Za každou cenu (2016)

Zvesti neklamali, toto je jednoducho parádny film. Je tam Sheriff, dvaja bratia, ktorí vykrádajú banky ( ale držíte im palce ) a za dve hrste vedľajších postáv, ktoré vám ukážu, že v Texase sa síce so zástupcami zákona spolupracuje, ale len toľko, koľko uznajú za vhodné a ešte to aj skvele ošomrú. Scénka s T-Bone steakom a servírkou bola geniálna. Dialógy parádne. Cítite z toho dieru v Texase a zároveň neskutočnosť skutočného života. Nie ako keď zapnete slovenský seriál a počúvate. Uvedomujete si, že áno aj takto sa ľudia rozrprávajú, ale zároveň neveríte ani vete - kde si bol? Toto bol úplne iný vesmír. Lokácie parádne. Texas natáčaný v Novom Mexiku ako vyšitý, ale čím väčšia diera v americkom juhu, tak tým viac slintám blahom a zapínam googlemaps, aby som si to overil na vlastné oči. Bolo to vážne, napínavé, akčné aj smutné. Hudba Nicka Cavea super.

Ochránci (2017)

To bolo tak, súdruh cárovič Putin si jedného dňa v notebooku našiel ruskú kinorip verziu X-menov a povedal si, čo to tí západniari zas majú a prečo to velikajaRus ešte nemá. Tak nakázal on tiež obdobné udeľajeť svojim štúdiám a máme to tu. Už na úvod súdružka Elena Temnikova spieva anglicky ( ale to zrejme len pre náš trh ) Potom mám mierny chaos, lebo od 40tych rokoch robia pokusy, ale potom je tu že súčasnosť a stále sme v Sovietskom zväze, tak neviem či sme v nejakej Putinovskej realite, že sojuz 4ever or čo. Zbieranie hrdinov čistá nuda, hlavne Ksenia a jej akože bojové umenie a schopnosti, neviditeľná vo vode? WTF? Aha, to preto, lebo keď napochodujú tomu zlému do pasce, tak náhodou prší, aby bola neviditeľná :D Medvedí chlapík neviem či je inšpirácia v Meďdeovi z Tolkiena, alebo ako. Ďalší mi pripomínal Hira Nakamuru - ovládaní času, teleportace? Kto mal rád Hrdinov? :D No prvá akcia nič moc, hlavný zlý ktorý vyzerá ako Krupa nadopovaný steroidmi so železom na tele ich dostal za pár minút, potom si odskočil ovládnuť svet a im dal čas na rozmyslenie či sú s ním. Medzitým ich zachráni mladšia a nižšia verzia Bridgete Nielsen v úplne trápnej scéne, kde jej do rany nabehne pár nepriateľov. Potom nasleduje kopa kecania a hereckých výkonov hodných rebootu Paneláku. To má dodať filmu hĺbku. Asi. Potom si Nielsenka nevšimla, že uprostred rozbitej Moskvy si Krupa stavia obrovský vysielač a musí na to prísť až rozšifrovaním dát a zistenia, že chce ovládnuť všetky satelity aby mohol ovládať všetku techniku na svete. Následne si uvedomia, že potrebuje vysielač a aha, niekto ukradol 300 metrov železa pre Bajkonur, či to len nebude on, asi bude a kde by ho tak mohol použiť? Nejaká televízna veža najvyššia v meste. Tam bude. Nestačilo si zapnúť Pervyj kanál a mohli to vedieť už pred dvoma dňami. Hrdinovia dostanú nové oblečky, ktoré znásobujú ich schopnosti a každý rusofil na Armáda ruskej federácie už vidí, kam sa vývoj na východ od nás posunie po šrote pardón tanku T-14. Akurát neviem, načo vyrábali neviditeľný oblek keď už dávno existuje vz. 95 ( najvhodnejší do našich takže aj ruských pardón sovietskych podmienok, odporúča 11 z 10tich príslušníkov Hubár Special Forces :D ) Plán je jednoduchý ukradnú priepustku cez ochranné pole a Moskva City zlikviduje raketometná paľba. Akcia je čistá nuda a efekty na úrovni hier z roku 2003. Digitálny medveď s rotačným pred ktorým zlí ala specnaz kotúľajúci sa unikajú kotúľmi bol na zaplakanie. Nemá to logiku a nie je to ani pekné na pohľad. Nakoniec sa spoja a zničia ho, no nuda. Na záver našli sme ďalších Ošťadnikov, teda Zaščitnikov, no shit Sherlock, ak by to natočili v 93ťom tak by to bol ideálny úvodný film k seriálu. Tak podľa hodnotení na csfd zatiaľ soudruzi splnili plán na 34%

Živí mrtví - První den zbytku života (2017) (epizoda)

