Na doraz (2010)

Iron Man versus nepředvídatelný vousáč, jehož největšími zbraněmi jsou mikrospánek za volantem, plechovka od kafe s podezřelým obsahem a k pomilování ohavný masturbující psék. A protože lehce zcivilněný Downey si tentokrát zapomněl svůj superoblek ve skříni, musí se tenhle za všech okolností dokonale nagelovaný yuppie dost snažit, aby to celé zdárně dotlačil do cíle, kde už netrpělivě přešlapuje nově nalezené přátelství, čerstvý potomek a seriálový štěk vedle Charlieho Sheena... Ovšem pár smrtících záseků by se našlo, kupříkladu Galifianakisova "kmotrovská" etuda byla fantastická a Marlon Brando by se u ní určitě smíchy popadal za břich.

The Runaways (2010)

A kdo říkal, že estrogen a rock 'n' roll nejdou dohromady?! Film, který neuhne. Film, který zní. A to setsakra rázně! Slečny Stewart & Fanning = Queens Of Noise 2010! To se to pak točí, s takovým obsazením (na mou duši, ideální volba!) A jen tak mimochodem - nebýt The Runaways, těžko říct, zdalipak by se našel někdo jiný, kdo by vyšlapal cestičku kapelám jako: HOLE, Elastica, L7, Kenickie, Veruca Salt nebo třeba 7 Year Bitch. To už stojí za to zjistit, co byla ta zvláštní sestava okolo Joan Jett a Cherie Currie vlastně zač, ne? P.S.: kreace Michaela Shannona v sobě dokonale snoubí všechnu krásu a hnus hudebního průmyslu (čti: jak se dělá kapela, publicita snadno a rychle, atd.) 90%

Byt (1960)

Pokaždé když si říkám, že filmová romantika je neslučitelná se správnou činností zdravých mozkových buněk, vzpomenu si na Billyho Wildera. Ani tucet hvězd na hollywoodském chodníku slávy nedokáže vyvážit krásu všech těch kinematografických skvostů, které nám tu po sobě navždy zanechal.

Expendables: Postradatelní (2010)

"There's no school like the oldschool and Sly is a fuckin' headmaster!" Klobouk dolů před tímhle renesančním důchodcem. Vedle jeho osvaleného dreamteamu s VéHáeSkou ve znaku je i slavná Yakuza nebezpečná asi tolik jako Vídeňský chlapecký sbor. 108 minut napěchovaných hláškami, výbuchy a trojcifernou hodnotou na počítadle bodycountu. Asi nemá smysl dodávat, že na dvojku se už teď třepu jak sáňky v létě. Tohle zájmové sdružení usměvavých akčních penzistů mě hodně bavilo!

Na hraně temnoty (2010)

Starostlivý drsňák Mel Gibson se snaží odšťavnit scénáristické ohryzky z jedovatých jablek, které mu zabily dceru, ale ať dělá, co dělá... tatínkovský remake kultovní 'Odplaty' z toho prostě nevylisuje. Ovšem Winston a Huston každopádně palce nahoru!

Ostrov (2005)

Michael Bay vstoupil na tenký žánrový led etických dilemat... A veškeré pokusy o případnou mozkovou aktivitu divákovu pro jistotu přebíjí explozivní akcí, kterou tenhle kovboj s Marlborem za kloboukem prostě umí jako málokdo. I reklamu na plenkové kalhotky by určitě natočil nejmíň za 20 melounů tak, že by se stala předmětem seminářů na FAMU. Pro tentokrát Vám to ještě vyšlo, pane Bay, ale v rámci zachování duševního zdraví publika doporučuji podobných přesahových experimentů okamžitě zanechat a držet se Transformerů, tam Vám to jde přecijen o dost líp.

Fotři jsou lotři (2010)

A já myslel, že to má být komedie!? Přitom dobré vtipy byste spočítali na prstech jedné ruky vysloužilého pyrotechnika s třicetiletou praxí... První dva filmy se mi líbily. Utahovaly si z věcí, které v reálném životě většinou přehnaně humorné nebývají a způsobují aktérům spíš kopřivku než záchvaty smíchu. Tenhle sequel ale už nemá příběhově, kde brát. Slibné obsazení tu pouze plní funkci reklamního poutače. Oni by možná i hráli, ale ono není moc co. Změna režiséra taky nebyla dvakrát ku prospěchu, Weitz v sobě smysl pro prcičkodní poetiku, ze které vzešel, prostě nezapře. Jediné, co funguje stále bezchybně, je souhra Stiller - De Niro (The Godfocker!). 2,5*

Nepřítel před branami (2001)

Spektakulární stalingradská jatka v úvodu jsou ryzí válečnou hrůzou z první linie (řemeslo jak řemen!). A historie neznalí diváci budou mít při pohledu na některé "taktické zlepšováky" velitelů Rudé armády co dělat, aby se neudusili vlastními zvratky. Velepůsobivé intro ale zřejmě spolykalo většinu rozpočtu a tak museli scénáristé zalátat příběh mnoha dialogy a dějovými odbočkami (propagadnistické hrátky, láska mezi zákopy, která se chvílemi tváří jako milostný trojúhelník), až to celé málem pohřbilo stěžějní kočkomyší ostřelovací naháněčku. P.S.: fandové původního 'Call Of Duty' minimálně půl hvězdy nahoru! P.P.S.: To vážně, pro pět ran do čepice, nikomu nepřijde divné, že se na ruské frontě všichni (napříč národy) domlouvají plynulou angličtinou?! Londýnský přízvuk bych od hrdiny Sovětského svazu opravdu nečekal...

Zabít Zoe (1993)

Chtěli ‘udělat‘ banku. A řekli si, že nejlepší bude se přes noc nadrátovat jak maková panenka, vlítnout tam a pak sekat jednu chybu za druhou - ne, s tímto přístupem uspět opravdu nelze. A totéž platí i o filmu jako takovém. Od chlápka, co spáchal s Tarantinem Pulp Fiction, bych vážně čekal víc než jen odvar z oblíbených propriet stříbrného plátna jako jsou sex, drogy, bankovní loupež a láska. Tohle osudové setkání sjetého kasaře a načančané bankovní úřednice (co má zajímavou noční brigádu) skýtalo nemalý prostor pro Averyho brutální fantazii, který však zůstal z větší části trestuhodně nevyužit. Ovšem sociopatický Jean-Hugues Anglade by zasloužil plný počet a minimálně svěrací kazajku!

Nebezpečný klient (1994)

Takhle to v praxi vypadá, když státní zástupce a advokátka táhnou za jeden provaz - až na to, že každý na opačnou stranu...