• Fantasy

Vetřelec ³ (1992)

Tenhle film byl pro mě oříšek. Ač ALIEN mytologii miluju, jako malý se mi trojka líbila nejmíň. Až moc ponurá a depresivní. Později jsem si ale uvědomil, jakým přínosem je to, že každý režisér pojal tuto mytologii po svém a "Fincherova" verze u mě získala pár bodů. Ty uvozovky u jména režiséra jsou na místě. Sice ho napsali do titulků. ale závěrečných úprav se ani nezúčastnil. Jeho vize byla někde úplně jinde. Ještě se mi nestalo, že bych po shlédnutí režisérského sestřihu měl dojem, že jsem viděl úplně jiný film. Věznice jako jatky dobytka? Alien z krávy namísto psa? Clemensovo vytažení přeživší Ripley z moře? Ano! Ano! Ano! Fantazie.

Vetřelci (1986)

Vše k dokonalé Alien mytologii jsem napsal do komentáře prvního filmu. Tedy jen krátce: více než důstojné pokračování, cameronovsky akční a velkolepé s nesmrtelnými hláškami (Vasques & Hudson skvělí nahrávači). Jeden z nejvypilovanějších a nejpropracovanějších filmů na světě. Netřeba se vykecávat. To se musí prostě vidět.

Vetřelec (1979)

Žádný jiný film v historii mě nikdy tak neovlivnil jako ALIEN (a potažmo celá mytologie). Už od mala mě Vetřelec děsil ze všech bytostí (fiktivních i reálných) nejvíc. Pouštěl jsem si celou sérii pořád dokola, dokud jsem se nepřestal bát. Jednička nastavila standarty (a nadstandardy) a definovala dokonalost.Pro všechny fandy je povinností režisérský sestřih (tam najdete přemostění povahy křehké Ellen z jedničky v Amazonku Ellen ve dvojce). Vše ostatní (gotický horror z vesmíru, málo krve, neukázat záporáka) bylo již řečeno. Děkujeme, pane Scotte.

Symptom Pandorum (2009)

Shlédnuto s despektem (že ALIEN universe nikdo nenahradí - a taky nenahradil), dostal jsem však něco zcela jiného. Foster mě dokonale přesvědčil, hlavně když Vietnamce "uklidňoval", že je vlastně z posádky, ať se v klidu posadí, že přijde někdo z ostrahy, což znělo nepřesvědčivě i jemu samotnému, já mu to baštil a bylo mi ho líto. Spád to má, hluchých míst vcelku málo a mytologie se mi LÍBILA moc.Správně temné a děsivé. Tleskám.

Všemocný (2011)

Zprvu nenápadné béčko...však s ambicemi nadupaného áčka! Je to vtipné, sexy, má to spád - ale hlavně je to konečně chytrý thriller s charismatickým Cooperem (kterého jinak moc nemusím, ale tady jsem mu to baštil i s navijákem). Taky pobaví, že tam nenajdete žádné morální poučování...neber drogy, neber drogy, jinak natáhneš bačkory. Když ta pilulka dokáže takové divy, a umíš její negativní účinky obelstít abstinencí a pravidelnou stravou, ber ji, ber ji, ber ji. Dostaneš se na vrchol. Já se dostal na vrchol filmového blaha.

Will a Grace (1998) (seriál) odpad!

Už dlouho se mi nestalo, aby se dohromady sešlo tolik nesympatických hlavních i vedlejších postav. Navíc děj mimořádně plitký a dekadentní. PŘÁTELE moc nemusím, ale vedle tohoto jsou to bozi na filmovém Olympu.

Shrek 2 (2004)

Animáky nemám rád a Shrekovi jsem se bránil několik let. Letos jsem shlídnul jedničku a pěkně jsem se pobavil, nijak zvlášť, ale šlo to. Teďka jsem si dal dvojku. A to je nářez! Má to spád, ironický humor a hlavně uvěřitelný příběh (paralera s odmítavým postojem rodičů Fiony). A co mě dostalo úplně nejvíc----při záverečné písni LA VIDA LOCA Kocour, jak se ve stylu FLASHDANCE nechá spláchnout vodou v sexy póze. Ten obrázek ve mně zůstane ještě dlouho!