Věznice (2000)

Steve Buscemi příjemně překvapil a natočil vězeňské drama, které má spád a ani trochu nenudí. Dobrý důvod k tomu, sehnat si i další dnímky, pod kterými je režijně podepsaný.

Strach a hnus v Las Vegas (1998)

Ještě že se točí i takové nudné samoúčelné filmy bez špetky hlubšího poselství. Nadopujte se, projížďka právě začíná.

Faunův labyrint (2006)

Velice povedená fantasy s trošku temným odstínem, kterému by ovšem neškodila větší dávka fantaskna a sympatičtější dětská postava. Tahle byla opravdu na zabití.

Co žere Gilberta Grapea (1993)

Gilbert Grape se mi zrovna netrefil do nálady. Oba hlavní představitelé hráli výborně, nechyběl ani silný příběh, přesto mě film nechal povětšinou chladným. Chvílemi jsem se nudil a dokonce jsem v duchu nabádal Gilberta, aby se na všechny vykašlal a odjel někam do města.

Klub vyvolených (2002)

Velice dobrý film ze školního prostředí, na který jsem si občas vzpomněl i dlouho po jeho shlédnutí. Existují filmy, které mě při prvním shlédnutí vyloženě nadchnou a bez rozpaků jim dám 5*, ale po čase si na ně už ani nevzpomenu. Klub vyvolených je přesný opak. Při jeho sledování může člověk relaxovat a pomalu vstřebávat myšlenky, které by v takovýchto filmech měly být ukryty. Nijak závratné a v nevelkém množství, přesto podané tak, že při různých příležitostech si člověk vzpomene, přizpůsobí je dané situaci jemnou parafrází a má pocit, že ta doba strávená sledováním filmu přeci jen nebyla pouhým (byť zábavným) zabitím volné chvilky.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

"Třístovku" lze interpretovat mnoha různými způsoby, přičemž způsob této interpretace výrazně ovlivní hodnocení filmu. Tak tomu je sice u mnoha snímků, nicméně ne vždy je hodnocení provázáno se zorným úhlem pohledu tolik, jako zde. Ztotožňuji se s interpretací, která v Bitvě u Thermopyl vidí mýtotvorný snímek, jenž má výrazný politický podtext, konkrétně podtext neokonzervativní. Boj hrstky patriotů za svobodu proti nekonečným masám barbarů z Východu, touha po silném vůdci (téměř nadčlověku) a omezení vlivu demokratických složek, které milovanému králi jen hážou klacky pod nohy. Tyto i jiné detaily, oděné do dokonalého audiovizuálního kabátku, dělají z "třístovky" film, který nejen že má ambice stát se určitým mýtem, ale který chce vytvářet mýty nové, dezinerpretovat historii ve prospěch určitého politického světonázoru. Tolik tedy k první části mého úhlu pohledu. Pro konečné hodnocení je ale ještě důležité, budu-li takovýto pokus vnímat spíše negativně, či pozitivně. Nebo spíše to, na co se zaměřím závěrem. Jde o "nebezpečný" film, který se podprahovou cestou snaží modifikovat kategorie našeho myšlení, či o výbornou agitku, která dokáže mobilizovat tu správnou skupïnu lidí? V mém hodnocení se odráží zaměření na druhé téma, přesto je podle mého názoru potřeba přistupovat k tomuto filmu s určitým odstupem - nepodlehnout útoku na naše smysly a neztratit schopnost kritické reflexe.

Tajemství slov (2005)

Slova, onen úžasný vynález, který z nás dělá lidské bytosti, je nositelem kultury, sociální paměti, duchovního vývoje. Právě slova vytváří nezapomenutelnou atmosféru tohoto filmu. Tíživé tajemství, které spolu se slovy znovu naplňuje duši bolestí. Tajemství tak zraňující, že i když už je vyřčeno, nemůže tomu být v plné míře. Magie slov, která vytváří křehké pouto mezi lidmi. Síla, se kterou jedna věta zachrání tenkou nit hovoru před roztržením a se kterou jiná věta přiměje člověka vyzkoušet dosud nemyslitelné....

Jonestown - Život a smrt v Chrámu lidu (2006)

Požadavek bývalého sympatizanta Jimyho Jonese a člena jeho hnutí - tedy to, aby někdo pořádně zmapoval a zaznamenal celou jeho historii - dokument podle mého názoru splnil na výbornou. Ukazuje, jak se ze snu o nové společnosti a novém spravedlivém řádu postupně stává noční můra. Sen je v troskách a celé hnutí končí v tratolišti krve. Ale jak říká jeden z pozůstalých. "Alespoň jsme se pokusili".

Mardi Gras: Made in China (2005)

Nechceme po nikom, aby si korálky přestal kupovat. Potřebujeme pracovat, abychom mohli peníze posílat domů. Ale chceme, aby nás v továrně přestali trestat, přestali nám platit pouze minimální mzdu a přestali nás nutit pracovat přesčas. Děkujeme A o tom to je. Jako spotřebitelé máme tu moc, že si můžeme vybrat, od koho nakoupíme. Nejde jen o korálky, ale prakticky o všechny výrobky. Zajímejme se někdy o původ toho, co si kupujeme. Velmi často už totiž máme na výběr "humánní" alternativu.

...a spravedlnost pro všechny (1979)

Po závěrečných titulcích jsem byl pravdu rád, že dělám práci, ve které mé morální hodnoty nemohou být v rozporu se zájmy klienta. Vynikající Al Pacino a výborný film, který určitě stojí za to vidět.