Pán prstenů: Prsteny moci (2022) (seriál)

1.séria: Veľká škoda.. tešil som sa na zaobrazenie druhého veku a čias ukutia prsteňov moci. Najprv klady: najväčším je výprava a kulisy stredozeme, ktoré sa naozaj podarili. Hudba takisto fajn.. Bohužiaľ je tu veľmi veľa záporov.. 7 častí je úplne nudných, nič sa tam nedeje(sem tam iba nejaký náznak). Linka s hobitmi je najviac otravná.. Nakoniec ale príde 8.časť a zrazu tvorcovia vybalia takmer všetko(odhalia Saurona, ukutie prsteňov elfmi, odhalenie kto je cudzincom padnutým z neba).. a zrazu je všetko uponáhľané.. to ako Sauron preľstil elfov je zobrazené v 1 vete kde Sauron poradí ako ukuť prstene samotnému Celebrimborovi a ten bez váhania poslúchne. Kde sú tí múdri a vznešení elfovia? Tvorcovia mali celých 8 častí na to, aby rozpracovali túto veľkú lesť Saurona a zrod 3 prsteňov a oni to všetko odbili v poslednej časti za 5 minút.. prečo prečo prečo? Veď prstene sa mohli kuť aj 3-4 časti..Sauronova lesť mohla byť oveľa viac prepracovaná.. ale to by musel byť viac prepracovaný aj scenár.. a nedá mi nespomenúť to čo robí napr. aj Disney.. v takmer každej hlavnej úlohe je tu ženská postava.. kráľovná Numenoru, vodkyňa osady, dievča z radu hobitov, najdôležitejšia elfka(Galadriel).. ja chápem, že žijeme v dobe, kde sa potrebuje ukazovať ako sú ženy silné.. ale ak ich postavíte do rolí, ktoré sa k ženám nehodia, nedá sa to pozerať a je to málo uveriteľné(napr. Bronwyn burcujúca ľud).. sorry, ale prečo nevyzdvihnúť v ženských roliach najmä to, čo ich zdobí a to ženskosť(ako napr. Arwen či Galadriel v LOTR)? Je to v dnešnej dobe úplne zvrátené.. ťažko sa to potom pozerá..

Top Gun: Maverick (2022)

Je fajn vidieť, že aj v dnešnej dobe sa dá natočiť film poctivo, bez zeleného plátna, s reálnymi efektmi v reálnych kulisách... a to je to najviac, prečo je tento film filmom roka a vyčnieva nad ostatnými filmami dnešnej doby(splaškami z marvelu a pod.).. Dejovo a scenáristicky je tento film jedno obrovské klišé, predvídateľná je každá scéna... ale je to natočené tak brilantne s tak dobrými hercami a tak dobrými nadupanými scénami, že vám neostáva nič iné, iba sa baviť a užívať si tento old school... Nostalgia ako vyšitá.. a čo na tom, že v hlavnej roli je stále ten 60ročný dedek.. veď svojou formou a energiou stále pripomína, že ešte nepatrí do starého železa a zvládne utiahnuť aj celý film..rovnaká pochvala na Jennifer Connelly..4*

Obi-Wan Kenobi (2022) (seriál)

Bohužiaľ Disney dehonestuje značku Star Wars stále viac a viac... po podpriemernej trilógii(VII, VIII, IX) prišiel ešte slabší seriál o Obi-wanovi.. a to som sa naň veľmi tešil.. podarilo sa dať dokopy hercov z pôvodných filmov.. čo viac si priať? ale bez urážky...Deborah Chow je tragická.. všetky časti sú bez atmosféry a napätia.. Návrat Dartha Vadera v podaní Haydena mal byť silným momentom seriálu.. bohužiaľ nič také sa nekoná..postava Darth Vadera je takmer paródiou na temného sitha.. Ewana McGregora mi je ľúto.. jeho charizma je jediné, čo môžme hodnotiť kladne.. hudba taktiež nepodarená.. scenár ani nevravím.. to že sa tu podkopáva logika a pravidlá na ktorých star wars boli vybudované ani nevravím.. Svetelný meč vás už asi ani nedokáže zabiť.. a to aj keď vás prebodne samotný Darth Vader.. síce už vie rozdrviť pomocou "Sily" takmer celú planétu, ale zabiť kľačiacu ženu svetelným mečom sa mu nepodarí.. a keď už sme pri Inkvizitórke.. motivácia, príbeh a uvažovanie tejto postavy je tak od veci, že sa na tom môžete len smiať.. navyše už mi začína vadiť politická korektnosť pri Disneym.. takmer v každej scéne musí byť rovnaké zastúpenie žien a mužov..čo na tom, že sa to k postavám nehodí.. rovnaký problém mám s castingom Moses Ingram.. vôbec tej postave neveríte.. nehodí sa k nej.. ale hlavne, že je to žena..navyše afroameričanka.. aby sme mali politicky korektné zastúpenie každého pohlavia a každej rasy.. čo tam po kvalite.. od Disneyho už žiadne Star wars prosím!

