Black Water: Abyss (2020)

Až neskôr som zistil, že režisér pred rokmi natočil Black Water, ktorý bude zrejme lepší, takže si ho dám nabudúce. Ale tak partička kámošov ide prezrieť nejaké jaskyne, parádne priestory s veľkým jazerom. Čo čert nechcel zavalí vstup a hladina stúpa a vo vode sa potuluje dosť veľký krokodíl. Ako tradične sa postavy miestami správajú nelogicky a aby toho nebolo málo, zisťujú, že henten mal románik s hentou a hentá je tehotná s hentým. Plynie to dosť pomaly a človek sa neubránil pretáčaniu, ale taká kto má rád tieto animal horory, tak sa pri tom môže ponudiť

Bojovnice (2020)

Chcel som pozerať Teneta, ale nakoniec som si miesto toho šľahol dva b/céčkové snímky. Rogue. Takže Megan Fox spolu so Stonebridgom ako žolďáci v Afrike. Záchrana rukojemníčok, nejakí tí teroristi a nejaké vraždiace levy. To nemôže dopadnúť zle? Alebo môže? Nuž Megan svoju najlepšiu scénu v živote už natočilo. (Postávanie okolo auta s filtrom od Michaela Baya) Takže ako badass vedúca bola dosť nepresvedčivá. Stonebridge hral to čo mu ide najlepšie, hlášky padali jedna za druhou, ale bohovsky chýbal Scott, aby mu to odbíjal späť Akcia miestami sa dali, miestami šemitná. Levy boli najlepšie na začiatku v klietkach, keď boli ešte skutočné, ale CGI verzia bola strašne lacná. Ak chcete boj v Afrike tak si pozrite Slzy slnka a ak chcete levov ľudožrútov tak si dajte Lovci lvu. Alebo si dajte tretiu sériu Strike back z Afriky. Jo to si dám ja

Zúčtování (2016)

Pozrel som si znovu a tým, že som si polovicu vecí nepamätal musím povedať, že to bolo znovu rovnako dobré, mám pocit, že dokonca lepšie. Pamätal som si to ako akčák, ale ono je to parádny thriller s tou príjemnou detektívnou linkou keď sa odchádzajúci agent spovedá svojej nástupníčke, pri ktorom mám pocit, akoby som bol znovu v 90tych rokoch. Do toho tá rodinnodramatická zápletka a pekné veci o deťoch s autizmom, no bol som na mäkko. Za mňa šesť z piatich.

Lov (2020)

Tak toto ma vôbec nedostalo. Celý čas som spomínal na filmy ako Síla pomsty s Dudikoffom, alebo Hra o přežití s Ice-T a Rutgerom Hauerom, alebo Živý terč s JCVD, ktoré som dral na VHSkách v mladosti a ktoré si rád pozriem znovu. Hunt vsadil na silenú brutalitu ( hneď úvod v lietadle s okom na opätku), akože čierny humor ( Za jediný vtipný moment považujem military advisora a "Slzy slnka") všetko ostatné ma otravovalo, hlavne ksichty nesympatickej hlavnej hrdinky, ktorá mi bola celý čas vrcholne ukradnutá. Rýchle riedenie lovených malo zrejme jediný účel a to použiť nejaké nevtipné hlášky. Odkazy na spor liberáli vs. konzervatívci vs. konšpirátori mi tam vôbec nesadlo a rušilo možnosť vybudovať nejakú atmosféru. Odrovnalo ma "Chorvátsko" o ktorom americkí scenáristi nemajú ani páru, možno tak vygooglili občiasnu vojnu v 90tych rokoch a tak nejak si to pospájali, pripomenulo mi film s JCVD kde americkí scenáristi rovnako videli Bratislavu. Tvorcovia spoliehali na druhú polovicu, kde došlo na objasnenie motívu ale celé mi to už bolo vlastne ukradnuté.

Základna (2019)

Čítal som knižku Červená čata, ktorú napísal jeden z vojakov Romesha a listoval som aj druhou dosť podrobnejšou, ktorú napísal Jake Tapper. Volá sa Základna. Takže o príbehu som čo to vedel už dopredu. Film mi v mnohom pripomína dokumenty ako Restrepo, alebo Korengal. Prvú polovicu sledujeme vojakov v údolí úplne v prdeli v Afe. Život na malom predsunom "Combat Outpost" so všetkým čo k tomu patrí. Stále po nich niekto strieľa, problémy s miestnymi, ktorých potrebujete, ale zároveň vás využívajú, velenie, ktoré vás necháva na úplne blbom mieste. K tomu kontakt s rodinou cez satelitné telefóny. Druhá polovica je o samotnom 14 hodinovom boji o základňu. Popravde mi to vo filme pripadá ako kratšia záležitosť. Čo sa bojov týka tak občas zamrzí, že sa vždy pozeráme cez tú istú optiku aj keď na zbraniach vôbec taká nie je, alebo CGI výšleh zo zbraní plus natriasanie zbraňou z ktorej nelietajú nábojnice. Bolo tam síce hrdinské prevzatie obranného perimetru základne späť do US rúk, ale inak šlo len o to, prežiť. Takže napriek drobných chybám som chcel aby to vydržali kým dorazia posily. K výčitkám v komentároch, že prečo dá niekto základňu na tak blbé miesto, alebo že vojaci boli bezvýznamní, alebo že sa medzi sebou bavili ako v gay porne, mi príde odveci, pretože je to podľa skutočnej udalosti, tú základňu tam nedali scenáristi a tí ľudia naozaj zomreli a film mal byť odkazom, aby ukázal, že zomreli, keď chceli tú krajinu zmeniť k lepšiemu (naivne) A áno, vojaci sa často bavia ako v gay porne :D O hviezdu menej za to, že boj mohol byť trochu prehľadnejšie natočený. A len málokedy dostane človek v jednej dávke päť Talibancov naraz. Nie sme vo videohre.

