• Krátkometrážní

Občan Havel (2007)

Wundervolle Jahre aneb letem Havlovým světem. Velmi zručný dokument mapující Havlových 13 a půl let na Hradě. S končícím Zemanovým mandátem docela osvěžující podívaná. Shodou okolností nejsilnějším momentem je povolební debata právě těchto dvou.

Jack staví dům (2018)

Skandální, nechutné, uhrančivé... klasicky kvalitní Lars von Trier. Genialitu v Jackovi nevidím, soustředěné a precizní dílo se skvěle sevřenou formou ale ano. Jack je totiž opravdový sériový vrah, a Jack staví dům opravdové zpracování sériového vraha. Ne jak v podpodcastu Opravdové zločiny od těch dvou pipin. Jack má propracovanou ideologii a zvrácenou filosofii. Opakující se Fade od Davida Bowieho jako refrén celým filmem ještě dokresluje znepokojivou atmosféru. Horní hranice 4*

Boratův navázaný telefilm (2020)

Skvělý. Tak trochu odlišné, ale přesto v bazálních ohledech stejné pokračování původního kultovního filmu. A životní role Rudyho Giulianiho.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Samu Raimimu jsem nevěřil, protože jeho Spider Mani nejsou dobré filmy. U dvojky Doktora Strange mě ale velmi mile překvapil, a to i proto, že jsem na něj šel s tím, že už jsem podle hodnocení ostatních věděl, že nepůjde o nic převratného. Primárně mě totiž mnohovesmír strašně bavil svou formální stránkou - Raimi prokázal, že je to technicky zručný režisér, protože zatímco ostatní marvelovky mají naprosto zaměnitelnou režii, o Strangeovi 2 se to rozhodně říct nedá. Množství nápaditých postupů je zde opravdu potěšující. Dost funguje také další věc, které jsem se bál, tedy kombinace typického marvelovského humoru (který je tlumenější) a hororových momentů. Spolu to funguje opravdu moc pěkně. Největší problém je ale u příběhu a toho, jak drží pohromadě, tam jsou největší mezery. A to ani nemyslím to, že Strange 2 přímo navazuje na Wandavision, kterou v Česku dosud nelze legálně shlédnout, a nijak se neohlíží na ty diváky, kteří seriál neviděli. Trochu také chybí expozice a dojezd, ale to jsou daně, které si žádá seriálovitost marvelovských filmů. Dohromady jsem ale spokojen, Elizabeth Olsen je naprosto vynikající, všechny easter eggy jsou skvělé a velmi příjemné je i lehké zbrutálnění. Výsledně s přihlédnutím k tomu, že jde o Marvel, jsou z toho celkem solidní 4*

Tady to musí být (2011)

Velmi nepravděpodobný irský detektiv z polské židovské americké rodiny na road tripu po USA. Jeden ze Sorrentinových top filmů, jehož nejsilnějšími aspekty jsou nenaléhavé pomalé tempo a životní výkon Seana Penna. Skvělé.

Lékořicová Pizza (2021)

Lékořicová pizza je jako časová kapsle vytažená po padesáti letech a i tak trochu odpověď Paula Thomase Andersona na Tarantinovo Once Upon a Time in Hollywood. Každopádně je to super, milé, byť to moc nedrží strukturu, je to mírně rozplizlé, ale podobně jako u Inherent Vice to tak PTA chtěl. OST parádní. Hlavní silou je, že protagonisté vypadají a chovají se tak strašně lidsky, že je až k nevíře, že to musí někoho překvapovat.

Survivor Česko & Slovensko - Série 1 (2022) (série)

Oproti originálu je tato turecká verze opravdu smutná, po technické stránce úplně nesnesitelná. Přesto je ale samotný formát tak skvěle vymyšlený a jednotliví kašpaři/účastníci se tam sekají dobře. Slabé 2*. Dívat se na to dá, ale je to do velké míry utrpení.

Nikdy neříkej nikdy (1983)

Conneryova reakce na Mooreovo bondovské přesluhování. Kdyby bylo Nikdy neříkej nikdy součástí bondovského kánonu, rozhodně by nešlo o žádný propadák, minimálně 3-4 jiné bondovky by překonalo, zejména srovnání s Octopussy ze stejného roku je do očí bijící. Connery je oproti pozdnímu Mooreovi ve velmi solidní formě, jen si tvůrci měli vybrat spíše jiný příběh než točit de facto podruhé Thunderball. Ve výsledku jde pochopitelně o nejslabšího Conneryho bondovku, ale jak už jsem uvedl, ani zdaleka ne nejhorší bondovku vůbec. Slabší 4*

Klan Gucci (2021)

Adam Driver je velmi dobře nacastovaný, na roli Maurizia se jeho úsporné herectví hodí vážně dobře, Gaga velmi umně balancuje mezi překvapivě dobrým herectvím a karikaturou své postavy, což se ovšem absolutně nedaří Jaredu Letovi, který se pohybuje hodně daleko za hranicí sebeparodie. Kmeti Al Pacino a Jeremy Irons jsou super a hlavně Pacino je důstojným partnerem v tomto balancu jako Gaga. Z pomalého a pečlivě budovaného napětí se ale bohužel stane utahaná maškaráda, která má sice skvělou výpravu, atmosféru a soundtrack, ale dohromady to moc po kopě nedrží. Solidní 3*

Devadesátky (2022) (seriál)

Marně přemýšlím, kdy jsem naposledy viděl něco takto kvalitního z české televizní produkce. Pomalu a pečlivě budované napětí, výprava, na které si dali tvůrci obzvlášť záležet, velmi umně napsaný scénář, lákavost propojení seriálového světa s reálnými zločiny a to vše rámované dokonalým úvodním dobovým sestřihem a nakonec tematickým songem. Úvodní dvojice dílů je perfektní expozice do světa Devadesátek s nezapomenutelným Michalem Novotným, třetí díl je pro mě velmi zásadní - neuvěřitelně informačně hutný, ale přitom hrozně svižně odvyprávěný. Čtvrtý a pátý díl jsou pak neuvěřitelně poutavou rekonstrukcí výlovu sudů a všeho kolem nich, to je filmařská extratřída. A závěrečný šestý celý příběh velmi dobře uzavírá. Po všech stránkách naprostá spokojenost, diskutabilní je pro mě akorát obsazení Kryštofa Bartoše, který ale jakžtakž roli nezkušeného ucha zvládá, byť je toporný. Sokolovi zase tu vážnou notu prostě nedokážu věřit a pořád v něm vidím jakousi pitvořivost. Naprostým tahounem tak je zpruzelý a zastydlý Martin Finger. --- Celkově maximum. Na české poměry opravdu fenomenální. Je však daleko lepší dát si celou minisérii najednou a nedávkovat si ji po týdnu, to pak ztratí mnohé ze svého kouzla.