• Krátkometrážní

Na západní frontě klid (2022)

Němci se převedli. Velmi silné 4*, dokážu ocenit mimořádně dobře odvedenou evropskou kinematografickou práci, byť jde o americkou koprodukci. Je super, že se točí o dnes zapomenuté první světové válce, a je super, že Na západní frontě klid vyšlo zrovna v této době.

Vyšehrad: Fylm (2022)

Moc fajn debilita. Primitivní humor ftw. Štáfek opět vynikající, ale nejvíc mě asi bavil herecký projev Šárky Krausové, to byl fakt koncert.

The Gray Man (2022)

Za 200 milionů dolarů a v režii bratrů Russových by možná jeden čekal trochu lepší podívanou. Na druhou stranu ale jako akční béčko ve stylu Mission Impossible je Gray Man celkem fajn. Byť je v mnoha momentech docela debilní, ale to při přistoupení na pravidla hry tolik nevadí. Lepší 3*

Pět let (2022) (seriál)

V Česku mimořádně nadstandardní podívaná skvělé Sáry Zeithammerové. Perfektní gradace, nepříjemná atmosféra a to, že až do osmého dílu není ani trochu jasné, jak to všechno bylo - a ty dva díly, které s tím následně pracují -, je opravdu mistrovství.

TBH (2022) (seriál)

Dobrej nápad ve vážně mizerném provedení. Herecké výkony dosti nevalné, postsynchrony v roce 2022 v takovémto projektu netoleruji a kulturní apropriace ve formě brněnských florbalistů nahrazujících americké fotbalisty a třídní dívky jako jakési roztleskávačky naprosto nefunguje. A to na mnoha úrovních, ne jen na tom, že je florbal totálně uncool sport. Vzhledem ke stopáži se ukoukat dá, ale leda na 2*

Jeen-yuhs: Trilogie o Kanye Westovi (2022) (seriál)

Jeen-Yuhs je mimořádně významným počinem především díky svému jedinečnému náhledu do Kanyeho soukromí a zákulisí, a to hlavně v období předcházejícím vydání jeho debutového alba The Collage Dropout. Za to může především Kanyeho supervize, jeho nestálý vztah s Coodiem i další relevantní argumenty, to však ale nic nemění na tom, že zatímco o vzniku první desky se dovídáme takřka vše, o zbytku buď vůbec nic, nebo jen velmi málo. Footage s Dondou je naprosto zásadní, zatímco informace a scény z Coodieho života mě nezajímají vůbec. Obsah by byl na 4*, ale dramaturgicky je to sotva na 3.

Šprtky to chtěj taky (2019)

Naprosto vynikající příspěvek do možná už trochu vyčpělého žánru, naprosto klíčové bylo obsadit sympatické ženské outsiderky ve velmi povedeném podání Beanie Feldstein a především Kaitlyn Dever. Olivia Wilde se ukazuje jako mimořádně talentovaná tvůrkyně, jejíž hravý styl režie mě u Booksmart vážně moc bavil. A další nesporně pozitivním aspektem této mimořádně vtipné záležitosti je i přehršel všemožných vedlejších postav spolužáků a jiných, i díky kterým můžu nakonec s čistým svědomím dát strong 4*

Sedm let v Tibetu (1997)

Moc pěkný a hodně důležitý film podle fascinující předlohy.

Absolvent (1967)

Jestli bych měl Absolventa posuzovat svou dobovou významností, bylo by to na jasných 5*. Režijně muselo jít o naprosté zjevení, soundtrack Simona a Garfunkela hraje dodnes a mladý Dustin Hoffman je skvělý. Při abstrahování od této revolučnosti však musím Absolventa hodnotit "jen" jako mimořádně nadprůměrný a nápaditý film, který dodnes jen velmi málo zestárl.

Thor: Láska jako hrom (2022)

Nejdříve zařazení. Čtvrtý Thor je druhý nejlepší film o Thorovi po nepřekonatelném Ragnaroku, málokterá vícedílná filmová série má své nejlepší zásahy až tak daleko. Love and Thunder ale trápí docela podobné problémy jako druhého Doctora Strange. A je otázka, zda je většina z nich - které do značné míry vycházejí z možného přesycení filmového publika novými marvelovkami - vůbec vyhnutelná. Velkou devizou jsou všudypřítomné fóry, které se ale stávají postupem času možná až příliš infantilní a repetitivní. Skoro bych i řekl, že je ale Love and Thunder snad i ve výsledku vtipnější než Ragnarok. Nejhorší pak byl přechod mezi koncem Jane, sotva vteřinovou zatmívačkou, na kterou navázal další vtípek. Zvlášť poslední akt filmu tak byl poměrně rozpačitý. Slabší 4*, dost zachraňuje Christian Bale.