Greyhound (2020)

Po nemastnom neslanom The Old Guard som si napravil chuť poctivou námornou parádou. Tom Hanks pekne spracoval knižnú predlohu C.S. Forestera do scenáru a parádne to celé aj utiahol. Najskôr som sa pri úvodnej scéne bál, že to bude Pearl Harbor klasika, prvú pol hoďku sa budeme zoznamovať s postavami a potom sa pustíme do boja, ale kdeže. Za päť minút sme boli na na vode a nasledovalo 80 minút poctivej naháňačky za nacistickými ponorkami. Trpel som a povzbudzoval. Scéna keď na nich mierili 2 torpéda súčasne, tak tam som ani nedýchal. Na záver aj slza vyšla, lebo keď vidíte plnú loď ďakujúcich ľudí, tak to inak nejde. Malo to presne tú atmosféru, že som dostal chuť pozrieť si Band of Brothers, takže možno až priveľa 5/5, ale zasiahlo ma to presne a čo viac si človek môže priať, no nie?

Old Guard: Nesmrtelní (2020)

Čo tak pozerám, ľuďom tu často vadí veľa ženských postáv, gejov, alebo farba pleti. Je mi to šumafuk. Sme v súčasnosti a všetky tieto atribúty sú medzi nami. Čo mi prekážalo boli tie zúfalo aranžované súboje, ktoré pôsobili tak umelo, že si radšej pustím Muž s cejchem smrti so Seagolom. Keď vidím, ako sa všetci hýbu tak, aby padli hlavnej hrdinke rovno pred hlaveň. Kotúľ sem, otočka tam a nepriateľ prebaletí presne tam kam má. V jednom zábere je tam dokonca strih, že chlap nabehne Charlize rovno do rany. Bez nejakej logiky a ona mu šupne guľku do hlavy. Nuda. Plus ten záver ako z pilotného filmu k seriálu z 94tého.

Zone Blanche (2017) (seriál)

Začalo to zdárne. Temná atmosféra lesa, zločin ( veľa zločinu. Nie až priveľa zločinu? Už som si pripadal ako v midsomerských vraždách) Postavy dostatočne rozdielne. Malé mesto, kopa vzťahov, často nedoriešených. Prokurér napriek tomu, že prišiel ako veľká voda, tam až tak veľa vody pri vyšetrovaní nemútil a všetko brala na svoje pleclia mažoer, ktorá poznačená traumou z mládí vyráža každú noc s baterkou a pátra po tajomnom niekom z lesa. Výrazná postava, každou časťou protivnejšia. Matka roka, ktorej dcéra je dva dni mimo a ona po príchode domov nejde ani skontrolovať či je doma. Potom ju chytajú výčitky a potom zas zamieri do roboty. Zločin - zmiznutá dcéra starostu - ktorý sa ťahá všetkými časťami je vyriešený tak, že si človek povie to fakt? Idem si bažinou a mám telo a potom ozaj pre toto? Načo celé to tajtrlíkovanie s tajomným lesom. Ochrancami prírody a tak. Bolo to slušné, ale dosť často ma to štvalo.

Avanpost (2019)

Po Zaščitnikoch je tu ďalší ruský, no volajú to blockbuster, ale neviem, neviem, aké kritériá tento film znesie. V skratke: je to strašná kravina. V dĺžke: Preboha prečo to malo 2 hodiny? 80 minút by bolo viac ako dosť. POZOR SPOILER eMZáci, ktorí vlastne ani tak nie su EmZáci, teda sú, ale teda sú len dvaja, lebo telepati a psychotronici, čiže akčné scény, no akčné scény. Jedna je 5 minútová streľba do tmy a zvyšok v tom vyprázdnenom sídlisku a radovej zástavbe je proti ľuďom ovládaným eMZákmi. KONIEC SPOILERU Akcia je také kosenie davu. Nič extra. Nepohľadné ruské ksichty k tomu. Keby zhebli všetci, tak mi je to šumafuk. Nezáležalo mi na nikom. Ani na tom ľudstve. Aj tak sme už všetci mŕtvi. Plus teda nejaké to informovanie zo slovansko árijských vied o tom, že pochádzame z mimozemskej DNA, ale taká oklieštená verzia Bohov. Prvé vyhynutie druhu pred nami tu bolo, veď podmorské mestá a pyramídy hádam nepostavili ľudia? Pracuje sa na tom už stovky tisíc rokov. Beriem, že scifičko znesie všetko, ale potom do kníhkupectva chodia ľudia a kupujú si knihy, kde sa to píše a veria tomu. Takže v skratke: je to strašná nudná kravina.

Star Trek: Picard (2020) (seriál)

Čo si povieme, vizuálne je to pekné, človek sa strašne snaží ťahať zo seba nostalgiu a zisťuje, koľko toho už zabudol, lebo má neustále pocit, že tú či onú postavu by mal poznať, ale nie celkom si spomína. Najhoršie je, že aj keď mám Žána Ljuka rád, tak bohužial na mňa väčšinu času pôsobí, že sa musí snažiť, aby povedal dobre svoj text a nie hral rozvážneho kapitána. Akoby sa tam motal dôchodca, ktorý celkom nevie, čo a kedy spraviť. Ale nostalgia to bola fajn aj keď som dúfal, že okrem Rikera tam bude aj Geordi LaForge a ten Klingon Worf a podobne.