• Krátkometrážní

Krakonošovo tajemství (2022) (TV film)

S osmi slivovicema v žíle to ušlo. Se střízlivým odtupem je to ale bída. Lepší 2*

Babylon (2022)

Neuvěřitelná záležitost. Ano, Babylon má soustu nedostatků, ve třetí třetině mu scénáristicky dochází dech, nevyhýbá se klišé a zda celý příběh dokáže unést stopáž, je na pováženou. Ale kromě toho? Je to fenomenální kus filmařiny, žádná šumařina. Ne třeba vypravěčsky, ale čistě režijně a filmařsky je to bláznivě dobře natočený film, je z něj na hony cítit láska k řemeslu (čemuž velmi pomáhá, že je vidět snad každý utracený dolar), která zejména z první poloviny filmu nevyprchá ani na okamžik. V éře VOD filmů točených víc jako spotřební zboží než umění je tato pocta syrové filmařině naprosto nevídanou záležitostí. To je tak, když se potká Gatsby, Tenkrát v Hollywoodu a Vlk z Wallstreet. A vznikne tahle brutální a dunivá sebedestrukční jízda. Soundtrack Justina Hurwitze je top. Nadšení.

Bullet Train (2022)

Extrémně vtipná, odlehčená a nápaditě a svižně natočená akční černá komedie s neodolatelným Bradem Pittem zářícím v hlavní roli a moc fajn prostředím japonského rychlovlaku. Vážně skvělá zábava a moc příjemné překvapení, nakonec si už jen vymýšlím, proč tomu nedát maximum. Takže maximum.

Bledé modré oko (2022)

Celkem průměrná a roztahaná dobová detektivka. Nijak extra mě to nezaujalo, přestože Christiana Balea mám moc rád. Měly to být hodně slabé 3*, nakonec z toho ale víc než 2* neudělám.

Anna a král (1999)

Příručka orientalismu. Edward W. Said by měl radost.

Trojúhelník smutku (2022)

Tříaktová parádní satira a černá komedie z ranku White Lotusu. Prostřední část na jachtě je pochopitelně nejlepší, co do humoru jednoznačně nejvtipnější film roku. Harris Dickinson embrasenul svého vnitřního Goslinga, Charlbi Dean je velká škoda, ale obří hvězdou je za zdatného sekundování Woodyho Harrelsona především chorvatsko-dánský ďábel Zlatko Burič. Jejich společná kontemplace ve složení ruský kapitalista a americký komunista je fakt neuvěřitelná. Ve třetí části filmu trochu spadne řetěz, když od humoru uhne k až přílišnému sociálnímu rýpání. Ale celkově velmi nadprůměrné 4*

Na nože: Glass Onion (2022)

Zábavná krimi blbina s nádherně afektovaně přehrávajícím Danielem Craigem, Edwardem Nortonem a Kate Hudseon. I napodruhé to Rianu Johnsonovi s Knives out vyšlo, pro příště by to ale možná chtělo obměnit ve více aspektech.

Spiknutí holčičích hoven (2022)

Českej film roku. No cap. Adina Šulcová je královna. (o pár měsíců později jsem viděl Modlitbu za Brianu, tak to musím revidovat)

Polosvět (2022) (seriál)

Mrázek top, Běla solidní, Berdych hustý, Orlík top, LTO solidní a Jonák solidní.