• Fantasy

Šílená noc (2022)

Když vezmete trochu Sám doma, přidáte špetku Smrtonosné pasti a tak kilo Na nože, vyjde vám tato luxusní nekompromisní vánoční záležitost. Patos rozpadlé a znovu pospolité americké rodinky nijak obzvlášť nevadil a démonická D´Angelo byla jako arktická mrcha geniální. A Harbour samozřejmě taky.

Lucifer - Kdo lže, shoří v pekle (2016) (epizoda)

Tak jasně, že je to pořád takové teatrální a naivní, ale pro mě zatím nejlepší díl celé série. Na konci té první začínal být Lucifer otravně sentimentální, ale tady se vrací v plné síle. Scéna se zabaveným koksem mi polechtala bránici - a pokud jsem dobře rozuměl anglicky, tak při neúspěšném modlení k andělskému bratrovi Lucifer řekl: Obvykle to funguje. Asi si ho honí.... Takže ještě se sexy matkou Vesmíru 100% bez pardonu.

Seveřan (2022)

Já ti nějak nevím. Některé záběry byly epické (o tom žádná) a při sledování jsem pořád klepal kosu (a fakt né díky energetické krizi), takže když ve mně nějaký snímek dokáže vyvolat fyziologickou reakci, nedávám většinou míň než tři hvězdy. Ale kdyby Eggers (teď bych si zas dal vaječňák) ubral na mystických prožitcích a rozhodl se, jestli v žánru použije přímou magii, nebo jen bude našlapovat kolem v náznacích (boj se zombíkem, hlava Dafoa), líbilo by se mi to asi víc. Nejvíc funguje přímočará jednoduchost. Ať na ni nadáváme, jak chceme. Skarsgård však svého Hammleta...pardon Amletha se svými vysekanými břišáky vysekl skvěle a Anča Radostná, ač mě ta holka někdy fakt děsí, se do severské mytologie hodí bezvadně. Bohužel jsem se místy nudil.

Predátor: Kořist (2022)

Tak určitě tohle je ta správná cesta. Kovbojové & Vetřelci otevřeli dvířka k žánru sci-fi western a Trachtenberg pochopil, že zakopli o svatý grál: neotřelý a inovativní žánr. Taky potěšil původně zamýšlený vizuál Predátora tak, jak ho měli hrát ti tří belgičtí bráchové: Jean, Claude a Van Dame. Určitě bych se nebránil výletu Predátora mezi templáře nebo snad římské vojáky...kteří by to pojali jako souboj s bohem války Martem. Například.

Jurský svět: Nadvláda (2022)

Tak ty kobylky jsem naprosto nepochopil. Celá franšíza měla samozřejmě skončit Jurským světem v roce 2015, který by byl velkolepou tečkou za sérii našeho dětství. Ale oni né. Po vzoru filmových genetiků zkoušejí tvůrci, za co jsme jim ochotní ještě zaplatit. Ty tři hvězdy, co jsem dal, mají jména. První se nazývá Ellie, druhá hvězda Allen a třetí Ian. A je smutné, že na filmu o dinosaurech (palec hore za jejich obecně přijímané peří) je nejzajímavější dějová linka s Maisie. Už před 4lety mě příjemně překvapila a nevěřil bych, že pointu tvůrci posunou na vyšší level.

Ulička přízraků (2021)

Noirová nuda ve slušivém kabátě. A jak pravil uživatel F_FF_Brukner : Filmu by neskutečně slušely nůžky. Ta stopáž byla fakt vražedná. Hajzlíky typu Coopera dost můžu, ale nesmyslné motivy sošně krásné Blanšettky a mrtvolná Mara mi kazily dojmy ze skoro hypnotického vizuálu. Kdyby děj zůstal v lunaparku, určitě bych vypálil alespoň tři hvězdy. Ale teď film mažu a s čistým svědomím vysypávám koš.

Smrt na Nilu (2022)

Tak tento Kennethův počin se mi líbil o level výš než Orient Expres. Nějaký uživatel pode mnou napsal: Celou dobu jsem si říkal proč? A já odpovídám - Ještě že tak, kámo. 100x radši než ty (o)hrané recykláty od Disneyho. Milovníci klasických detektivek nekoukají na novodobého Poirota, aby je překvapil odhalením profláklého vraha. Koukají na to, aby viděli, jak se dnešní tvůrci poperou se známým námětem, střihem, výpravou, exteriéry...  tedy dnešní tvůrci...Kenneth pro mě prostě navždycky zůstane shakespearovský dramatik, který nezklame před ani za kamerou. Jeho pojetí aspergeráckého samolibého detektiva je mi zatím nejbližší. A na Emmu Mackey se skelným pohledem bych se dokázal dívat 15 minut bez mrknutí.

Candyman: Ďábelský přízrak (2021) odpad!

Lidi, tak to fakt né. Jako opravdu né. Když se točila jednička, bylo mi deset a 5x Candyman bych před zrcadlem neřekl ani za zlaté prase. Ale s přibývajícími díly ubýval strach a nahradila ho nuda. A když video trojka popřela všechno ze dvojky, celá série šla pro mě do kopru. Odhalení Anthonyho identity a štafeta a la "James Bond je jen číslo" rozsvítila na chvíli aspoň jednu hvězdičku...ale já ji tam nechat prostě nemohl. Archeotypním postavám jste nepřáli nic jiného než chcípnout v bolestech (po tomto filmu začnete umění nenávidět) - a něco mi říká, že v pátém díle se Candymanem stane George Floyd (...a nejsem rasista. Jako malý jsem byl zamilovaný do herečky Vanessy Williams).

Sputnik (2020)

Přišlo mi to jako volné pokračování sci-fi horůrku Život s Gyllenhaalem. Fakt. S drobnou obměnou skončí americká část a hned potom může začít tato ruská. A pak se dozvíme, jak to bylo dál. Hele, na Rusáky perfektní temné sci-fi s nádechem hororového gore. Já byl nadmíru spokojen.

Mistrovská úroveň (2020)

Nejlepší film s Grillem, který jsem si před dvěma lety nechal úplně idiotsky ujít. Našlapaný, plný akce a hlášek. V prvních pár minutách jsem byl přesvědčený o své  pointě - že si Frank uvědomí, že je počítačová figurka. A když se pak film začal ubírat konvenčnější sci-fi cestou, byl jsem zklamaný asi deset vteřin. Víc času protáčet otráveně oči mi těžký sympaťák Grillo a nádherná Watts nedali. Super jízda, která si umí udělat sama ze sebe prdel a je sentimentální tak akorát, aby to neotravovalo. Za mě plných 100%.