Doktor Strange (2016)

Doctor Strange (viděno v IMAXu) je precizně zpracovaná podívaná, která žalostně nevyužívá nejcharismatičtějšího herce z celého obsazení (Mads Mikkelsen), místy působí jako parodie a ze všeho nejvíc se snaží být popkornovou zábavou pro masy - přičemž se na druhé straně dotýká vážných a zamyšleníhodných filozofických témat. To mi přijde dost schizofrenní. Temnější zpracování a postavy z masa a kostí by tomu slušely mnohem víc. Výcviková část směřující ke gradujícímu finále nesmyslně dlouhá, konec potom bez výraznějšího zadostiučinění - vyšumí do prázdna. Čekal jsem asi víc a dostal velmi málo. Škoda. Vizuálně ale super - někdy jen trošku chaos v tom "Inception-like světě".

Kobry a užovky (2015)

Kobry a užovky jsou jeden z nejlepších českých filmů, jaký jsem za poslední dobu viděl. To, co předvádí Kryštof Hádek, mu právoplatně vyneslo Českého lva - jelikož on se Kobrou opravdu stal. Katarze na konci, kdy posledním záběrem vlastně vše zapadne do sebe a vnímavý divák si spojí a uvědomí celkový dopad snímku, je přesně to, proč koukáme na filmy, a proč milujeme filmy. Viděl jsem to ve špatné kvalitě doma - a u titulků jsem jen úžasem koukal, vychutnával si husí kůži za zvuku Bratrů Orffových, kde jejich song Na hadím ocase krásně zakončil a uzavřel celý příběh a dojem z filmu vynesl ještě o úroveň výš - chci tím říct, že bývat to vidět v kině, o plném počtu vůbec neuvažuji. Silný zážitek, top řemeslo (i cena za kameru dle mého správné rozhodnutí) a film, který se bez problému dostává na úroveň top evropských komorních dramat. A to, jak si to na nic ale vůbec na nic nehrálo, mě snad bavilo ze všeho nejvíc. Tleskám.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

DiCaprio hrál už lépe, Iňárritu režíroval taky líp a Lubezki si celý film ukradl sám pro sebe. Oscara si zaslouží on. Tohle je snímek čistě o kameře a lokacích. Jinak klasické revenge movie bez špetky invence s několika scénami k zamyšlení neboli sekvencemi, kde je pár úvah. Třeba takový The Propostion (který je zasazen obsahově do +- stejného prostředí - jinak je zde samozřejmě mnohem víc a kvalitnější revenge movies z jiných dob a prostředí - např. Parkova trilogie o pomstě jako taková) pro mě osobně funguje jako celek mnohem lépe a přinese koncem úplně jinou (kvalitnější a silnější) satisfakci a obohacení než The Revenant. Několik scén velmi hypnotických - Lubezki je momentálně nejlepším žijícím kameramanem - smekám. To, jakým způsobem vnímá světlo, kompozice, scénu, lokace, pohyb kamery a další - je natolik osobní, intimní, originální a geniální, že mu může momentálně jen těžko někdo konkurovat.

Kmeny - Rap (2015) (epizoda)

