Zkus mě rozesmát (2011)

Tak tohle je pro mne totální překvapení roku. Nečekal jsem nic a dostal jsem opravdu hodně. Výborné vtípky (no, některé byly trošku přestřelené, ale to by nebyl Sandler, že?) a romantika dohromady tvoří perfekní hawajský koktejl. A jako desert jsem dostal mňamózní prdelky Jennifer a Brooklyn - scéna u vodopádu, kde se Jennifer poprvé svlékne do bikin, je nezapomenutelná ;)

Boj za záchranu velryb (2008) (seriál)

Vynikající dokumentární seriál o radikálních ochráncích přírody. Nevěřím, že bez takovýchto odvážných bojovníků by v našich oceánech velryby ještě vůbec byly. Jak moc mám rád Japonce a jejich filmy (viz diskuze k dokumentu The Cove, kde své názory více rozvádím), tak nenávidím to jejich ignorantství, co se týče lovu velryb (a delfínů). A divím se papouškům Idego, S120 a RubensBagr s jejich naučenými frázemi o ekoteroristech, že se na to vůbec dívají.

Vláček Kolejáček (1959) (TV film)

Velmi pěkně zpracovaná, přesto ale stále jen bolševická agitka proti samostatnosti a utíkání za hranice. Individualista vláček dojede do země za tunelem, kde jej čeká jen zmar. Naštěstí se o něj pracující postarají a on se může zařadit do procesu po jejich boku. Nejhezčí animované vláčky, které jsem kdy viděl, kam se na ně hrabe tohle.

Všem nelze vyhovět (1958)

Loutkový film podle Ezopovy bajky. Muž se synkem a oslíkem jdou pouští. Po cestě potkávají osoby a podle jejich způsobu cestování se střídají na oslíkovi, chvíli muž, chvíli chlapec a chvíli oba. Jenže všem nelze vyhovět, a tak muž vymyslí neobvyklé řešení. Za zmínku stojí perfektní pohyby očí, které napoví, co si v tu chvíli postavy myslí.

Míček Flíček (1956)

První ze čtrnácti krátkých animovaných filmů Hermíny Týrlové, které mám doma připravené ke zhlédnutí. Z dětství si je nepamatuju, takže si je teď můžu náležitě vychutnat.

Pohwa sogeuro (2010)

Vynikající válečná řežba na korejský způsob. Škoda několika hluchých míst, intezita prvních dvaceti minut a poslední tři čtvrtě hodiny posouvá film k pěti hvězdičkám. Takhle to jsou silné čtyři.

Sanctum (2011)

WTF??? Dávám jednu hvězdu za nádherný úvodní přelet nad krajinou, ale jak herci začali v kempu 3 mluvit, tak šla kvalita tak prudce dolů, že jsem to dokoukal pouze z respektu k přátelům, kteří chtěli znát můj názor. "Co by se tak asi mohlo pokazit při jeskynním potápění?"

Rosemary má děťátko (1968)

Tak, je pravda, že na konci nemusela být až tak přímá odpověď, o co celou dobu jde, ale stejně zůstanu u pěti hvězd. Jedna hvězda za krásnou Miu Farrow, druhá za slizkého Johna Cassavetese, třetí za uhrančivého Sidneyho Blackmera, čtvrtá za odporně vlezlou Ruth Gordon a pátá, tak pátá je za to, že jsem z filmu nespustil oči s nervy napjatými k prasknutí, co zase v dalším záběru nebohou Rosemary čeká. Od teď si budu do konce života pamatovat, že když se stařičcí sousedé zdají býti milý, ale člověk od nich nemá pokoj ani při romantickém večeru při svíčkách, tak je nejlepší sbalit svých pět švestek a mazat co nejrychleji a co nejdál pryč.

Svět podle Prota (2001)

Obě slunce na K-Paxu dnes vychází společně a já jsem si, téměř deset let od premiéry v USA, tenhle nádherný zážitek konečně vychutnal.

Světová invaze (2011)

Po shlédnutí Války světů (ano, viděl jsem to až teď, moc se stydím, prosím, nekamenujte mne) snižuji ze čtyř na tři. Jó, pravidla hodnocení v rámci žánru jsou neúprosná. Doufám, že po shlédnutí dalších filmů o napadení Země emzáky nebudu muset jít ještě níž.