• Fantasy

Lovci myšlenek (2004)

Všechno kolem tohohle filmu je stokrát ohrané klišé: odlehlé místo činu, uzavřená komunita podezřelých, klaustrofobické brnkání na nervy...no a co? Vždyť jaké jiné ingredience jsou za potřebí, abyste uvařili hutný napínavý thriller? Musím ocenit, že i přes prostoduchou průhlednost scénáře (jaký to div, že přežila Morris a po shlédnutí Deep Blue See i LL Cool!) se podařilo režisérovi mě párkrát pěkkně napnout a vyděsit. Proto 4 hvězdy. Bezpochyby.

Expendables: Postradatelní (2010)

Pokud bychom to brali jako samostatný řadový akční film, slušný nářez, ale žádná bomba. Bomba to ale je. Když na film nahlížíte jako na nostalgické ohlédnutí za všemi akčními hrdiny osmdesátek a devadesátek (a když říkám všechny, všechny taky myslím!), je to opravdová lahůdka. Vždyť ti chlapi si dělali srandu sami ze sebe a přitom si udrželi ironický nadhled. Vzdávám hold a slávu!

Ukradli torzo Jupitera (1980)

Současný český dabing dokáže úplně odbourat i jinak skvělý film. Neplatí to ovšem o francouzských a italských filmech minulého režimu. Dokonalá Galatíková, dvorní dabérka Girardot, naprosto skvělá. Němec mluvící Perrina ještě lepší. A Catherine Alric? Vrchol galského půvabu. Pobavila poznámka Girardot o tom, že jí Alric připomíná dívku z Paříže před 2 lety (kterou myslím zabili). Aby ne, když Alric stvárnila obě tyto různé postavy. Pro mě nadprůměrné pokračování průměrného Kuřete. (pro někoho, kdo film nezná, musí tento koment vypadat asi šíleně)

Prometheus (2012)

Stejně jako ALIEN 3 byl pro mě tento film velký oříšek. Po prvním shlédnutí rozčarování, po druhém zklamání, po třetím nečekané zaujetí /kde se proboha vzalo?/ a po čtvrtém okouzlení. Miluju ALIEN mytologii a Scottův universe je mi velmi blízký. Nakonec mi ani nijak nevadila absence vetřelců. Zajímavá je i historie filmu. Ze zamýšleného prequelu k Vetřelci se stal najednou samostatný film. Nás skalní aspoň potěší vysvětlení "postavy" space jockeye, kterého Scott nevědomky stvořil v roce 1979 jako první objevenou známku mimozemského života...dokud nepřišel na scénu Alien.

Propast (1989)

Cameronovsky velkolepé a puntíčkářsky dotažené do nejmenších detailů. Doporučuju režisérský sestřih: už z toho důvodu, že posunuje film do úplně jiné (apokalyptické) dimenze a nabídne pár odpovědí, jako například, cože to tam dole ti mimozemšťani dělali...

Pustina (2006)

Nečekaně syrové, úzkostné a dechberoucí. Charaktery postav jsou tu tak věrohodně vykresleny, že už po pár minutách budete fandit tajemnému zabijákovi!

Zkažená úča (2011)

Je to plné fekálního humoru bez špetky morálního poselství. No a co? Housovi taky všichni žerete jeho hnusnou povahu (ač geniální), film se v Elizabethině (DIAZ) vychcané (omlouvám se za ten výraz) povaze přímo vyžívá. Bere všechny aspekty učitelského života a podává je očima vypočítavé líné mrchy.Nebral jsem to ani tak jako komedii. Spíš jako sondu do života zlatokopky. I když Diaz nemusím, tady vypadala skvěle, Segela kupodivu na rozdíl od většiny světa taky nemusím - ale scény s ním byly naprosto nejlepší. Učitel v jeho podání je stejně amorální jako Elizabeth. Nenáročná jednohubka, kterou si klidně pustím znovu.

Cindy (1984)

V českých titulcích na začátku je řečeno vše: italská rocková pohádka o Popelce. Je to tam tak doslova. Nic víc od toho nečekejte. Navíc točeno v roce 1983, co byste čekali jiného? Když se s tím vším smířite, já to udělal, byl jsem nadšený. Bonnie Bianco je fakt roštěnka a navíc s jedním z nejúžasnějších hlasů, jaký jsem kdy slyšel. Něco jako Jennifer Rush, a to je těžký kalibr. I když je můj hudební vkus trošku jinde, Bonnieiny písně JUST A FRIEND, LOVE YOU TOO MUCH a IT´S GOODBYE jsou jedny z nejlepších rockově tanečních písniček 80. let. P.S. Viděl jsem i původní čtyřdílnou sérii, ze které nastříhali tenhle ten film. Je zbytečně zdlouhavá, nicméně vysvětlí některé dějové zvraty, jako například: jak se na začátku Harry dozvěděl, že jeho dcera natáčí ve studiu písničku (řekli mu to ve škole, kde Cindy hledal), scéna v Harryho snacku byla fakt zbytečná, ale moment, kdy se ptá ustrojená Cindy livrejovaného sluhy v paláci: "Tak co, už dobrý? Můžu dál?" dává smysl jedině tehdy, když si pustíte nesestříhanou verzi: Cindy chtěla na bál vtrhnout v civilu a tento konkrétní strážný ji nechtěl pustit dál. Musela proto ukrát růžové šaty jedné ženské. A taky potěší vystřižená scéna, jak Marianne šermuje mečem s Mizziovou matkou kněžnou.

Vetřelec vs. Predátor (2004)

Jsem milovník ALIEN serie, tudíž musím být zákonitě zklamán. Očima nezaujatého diváka bych byl ale nadšen. Neuvěřitelně nadupaný spád, skvělý střih a úžasné triky. Jak už jsem na sebe práskl, jsem v táboře Alienů, přesto mi jaksi nevadilo lehké ponížení celé rasy ve filmu. Naopak Anderson vypíchl logickou linii: Predátoři jsou více morfologicky podobní lidem, selektují výběr obětí, a to, že uznají bojový um soupeře, přece dokázali v předchozích predátorských filmech, tak co se teď všichni diví, když se predátor spojí s Alex? Alieni jsou naopak zvířata, nezatíženi podvědomím a falešnou morálkou. Takže být Alex, na čí stranu se asi přidáte?

Jestřábí žena (1985)

Film mého mladí. Nejkrásnější (a nejtemnější) rytířská legenda o prokleté lásce, jakou si jen umím představit. On je ve dne rytířem, ona jestřábem, on v noci vlkem, ona ženou. Navždy spolu, navždy rozděleni. Co dodat? Snad jen něco k hudbě: od počátečních titulků po konec filmu mi kupodivu nevadila Powellova rocková hudba 80.let zasazená do temného středověku.Byla neuvěřitelně dynamická a skvěle podkreslovala dramatický děj.