Toto malo byť finále sezóny? Dve série sa serieme s Neganom ( ktorý mi lezie na nervy a neviem, prečo ho niekto neodbachol už desať častí dozadu, á viem, scenáristi nechceli, ) celú siedmu sa pripravujeme na veľké zúčtovanie, hľadáme spojencov, zbierame zbrane, 3/4 série bola čistá nuda a pozerám to už len, lebo to pozerám, a vo finále sa vytasia s týmto? WTF?! Od série ako museli opustiť väznicu to ide už len dolu vodou... Na stránke Funny or die to vystihol chlapík. Rick kľačí na kolenách, všade Neganovi chlapi, pištoľ pri hlave a Rick spsutí to svoje: “I’m going to kill you. Maybe not this season. Maybe not next season. But nothing will change the fact that I’ll kill you by, maybe, like, the 38th season. As soon as the executive producers of this show have enough liquid cash to buy a private island, and call it the Margarita Safe Zone, then I’ll kill you. Mark my words. I’m super duper serious, my guy.”

Mělčiny (2016)

Napätie slušné, dokonca ma to udržalo hore aj okolo polnoci, zatiaľ čo moja žena zaspala. Bolo tam niekoľko momentov keď si človek pripomína, že toto je film, takže to, že takto sa žraloky nesprávajú je irelevantné. Zniesol by som aj nehappyend. Ale zas lepšie ako Sharknado :-)

Seal Team 6 - Pilot (2017) (epizoda)

Naštartované je to skvele, zvlášť keď to porovnám s dovrzaným Shooterom. Viac po zhliadnutí viacerých častí. MaybeLater načrtol tému peňazí. No áno. Vojaci aj keď sú v prestížnej jednotke tak sú to stále vojaci a s platmi ako majú PMC sa nemôžu rovnať. Plus v USA stojí dobrá súkromná škola pokojne 40 tisíc dolárov ročne, takže áno, vojaci tam točia veľa o peniazoch.

Oko v oblacích (2015)

Mal som z toho filmu obavy, pretože námet - teroristi v jednom dome, drone vo vzduchu, dieťa v blízkosti, právnici v Londýne bol v mojej hlave materiál na 20 minút a nie na jeden a pol hodiny. Ale nebolo o čom. Ťažko to zaškatulkovať a aj keď sa tam toho fakt veľa neudeje bol som väčšinu filmu v napätí. Obrázky z dronu super, špionážna technika super, herci super ( Až na Alana Rickmana, ktorého mám rád, ale do role generála, či plukovníka sa mi nehodil ) právnici za a proti super ( raz ste za, o dve minúty proti, lebo argumenty oboch sú v poriadku ) Rozdiel medzi poňatím vojny proti terorizmu USA vs. Briti super ( Amíci majú kill list, pokiaľ je niekto na ňom viac sa nerieši, Briti každý jeden útok schvaľujú osobitne a riešia dopady ) Otázka etiky, morálky a civilných obetí. Ani zľava ani sprava Postavte si proti sebe možných budúcich 80 mŕtvych v obchodnom dome, proti okamžitej strate malého dievčatka pri útoku. Správna odpoveď neexistuje. Respektíve ako povedal nejaký múdry Anglán vo filme. "Ak necháme aby sa tí samovražední atentátnici odpálili odpálili v obchodnom dome, vyhráme propagandistickú vojnu. Ak ich vyhodíme do vzduchu a zabijeme pri tom to malé dievča, tak tú vojnu prehráme." Dávam 5* lebo som to od neho vôbec nečakal.

Sniper: Special Ops (2016) odpad!

