Špatnej polda (2009)

Jak to ten Nietzsche říkal… „Ten, kdo bojuje s monstry, by si měl dát pozor, aby se sám nestal monstrem“? Těžko bychom hledali dokonalejší exemplář naplnění tohoto „moudra“ než prospěchářské hovado, jakým je Terence McDonagh. Tenhle fízl už výčitky svědomí dávno rozpustil v návykových látkách všeho druhu, korupce je pro něj cosi jako penzijní připojištění a s morálními dilematy si vážně hlavu neláme. Inu, i takhle může v praxi vypadat ono zprofanované „pomáhat a chránit“. Nicolas Coppola poslal (nejen) zbytku Hollywoodu jasný vzkaz: pořád jsem tady a pořád umím! Skutečnost, že to bylo pod vedením chronického potížisty Wernera Herzoga je jen pomyslnou (a do jisté míry i zarážející) třešničkou… A já jen dodávám: Už bylo na čase pane Cage, poslední dobou to vážně nebylo úplně ono.

Paša (1968)

Nekompromisně hláškující PAŠÁk Jean Gabin v průměrné kriminálce francouzského střihu o spoustě peněz a se spoustou mrtvol. Scéna z baru/kabaretu pak ilustruje, že divoká psychedelická léta šedesátá probíhala se značnou intenzitou i ve Francii. Georges Lautner už určitě natočil lepší filmy a tady měl rozhodně na víc. Nebýt parádního Gabina, byl by to sotva průměr. Takhle slušných 3 a ½.

Box (2009)

OK, takže vycházejme z dogmatu, že to jabko na štrůdl ze stromu poznání utrhla Eva, zatímco její drahý alibisticky držel hubu. Ale proč?! Protože člověk je vlastně jen sobecká svině, která si nevidí ani na špičku vlastního nosu? Protože svých skutků litujeme až pět minut po dvanácté, když už nám neodvratně teče do bot? Anebo je všechno (už zase) úplně jinak?! S tím nechť se každý popere, jak umí... Časový limit: cca dvě hodiny. Rejža vymetá s divákem všechny možné krajní meze a cpe mu do komercí zmlsaného chřtánu celý svazek Akt X. Pro někoho téma na diplomku, pro jiného "jen" divné sci-fi retro s démonickým masérem Frankem Langellou. A co Vy, zmačkli byste? ;)

Vyvolený (2000)

To je pořád superhrdina sem, arcipadouch tam... každé druhé hollywoodské trdlo má dnes s vidinou tučných zisků plnou hubu 'comicsovosti'. Popkulturní omalovánky jsou zkrátka už nějaký ten pátek v kurzu. Jenže opravdovou (a hlavně důstojnou a chytrou) poctu jim vysekl až M. Night Shyamalan. Všichni jedinci stiženi hydrofobií jistě po projekci vycítili jistou šanci ;-)

Sedm (1995)

Totálně depresivní propršená detektivka o nevděčnosti policejní práce, náboženském fanatismu, mezilidských zvěrstvech a nebezpečné závislosti na klasické literatuře. David Fincher zkrátka spáchal precizní moderní oldschoolovku hodnou nejvyššího diváckého obdivu. Nutno ovšem podotknouti že za vydatné pomoci PANA SCÉNÁRISTY Andrewa Kevina Walkera. 10/10

Avatar (2009)

Sympaticky odhodlaný loutkoherec Worthington uZŘÍ svou dívku v modrém a společně pak skotačí ve vizuálně atraktivní pohádce ze světélkujícího mechu a kapradí. A dál? Dál už jen uměle navoněné digitální eko-echo za spoustu peněz. Pohledné to je, avšak uvnitř duté jak bambus:) Revoluční? V tržbách určitě. Originální? Ani omylem, vždyť ten film vykrádá všechno možné. Ale co, hlavně že sype... Cameronovi by lidi urvali ruce i za reklamu na toaletní papír, takže se dalo čekat, že jakmile "Iron Jim" naservíruje natěšeným masám své netrpělivě očekávané "modré z nebe", zbaští mu to všichni i s chlupama. Modrá je sice dobrá, ale na prdel si z ní rozhodně nesednu, i když bych rád. No nic, jdu si pustit Terminátora...

Velmi nebezpečné známosti (1999)

Zkuste si představit, že by Adrian Lyne režíroval podle vlastního scénáře jednu epizodu Beverly Hills 90210, … jen s výrazně lepšími herci a luxusním various artists soundtrackem :) Jó, láska je láska a zlatá mládež si ráda hraje na problémy… Ne vážně, Choderlos de Laclos to před lety napsal skvěle, sex je koneckonců tak nějak věčné (a pochopitelně i vděčné) téma a pohled na zkaženost a intrikaření společenské smetánky zkrátka láká… Ne každou klasiku se ovšem podaří „oprášit“ s takovou VERVEou (závěr s Bitter Sweet Symphony nemá chybu)!

Pěst plná hněvu (1972)

Za časů, kdy filmové kung fu ještě bylo „bezdrátové“ a scénáře prosté, jako by je psal sám Simple Jack, se po filmovém plátně proháněl bleskurychlý ječící drak, který se s tím nemazal a s dechberoucí elegancí vykostil vše, co mu přišlo pod ruku. Bruce Lee byl zkrátka jen jeden ;)

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

Ať se na mě pan Dominik nezlobí, ale zaměstnávají-li mou pozornost ve filmu o legendárním desperátovi víceméně „jen“ hudba a kamera, není nutně něco v pořádku… Nevykládejte si to špatně, Roger Deakins odvedl prvotřídní práci (těch nádherných scenérií je tu bezpočet), Casey Affleck zahrál taky náramně, ale Brad Pitt mi tu připomíná spíš zádumčivého majitele pohřebního ústavu než slavnou personu divokého západu a celý ten komplikovaný vztahový propletenec odvíjející se skrz zbytečně přepálenou stopáž mě moc neoslovil. Chcete-li brutální poetický western, sáhněte raději po Proposition.

Před úsvitem (1995)

Not Another One Night Stand... more or less :)