Jelikož českou rapovou scénu sleduji v podstatě od jejího začátku, je to pro mě možná trošku srdcová záležitost. Pokusím se být ale nestranný. Myslím si, že je to upocheno správně. Je třeba si uvědomit, že jestli má vůbec smysl točit něco jako Kmeny (teď mluvím obecně o tom konceptu jako takovém), mělo by být v každém jednotlivém díle v této stopáži uvedeno to nejdůležitější a nejzásadnější, co se okolo té určité subkultury děje. Nebudu nyní hovořit o dalších dílech, ale zrovna v Rapu je to přesně tak, jak by to mělo být. Tedy: zcela neoddiskutovatelně tu rap jako takový byl zaset právě v té době kdysi dávno lidmi okolo nynějšího BiggBoss. Orion přivedl k rapu Vladimira a další. To, že je jakýsi "otec" českého rapu je prostě pravda, ale myslím, že ani není důležité zrovna tohle řešit. Důležité je to, jak dlouho tu nynější lidi okolo něj a PSH působí a tvoří a to prostě nikdo nezpochybní. V dokumentu do kontrastu vybraný právě Refew - opět skvělá konfrontace. Je to někdo, kdo z té "smečky" zastupuje mladou krev, ale přesně jak Vladimir recituje během voiceoveru: je to někdo, kdo si svoji slávu musí ještě dobýt a oni tu jsou jen od toho, aby mu pomohli (mimochodem Vladimirova poezie mi tam velmi seděla a dodává celému filmu jakýsi nadhled). Je jaksi nesmysl porovnávat např. Oriona s někým úplně mimo label. Tady totiž nejde o porovnávání, ale o to ukázat, že celý BiggBoss je na naší scéně zcela vyjíměcný úkaz - a kdo tvrdí že ne, ať mi ukáže podobně fungující "rodinu". Není to jen o rapu, je to o knihách, sítotisku (Analog Bros), teď už i o filmu... Tahle skupina lidí tu vytvořila něco, co bude pravděpodobně náležitě oceněno až s odstupem času. Jde o to prostředí, které vytvořili. Na druhou stranu je naprosto jasné, že zde není vše dokonalé - a myslím, že Orion si těmi alkoholovými eskapádami přimo v dokumentu sám naběhl na vidle. Refew taky není svatoušek (tráva apod.). Koncepčně mi to prostě sedí. Lidé mluví o tom, že měly být v dokumentu i jiní interpreti, underground, nové hvězdy na scéně apod. Nemyslím si, že je to momentálně důležité. Pokud je někdo na scéně 5 let a čerpá již z toho, co tu bylo zaseto právě touto partou okolo Vladimira - ať se o něm točí další Kmeny třeba za 10-15 let. Tenhle počin je dílem tady a teď a aby (pokud to vůbec lze) zmapoval aspoň část rapové a hiphopové scény obecně a její historie, musel by ten dokument mít minimálně 2 hodiny. Spíš by muselo jít o celou sérii dokumentů. Bláhovec se s tím popral správně a ač může mít kdokoliv jakékoliv výtky - to, co zobrazil v dokumentu a jaký k látce zaujal postoj, je zcela chladně zobrazující realitu okolo toho, jak to vlastně s rapem v Čechách začlo. A co jiného zobrazit v 26 minut dlouhém dokumentu? Víc se toho nestihne. A ostatní rapeři se můžou jít klouzat, protože Ektor a další newcomeři v těch dobách ani netušili, co je rap. Tím neshazuji jejich kvalitu - zrovna Ektorovy texty a celkově to, jak dělá "byznys" mají úroveň, své publikum si to najde a netvrdím, že je to vyloženě vyprázdněné. Vše ale prověří čas a i Ektor si prostě musí počkat na své Kmeny. Trošku mě mrzí, že se v dokumentu neobjevili např. Hugo Toxxx, James Cole nebo Indy. Tito by se také dali považovat za průkopníky rapu v Čechách. Pak je tu ještě Sifon z WWW, ale ten jde přece jen trošku jiným směrem. Za mě se to povedlo a nevidím důvod k tomu hejtu. Spíš jde asi od lidí, kteří do problematiky tolik nevidí, nemají historické souvislosti a proto mají potřebu srovnávat a přidružovat k dokumentu a jeho obsahu i novodobé interprety, kteří jsou na scéně sotva pár let - byť i s nyní již početnou fanouškovskou základnou a jistou mírou kvality. Jenže o těch to momentálně není. Bude to o nich za dalších 10 či 15 let.

Kmeny - Hooligans (2015) (epizoda)

Zas tak špatné to není - jak to všichni odsuzují. Chybí sice poměrně dost, ale vzhledem k tomu, že to vypadá, jako by to celé natočili za jeden víkend - je to vlastně docela v pohodě. Jako observační středomětrážní věc to funguje, občas je tam dokonce vidět, že za kamerou stál někdo, kdo ten záběr udělat umí, to ne že ne. Začátek řekl bych naopak dost povedenej, ale zbytek dokumentu je jaksi bez šťávy, sledování těch výpitků je dle mého naprosto nevhodně zvolené - tohle prostě nejsou hooligans. Aby to mělo nějakou výpovědní hodnotu, mělo se alespoň přidat jiné "družstvo" těch, řekněme, radikálnějších, hodit tam víc akce přímo z bitek apod. (někoho od hooligans znám a dle jeho slov není problém si tam přinést svého člověka a nechat ho točit - nic se mu nestane - tedy ty záběry na telefon moc nechápu - poslat tam někoho s REDkou a bude to mít 80 % a ne 35 %). Prostě přidat tam ten protipól, že hooligans můžou být i radikální ultras a stejně tak vesničtí štamgasti, kteří si na to sice spíš hrají, ale když už je ten zápas, tak poctivě jako jeden tým jedou a i píseň si zazpívají, aby jim bylo veseleji. Vladimir hovořil o tom, že žádný díl Kmenů nemá suplovat jakýsi návod a názor na to, jak by diváci měli vidět tu či onu subkulturu, mluví o tom, že jde pouze o jakýsi pohled zvenčí na reprezentativní vzorek onoho kmenu. No - můj názor je takový, že tohle reprezentativní vzorek hooligans rozhodně není a čiší z toho poměrně promarněný potenciál. A spíš než observace lidská by mi zde více ladilo sledování aktérů vědecky - tedy víc do hloubky. Celé je to nějak špatně uchopeno. Ale 100 lidí 100 chutí a dokoukal jsem to.

Kmeny - Punk (2015) (epizoda)

Zatím jeden z nejlepších dilů celé série. Nebudu komentovat punk jako takový - na to si každý udělá názor sám a kdo se v punku vidí, tak to spíš vypovídá něco o celkovém jeho přístupu k životu (ostatně jak bylo trefně zobrazeno právě zde). Bavila mě širokoúhlá kamera i během detailů, střih, celkové tempo, kdy se prolínaly oni dva respondenti. Natáčení v pražské 007 cením a považuju za naprosto zásadní a správné. Dokument bych tomu neříkal - spíš takový delší tématický medailonek. V pohu.

