• Fantasy

Počátek (2010)

Zase proti proudu: tenhle film mě dokonale minul. Nebavilo mě být pořád ve střehu a hlídat, zda-li je někdo někomu ve snu, nebo jestli to není sen ve snu. Ale asi to bude ryze můj problém, protože Di Capria nemám rád a ruší mě v každém svém filmu, Titanic nevyjmaje. Přitom miluju chytré přemýšlivé thrillery, tak nevím. Nezanechalo to ve mně žádný emoční dojem. Krásná Cotillard byla otravná, děti co jim nešlo vidět do tváře nezajímavé, všichni se brali setsakramenstsky vážně, jako dokonalí profíci, kteří míchají sedativa pro sny a kteří sny architektují, všechno navazuje na všechno, jako Dannyho parťáci...akorát bez humoru. Bohužel.

Pád do tmy 2 (2009)

Nechápu menší hodnocení než jednička. Co se týče příběhu a mytologie, pokračování naprosto jedničku překonává. SPOILER: setkání přeživší SARAH z jedničky a ztracené JUNO rovněž z předešlého dílu mě naprosto dostalo. A došlo i na holčičí bitku v hov...pardon, bahně..chrochtal jsem blahem. SPOILER pokračuje: jen konec mě trochu zklamal. Indiánská šerifka klidně mohla převzít štafetu po holkách (viz otevřená vrátka ke trojce, i když i z toho by se jistě dostala), a propos: viděl někdo Sarah umírat na vlastní oči? SPOILER končí: telenovelský oslí můstek se ztrátou paměti je náhodou moc dobrý nápad, jak jinak byste po těch hrůzách Sarah znovu tam dolů dostali? P.S. Po tomhle filmu bych nevlezl ani do Moravského krasu!

Pád do tmy (2005)

Ponurá vyvražďovačka v podzemí s příšerkami, které jakoby vypadly z oka creaturám z Pondora. Já se solidně bavil (v tom lepším slova smyslu). Doporučuju! P.S. Po tomhle filmu mě přešly veškeré speologické choutky!

Síť 2.0 (2006)

Opět proti proudu: Na excelentní jedničku se Sandrou to nemá, a ni se o to nesnaží. Na video film je to ale nečekaně akční, spádové a moderní. Samozřejmě jen když vypnete mozek a relaxujete. Ale vždyť často jde jenom právě o toto. Kdyby měl film větší ambice, kde kdo by ho mohl setřít jak hadr na podlahu. Ale věřím, že Charles Winkler je natolik soudný, že na áčko ani nepomýšlel. Já jsem dostal přesně to, co jsem očekával. Solidní nářez s béčkovou naivitou.

Věc: Počátek (2011)

Lehce proti proudu. Každý tady vychvaluje originál do nebes, mně přišel lehce nadprůměrný - ale nijak zvlášť. Naproti tomu tento prequel, který se drží věrně schématu originálu a dokonalými závěrečnými titulky na něj plynule navazuje, mě dokonale uspokojil. A vůbec mi nevadila "Mary Elizabeth Ripley". Po NEZVRATNÉM OSUDU 3 jsem jí uvěřil i tuto horrorovou lahůdku. Lekačky na mě působily a filmu nemohu nic vytknout.

Pták na drátě (1990)

Dneska už asi nenadchne, ale v 90. letech to byla naprostá bomba. Typická méně známá akční komedie ve stylu Smrtonosná zbraň. Gibson v roli cholerických hyperaktivních chlapů naprosto přesvědčivý - obzvlášť s Mahdalovým hlasem, Hawn s kačeřím úsměvem vcelku protivná - ale neruší nijak zvlášť. Příjemná celovečerní podívaná s výbornými hláškami: "Ricku, pamatuješ, jak jsem tehdy viděla to UFO?" "Jo, pamatuju, tehdy jsme se parádně zkouřili." Po sexu: "Ricku, zase se mi zdál ten sen." "O sedmi trpaslících?" "Pět let jsem neměl holku, malý Bobeš byl na suchý straně."

Neporazitelný: Vykoupení (2010)

Od tohohle filmu beru Adkinse jako dva rozdílné lidi: jako napomádovaného nepříjemného rádobyherce..a jako Boyku, nejdrsnějšího bijce a antihrdinu. Boyka pozvedl tento film na úplně jiný level. Žral jsem mu to i s navijákem. Z obyčejného non-brain béčka udělal docela slušný nářez s famózním koncem!

Klika (1995)

Jedná se vlastně o prvoúčelový ničím nemaskovaný útok na divákovy emoce. Nikdy nebrečím (dokonce ani na pohřbech, naposledy jsem plakal, když mi přišel doplatek za elektriku), ale u tohohle filmu bulím na konci jako želva. Jednoduchý příběh, čarovná Siliotova hudba a originální konec, který mě vždycky dostane. Ač nemám český dabing rád, miloval jsem ten první český dabing, kdy Flukeho mluvil charismatický Štěpánek a "Štístkovi" se ještě říkalo "Klika", což mi přijde kratší, efektivnější a příhodnější jméno pro pejska.

Divoši (2012)

Nečekaně svižné a sexy. Potěší a překvapí, že i ta nejubožejší postava měla neuvěřitelný lidský rozměr (úchylky, slabiny, rodinu, nemoci). V dobrém slova smyslu jsem nepobral "sblížení" Eleny a její vězenkyně Ophelie, které asi mělo symbolizovat Elenino chybějící pouto s její vlastní dcerou. Sice konec jako Bobbyho "smrt" v Dallasu, ale i tak solidní čtyři hvězdy.

Paralelní světy (2012)

Poslední dobou se nějak rozcházím s většinovým hodnocením. Podle mě je film i přes značné nelogičnosti, díky kterým si tvůrci sami odporují, fantastický a originální! Přesto vypíchnu ty nejzásadnější: oba světy jsem pochopil jako dvě planety - a ty by se samozřejmě tak blízko srazily, je taky naprosto nemyslitelné, že i když oba hlavní hrdinové překonají gravitaci a proniknou do světa toho druhého, že jsou pořád nějakou magickou silou spojeni se svojí gravitací, takže mají tendenci padat zpátky, taky Adamovi v Edenině světě nestály vlasy na hlavě a nenahrnula se mu krev do hlavy, čímž by za chvíli necítil odkrvené dolní končetiny, nebo jaktože Adam pořád viděl nad sebou stejné město i ulici? Toby se musely ty jejich planety, které se furt a furt nechtějí srazit, otáčet kolem své osy naprosto ve stejném okamžiku...a to bych mohl pokračovat donekonečna....ale proč taky? O to tady přeci nejde. Jde o jedinečný filmový zážitek a ten já měl.