Toto bola teda sračka. Seagal celý film presedí na stoličke, respektíve prestojí na streche, ale aby som mu nekrivdil, tak raz vyšiel do schodov, ale už si nie som istý, či to bolo v zábere, alebo či to nebol dablér. Odhliadnuc od deja, ktorý by na ľahký akčák vystačil, tak herecké sic! výkony sú odpad/tragédia/sračka. Neviem kto bol horší, ale pokojne si môžu zastať do radu všetci a poniektorí aj dvakrát. Už len úvodný prepad dediny plnej talibanu ( ktorú si predstavujem trochu plnšie a živšie ) je tragédia. Držanie zbraní, taktika, ale už len to neherectvo Van Dama ktorý hradí okolo seba vyplašene ako Procházka pred novinármi. Seagal sedí na streche, vidieť, že sniperka nie je nič preňho, preto o chvíľu vstane a strieľa z ARka. Samozrejme hore sa nikto nedíva, takže to kosí jedna radosť. Potom mu rania spottera a potom presedí zvyšok filmu na poschodí nejakej budovy a pozerá z okna a kecá s raneným vojclom. Toto by som videl ako najsračkovejšiu časť filmu, lebo tam sedí v okne a čumí, občas chytí zbraň, ale zas ju pustí, aby si mohol chytiť ruky a tváriť sa vážne. Za celý ten čas sa v celej dedine kde sa to má hemžiť talibanom neobjaví jediný človek a nikto ich nehľadá a vôbec žiadna aktivita. O reportérke drsnej ako hipsterský toaletný papier sa nebudem ani rozpisovať, ale to že ide na záchrannú misiu si dokážem vysvetliť len tým, že z beretty strieľa lepšie na 200 metrov ako ostatní z M4. Ale serme na to. Uprostred prestrelky vyskočí z trucku a začne fotiť pred vojakmi. Čo to je za logiku? Ešte k tomu nepoužíva automat, ale stále po každom zábere si snáď prevíja film, alebo čo robí, asi sa to zdalo režisérovi akčnejšie, lebo všetko ostatné je úplne na sračku. Záverečná prestrelka škoda reči. Seagal zas vylezie na strechu a začne to kosiť, potom zíde dolu, oznámi, že ten polomŕtvi po ktorého idú je hore. Už ani neviem či to prežil keď mu dal ten krížik, alebo nie a potom pozor. Zloží si slnečné okuliare, načo ho forografka odfotí a pofotí si všetkých a haha hihi. So seržom ktorého štylizujú ako Texa z LAST SHIP to vyzerá na rajd v stane a koniec. Dala by sa rozpísať každá minúta tejto kraviny, ale škoda času

5.PLUK - Misia Afganistan (2014)

Po Sám vojak v poli, je tu ďalší dokument o našich v AFG. Som hrdý na našich vojakov a spojencov na to, čo tam robili/robia. Venujme sa dokumentu ako takému. Archívnych materiálov je pomenej, viacmenej sa opakuje tá istá footage. Rozprávanie Gabčíkovcov je fajn a k veci. Nič čo by človek, ktorého baví military nepoznal z iných dokumentov, ale v tomto aj naši úplne zapadli medzi koaličných vojakov. Robia svoju prácu, robia ju skvele, je to nebezpečné. Ľudia o tom veľmi nevedia, polovica ich má za žolďákov a ich to trochu mrzí a ja sledujúc ako zachraňujú zraneného učiteľa, ktorého si podal Taliban, lebo nechce prestať deti učiť čítať a písať si vravím, že to mrzí aj mňa. Lebo uznanie si zaslúžia. Štyri hviezdy dávam preto, že tam bolo pomenej materiálu z AFG zvlášť ak to porovnám so SVvP kde dávam 5*

Údolí stínů (2002)

Tento film nepatril medzi moje top vojnové snímky. Najviac mi vadilo vlastne to, za čo ten film nemôže. Totiž cieľ vojenskej akcie. Vyložili ich uprostred údolia, kde mali nájsť a zničiť. Žiadne poriadne miesto na krytie. Žiadne guľomety na krytie sem a mínomety dozadu tam. Proste sú obkľúčení a Vietnamci sa zjavujú odnikiaľ a stále. Vojaci umierajú po desiatkach. Masaker. Realita. Filmu môže vyčítať tak jedine príliš veľa spomaľovačiek a dojímavé sláky cez divokú streľbu. Včera som to videl po rokoch. Napriek tomu, že tie výhrady stále platia, ten film má niečo do seba. Nevadia mi reči o Bohu, ani patetizmus, či americké vlajky vo vetre. Film dokázal zachytiť surovosť, stratu a bolesť. Herecké výkony slušné. Gibson svoj vodcovský štandard, Pepper veľmi sympatický ako vojnový reportér, ktorý zažije a Kinnear ako pilot helikoptéry, ktorý im neustále zachraňuje zadky. Na záver pri Memorial wall som zistil, že mám slzy v očiach, ale možno je to tým, že som starší a niektoré veci cením viac, ako keď som mal dvadsať. Pôvodne som dával 3* zvyšujem na 4/5 Lebo milujem vzdušnú kavalériu

Akta X - Série 10 (2016) (série)

Konšpiračná sračka - nič iné mi nenapadlo. Zvládol som len prvú epizódu, ale neviem či dám niekedy viac. Tajomno pôvodného seriálu je v ťahu. Žiadne tak to môže byť, vláda klame. Miesto toho nám Mulder za 3 minúty zarecituje všetky konšpiračné bludy na ktoré môžete naraziť a myslí to celkom vážne. Nejaká elita chce ovládnuť Spojené štáty pomocou militarizovanej polície, fastfoodu a FEDu. Unášajú ľudí pomocou UFO keď na to stačí dodávka a traja ľudia. Keep it simple, že áno :D Proste v 90´s to bol top seriál, ktorý som neskutočne žral, teraz to nestojí za reč...