Oběť (1986)

Tarkovskyho nejlepší film, dílo, ve kterém dotáhl své poetické vyprávění téměř k dokonalosti, o kterou se tolik po svůj celý život snažil. Lépe zakončit svoji kariéru asi ani nemohl. Snímek, ve kterém je přehršel myšlenek a zcela hypnotických pasáží, ani po 10 projekcích mě nepřestane fascinovat. Nemá smysl cokoliv psát a analyzovat - to se prostě musí vidět. A celkově mi přijdou jakékoliv analýzy zrovna u Tarkovskyho filmů zbytečné (tedy nejen u jeho filmů, ale tady přece jen víc než u jiných). Je to totiž přesně ten typ uměleckého díla, ze kterého si každý vezme přesně to důležité pro sebe a musí se bez jakéhokoliv předchozího ovlivňování recenzemi, analýzami apod. procítit. Je to stav vědomí, jakási meditace - cesta kamsi jinam - kterou u jeho snímků prožívám. A věřím, že nejsem sám. Navíc u tématu, které se tolik dotýká každého z nás. A název filmu je natolik výstižný a vlastně vzhledem k událostem, které po dotočení následovaly i ironický, že si říkám, jestli je vůbec možné, aby tohle vše byla pouze náhoda. 100 %.

Rychle a zběsile 7 (2015)

V podstatě stejné jako 6. díl, s trošku lépe natočenou akcí, která je víc fyzická, za to se stejně umělými dialogy, scénář a skákání z místa na místo bez jakékoliv logiky také stejné. Hvězda navíc za Dwayna v sanitce co sestřelí drone, následnou hláškou o kavalérii a scénu s minigunem. Dwayne je sympaťák a na nic si nehraje a to cením. Točí blbosti a baví ho to. Statham naprosto bez šťávy a jako by ve filmu nebyl. Umí to líp. Závěr dojemný a důstojný - Paul si to zasloužil bezesporu. Už bych to ale ukončil, je to pořád to stejné dokola.

Rychle a zběsile 6 (2013)

2 hvězdičky za slušné řemeslo a scénu na runwayi (která ale i tak postrádala jakoukoliv logiku). Papírové (rádoby motivační a světové) dialogy, zbytečně přepálená akce a prefabrikované již tisíckrát viděné. Obsahově někde u akčňáků z 80. let, řemeslně možná o něco lepší. Záporák nedostává prostor a když už ano, působí spíš komicky. Proč to v roce 2013 nejde udělat jinak? Třeba víc komorně, s větším důrazem na dialogy, drama, posunout to víc do osobní roviny. Herci nehrají - pouze stojí, koukají - a občas někde někomu natlučou. Přijde mi jako by vzali nějaký random scénář, upravili jména, lokace, a šlo se točit. Justin Lin se možná vypracoval, ale kdo ví jaký režisér to není. Těžko říct - nevidím do zákulisí. Je to prostě ptákovina pro masy - jinými slovy stroj na peníze. A dle návštěvnosti kin to evidentně funguje. Já se těch 130 minut ale pekelně nudil a xkrát kroutil hlavou nad hloupostí a naivitou toho, co se během stopáže děje. Dokážu odpustit ledacos, ale tady to šlo ve většině případů za hranici. Létající lidé z auta na auto na dálnici během toho co za nimi jede tank - to je prostě příliš (a všichni to ještě ke všemu přežijí). V IMAXu možná audiovizuální podívaná, jinak zbytečná žumpa s hezkou kamerou, střihem, lokacemi, auty a ženskými. Prostě řemeslo bez ničeho navíc. A to je škoda.

Útěk z Alcatrazu (1979)

Uf, no je tam vidět určitý zub času. Největší problém jsem měl s lehce průstřelným scénářem a poněkud explicitními motivy snažícími se z diváka vylovit nějaké emoce a upozornit na "nelidskost" tohoto prostředí a že vlastně všichni v tom ústavu jsou sluníčkově krásní a čestní. Teda až na toho hromotluka, kterej dělal problémy od začátku. Uteklo to celkem rychle, na tu analogovou kameru se bude vždycky dívat s radostí v srdci. A konec vyšuměl do ztracena a vůbec neposkytl nějakou katarzi, uzavření příběhu, logický přínos pro diváka, co si má z tohoto příběhu odnést jako poselství. Na můj vkus prostě příliš ALE. Mnozí tu zmiňují jiné vězeňské klasiky a ty přesně tyhle ALE postrádají - a proto je tento snímek určitě z těch slabších v žánru. Jako oddychovka večer v televizi (když už by se nějakou nevysvětlitelnou záhadou stalo, že bych si dobrovolně sedl k televizi) ale v poho a určitě by to bylo jedno z toho lepšího, co v TV běží.