bude šokujúci, ale pointu príbehu nájdete v každej knihe od Ericha von Dänikena. Mimozemšťania prišli, pohrali sa tu so svojou DNA a stvorili človeka. Super, potom stvorili nejakú čiernu gebuzínu, ktorou nás zničia. Prečo? Nikto nevie, asi ani scenáristi. Tento film dopadol ako LOST. Začiatok aj prevedenie slušné, potom sa to ale naťahuje a koniec je jedno veľké sklamanie. Je to stále slušný film, ale nelogickostí je tam kopec. Nemohol som si ale pomôcť, myslím, že tri hviezdičky si tento film nezaslúži.