Dostaň ho tam (2010)

Dvě paka, z nichž jednomu by prospěla odvykací a druhému pro změnu odtučňovací kůra, vás poučí o tom, co je v životě skutečně důležité. Nebojte, jde samozřejmě o přátelství, lásku a 'jeffreyho'. Jen se k tomuto zásadnímu zjištění musíte v kině za 109 minut prochlastat, prošoustat a profetovat. V případě akutního nedostatku humoru pak prosím použijte chlupatou zeď. Příjemným bonusem jsou potom Lars 'Enter Sandman' Ulrich, sebeparodující se Puff Diddy a úderný soundtrack stavějící na pomyslný piedestal ta nejprovařenější rocková klišé. 3 a 1/2 *

Zloději času (1981)

Určitě nejzábavnější ztvárnění napoleonského komplexu jaké jsem kdy viděl, a navíc v podání samotného Napoleona (That's what I like. Little things hitting each other!). Jinak přehlídka velešílených, často ryze 'MontyPythonovských', nápadů (Robin Hood opět za luxusního debila), které z nějakého důvodu nedrží moc pohromadě. Jakoby se Gilliam nemohl rozhodnout, jestli točí pro děti nebo pro dospělé. Odpověď zní: jako obvykle především pro sebe. S Michaelem Palinem se pak během psaní scénáře dost možná hecovali, kdo vymyslí větší 3,14čovinu. A výsledek vypadá podle toho. Upřímně, já raději Nekonečný příběh, na který jsem si během sledování, nevím proč, několikrát vzpomněl.

Psycho (1960)

Psycho? Dle "Asociace majitelů koupelnových závěsů" nejzásadnější milník v dějinách sprchování. Dle mého jeden z TOP thrillerů všech dob!

Mládí v hajzlu (2009)

Něco mezi Prcičkama a Klubem rváčů.... Telecí léta, trapas střídá trapas, hormony se bouří a Michael Cera konečně (pravda, jen chvílemi) hraje i něco trochu jiného, i když jeho štěněcího výrazu si samosebou opět užijeme do sytosti. Tragikomedie jménem DOSPÍVÁNÍ je zákonitě převelice vděčným tématem a zpracováno už bylo tolikrát (a lépe), že za pár let si na filmovou podobu YOUTH IN REVOLT asi nikdo nevzpomene. Což je docela škoda, protože mně to přišlo takové mile nezávislé, (ne)přiměřeně klukovsky ulítlé a vlastně ze života :-) A hrdinovo alter ego navíc vypadá jak Nate Mendel z Foo Fighters, no posuďtě sami.

Machete (2010)

Já myslím, že díky projektu "Grindhouse" a provařeným trailerům všichni dávno věděli, do čeho jdou a tudíž jsou projevy nevole hanící plytkost a nesmyslnost příběhu stejně k smíchu, jako kdyby si někdo stěžoval, že v pornu vystupují po většinu stopáže zpravidla lidé bez ošacení... Rodriguez hezky zvesela a bez dlouhých cavyků, čili krvavě a za hranicí všech ratingů ilustruje, že "čára" mezi USA a Mexikem dokáže být setsakramentsky horká i pro jednoho sexuálně náruživého potetovaného zahradníka. No a poletování na střevech nebo Seagalův pivní mozol k tomu patří se stejnou zarážející samozřejmostí jako kozy Lindsay Lohan nebo Antalova maďarština. Take It Or Leave It.

Jonah Hex (2010)

Jonah Hex - pekelně vostrej kluk s podomácku "vyrobeným" faceliftem, co rád debatuje s mrtvolama. Na rozdíl od patologa Slavíčka a většiny běžných smrtelníků má ale to štěstí/smůlu, že z těch modrajících tuháčů čas od času vytřese i nějaké ty zajímavé záhrobní drby. Nápad (i comics) je to zajímavý, avšak scénáristicky je to šíleně primitivní něřkuli blbé a když už to konečně začně nabírat na obrátkách, rozjedou se závěrečné titulky. Avšak záporáky si tu slizce užívají Malkovich s Fassbenderem a Josh ' Scarface' Brolin je rozený tahoun, jehož charisma by se nevešlo ani na Strahovský stadion. P.S.: škoda, že už nežije John Wayne. Onen oř vytuněný párem dost těžkých rotačáků by mu jistě vykouzlil za ušima nejednu bublinu :-)

Zvíře (1977)

Jedině frajer Bébelova formátu si dokáže s nadhledem a grácií dělat sám ze sebe tak brutální prdel pro potěchu ostatních... a navíc u toho stíhá mimoděk vyprávět o tom, že i filmový kaskadér má pěkně tvrdej chlebíček. Tudíž musí čas od času s předstíranou demencí umně balamutit sociálku, v apartním gorilím kostýmu svištět nad hlavami zákazníků v supermarketu a dokola padat ze schodů než jedna rozmazlená a nenapodobitelně přiteplená megastar, co "má závrať půl metru nad zemí", vykouří svou poslední cigaretu. A k tomu všemu musí čelit vilnému aristokratovi, který mu chce odloudit totálně šukedelickou Raquel Welch. Každý holt nemůže být Bruno Ferrari...a to je vlastně moc dobře.

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

'You Made Me Swallow My Gum!' Sečtělá tryskomyš Edgar Wright spáchal přestylizovanou šlehu, u které si natěšení honiči popkulturních odkazů ani nestihnou dělat čárky... Arkádové trampoty nesmělého basáka s urologickými obtížemi a sklony k bigamii potěší napříč levely jistojistě nejeden pár očí a uší (Garbage Truck!!!). Do textilu si z ní pak budou zákonitě nejvíc cvrnkat ti, kdož za školou s jiskřičkami v očích kdysi naházeli potají poslední drobáky na sešity do mašinek, na kterých za zaprášeným sklem běžel v primitivním rozlišení Street Fighter, Final Fight nebo třeba Metamorphic Force. A celé je to samozřejmě o tom, že v reálu by si třebas takový Chris Evans s podobným usmrkancem akorát tak vytřel anální otvor, tady však nenávratně kapituluje i se svým nagelovaným hárem a divák je v sedmém nebi (nebo levelu, teď nevím...). Inu, videohry. Kdo neví, nepochopí.

Zbytečná krutost (1984)

Joel Coen své drahé polovičce Frances McDormand hned zkraje znázornil, kam taky může vést partnerská nevěra...do víru násilí, podlosti, absurdit a (ne)náhodných nehod, který může jednoho hravě připravit o rozum a druhého o život. Coen Bros. poprvé a hned trefa do černého. Drsnější než šmirgl, napínavější než trencle Roberta Rosenberga. NeoNoir až za hrob. 90%