Pýcha národa (2009)

Roth se výjimečně vytáhl. Tenhle "zpanchartělý" trailer jakoby vypadl z poznámkového deníčku Leni Riefenstahl :))

Fantastický pan Lišák (2009)

V době, kdy všichni blaženě uchcávají z "třiDéčka" a cizelovaných PIXARovek pro kojence, přijde Wes Anderson a naservíruje světu svou darebně dovádivou (a řádně ochlupenou) stop-motion smečku lesní zvěře a....oči přecházejí, srdéčko zaplesá a bránice jednoduše nestíhá :) Hlasové obsazení je luxusní a na soundtracku najdete krom Beach Boys a Rolling Stones třebas i Jarvise exPULP Cockera. Mrzutou zůstává jen skutečnost, že Dahlovu předlohu u nás prakticky nikdo nezná, ale to se teď třeba změní ;-)

Oni žijí! (1988)

Tedy kritizovat konzumní otroctví prostřednictvím wrestlingu, mimozemské invaze a geniálně ložené reklamy na sluneční brýle... Něco tak zábavného a přitom chytrého a značně jízlivého může natočit jedině Carpenter. "Vyžvejkaných" 80% :)

Všichni prezidentovi muži (1976)

Jak je možné, že laskavý a jindy nedotknutelný „Rýša“ Nixon měl najednou z ostudy kabát a musel se poroučet z Bílého domu?! To bylo tak, dnes to vypadá jako čirá utopie, ale věřte nebo ne, byly doby, kdy slovo novinář neznamenalo nadávku a investigativní žurnalistika nebyla jen pseudobulvární portálovou věštírnou na objednávku. Pakulův film je brilantní (leč ne úplně snadno stravitelnou) oslavou práce hlídacích psů demokracie, kteří když se zakousli, tak nepustili… Zápal, notes, cigára, telefény, levárny, konspirace a neskutečná kvanta dat. Ale hlavně KOULE! Woodward & Bernstein – nezbytná součást učebních osnov na každé katedře žurnalistiky :) Sólokapra holt z prstu nevycucáš. To není jako moderní verbální zvratky z i-děsu a hov-novinek…

Horizont události (1997)

Loď, která doplula, kam neměla. A na ní posádka, která si s sebou přinesla na palubu tolik kostlivců, že by se ani do dvou skříní nevešli. Zhruba do půlky jsem si myslel, že Paul W. S. Anderson předvedl na počátku své kariéry jakýsi záchvěv filmařského talentu. Režisér zručně cituje divácky prověřené žánrové předchůdce, většinou záběrů prostupuje slušné napětí a celé to má dosti hustou atmosféru. Jenže pak se cosi zvrhlo, Anderson se asi zase zakoukal do nějaké komparzistky a tak chtěl mít natáčení co nejrychleji z krku, o postprodukci nemluvě. Slibně rozehraný sci-fi horor se rázem proměnil v neskutečnou ptákovinu. Když pak v závěru spustili The Prodigy jejich „Funky Shit“ a rozjely se titulky, docela jsem si oddechl.

Princ z Persie: Písky času (2010)

Parkourová hop-skoč pohádka na ostří stroje času uprostřed fantaskního pískoviště dá krom jiného velmi šikovně a nenásilně vzpomenout např. na Pána Prstenů, Indiana Jonese, Mortal Kombat nebo třeba americkou invazi do Iráku... Kamera je úchvatná, hudba hýří „voňavými“ orientálními rytmy a těžko byste pro CGI hledali lepší materiál než písek. Škoda jen že Dastan není o trošku vetší dacan, ačkoliv je fakt, že Jake Gyllenhaal se i se svou havraní hřívou a pohledem ztracené čivavy mezi duny a dudy Gemmy Arterton hodí výborně. První Sommersova „Mumie“ se mi stejně jako první „Piráti“ líbila sice o chlup víc, nicméně lepší dovolenkovou destinaci pro všedními starostmi znavenou šedou kůru mozkovou si momentálně snad ani nelze představit. P.S.: Máte-li rádi pštrosí dostihy, přičtěte si k hodnocení minimálně půl puntíku ;-)

Přemluv bábu (2010) odpad!

Chyběly jim už jen hnědé košile a bílé podkolenky... Nepopsatelně trapná ubohost :((

Rosemary má děťátko (1968)

Doslova ďábelsky 'vystíhovaná' balada o (ne)narozeném dítěti, ve které od první do poslední minuty exceluje křehká Mia Farrow. Ono to, že je někdo paranoidní, ještě neznamená, že po něm nejdou... Závěr sice nenaplnil má očekávání, což ale nemusí nutně znamenat, že by ho Polanski nezvládl. Na tohle krevní pouto mezi matkou a dítětem by byl totiž krátký i Kantův kategorický imperativ.

Imaginárium Dr. Parnasse (2009)

Další Gilliamův nekonvenční vizuální úlet bez návodu k použití, zato s luxusním nikotinovým čertíkem v buřince (Tom Waits by si z fleku mohl stoupnout s vidlema mezi kotle) a fantaskními sekvencemi, které bez problémů strčí do kapsy celý Avatar i s jeho úžasnou 3D zoologickou). Cizelovaná hravost proměněná v celuloidový sen z magické říše za zrcadlem (i z té šedé před ním). Bojíte-li se posvítit si do všech zákoutí vlastního JÁ, nikdy se nesázejte. A rozhodně ne s ďáblem, a už vůbec ne o „všechno“! Nebo tak nějak :)

Prokletý ostrov (2010)

Lehane, Scorsese, DiCaprio - tohle nemohlo dopadnout špatně! ...thank god for mental illness.