Batman (2022)

Filmy o Batmanovi sú buď skvelé(Burtonova a Nolanova verzie) alebo sprznené ako filmy od Schumachera, či Snydera. The Batman od Reevesa sa našťastie radí k tým skvelým. A opäť je to iný batman ako poznáme od Burtona či Nolana. Viac sa realistickým poňatím blíži k Nolanovi, ale má aj komiksový nádych, čo Nolanovi chýbalo. Najviac má ale teší, že sa uberá viac k detektívke a vidíme ako sa postupne hlavný hrdina snaží rozpletať nitky podsvetia, aby sa dozvedel pravdu a motiváciu hlavného záporáka. Herci sú výborní, catwoman v podaní Zoe je famózna.. Je to správne temné, hudba od Giacchina perfektne dokresľuje už aj tak skvelú atmosféru.. scenár takisto nie je vôbec slabý... čo dodať.. možno tak ako u viacerých, aj mne tu chýbalo väčšie zobrazenie násilia, ktoré by sa tu tak náramne hodilo.. každopádne ide o príjemné prekvapenie.. a verím že to od Reevesa ešte nie je všetko..

Rozhněvaný muž (2021)

Remeselne veľmi dobre zvládnutý film, s výbornými dialógmi, cool postavami a sakra dobrým hudobným podmazom. Napriek klišé námetu je spracovanie ukážkové a nenudí, čomu pomáha skvelý nápad vyrozprávať udalosti z oboch strán. Škoda poslednej tretiny filmu, kde to skĺzne do gýčovýteho až B-čkového záveru, kde film trochu postráda aj logiku..

Zpráva (2020)

Bohužiaľ.. snaha síce bola, ale je to iba veľký nepodarok. Najprv začnem obsahovou stránkou. Čudujem, že Hollywood sa zatiaľ nechopil takéhoto skvelého námetu podľa skutočnosti. Veď už len príbeh o tom, že 2 hrdinovia utiekli z Osvienčimu a cez všemožné útrapy podali správu o tom, čo sa tam deje, je niečo, z čoho by taký Spielberg dokázal vytvoriť kvalitu typu Schindlerov zoznam. Čo urobil Bebjak(a to ho mám rád)? Servíruje nám tu chabú 90 minútovú udalosť, ktorá nám nič o hrdinoch nepovie(doteraz neviem, ktorý z hercov bol Wetzler a ktorý Vrba), nič nepovie o útrapách, ktoré zažili či už v Osvienčime alebo aj po úteku.. človek si ani nemal kedy vybudovať vzťah k postavám...a teraz formálna stránka.. tá je snáď ešte horšia.. Slovenským hercom absolútne nerozumieť, čo rozprávajú.. artikulácia žiadna..To si nik nepozrel ten film predtým, než ho vydali? Najviac mi ale vadila kamera.. filmy, ktoré bude kamerovať Žiaran už asi nebudem pozerať.. už pri Slovanoch mi vadila tá jeho akože "umelecká" kamera.. aby 20 minút nepretržite sme počas cesty lesom a príchode do dediny nevideli normálny záber.. namiesto toho videli hlavu protagonistu na celú obrazovku, zatiaľ čo nevidíme okolie, kulisy ani to čo sa deje mimo neho, prípadne videli iba tie kvázy umelecké natáčania kamery do rôznych uhlov, pri ktorých absolútne nevidíte scénu alebo roztrasená kamera pri strieľaní židov vystupujúcich z nákladiakov(mimochodom poriadne ani nevidíte čo sa tam deje).. celé zle.. to nehovorím o tábore, na ktorom je príliš vidieť, že ide iba o zmenšenú repliku.. kto bol v Osvienčime, tak sa iba musí smiať na tom, aký malý je tábor vykreselený vo filme.. s prižmúrením oka 2*

Červená světla (2012)

Film by som rozdelil na dve časti.. V prvej polovici ide o nadpriemerný film, ktorému výrazne pomáha dobre budovaná atmosféra, herecké obsadenie si celkom užívate a čakáte čo príde ďalej. Bohužiaľ sa dočkáte podpriemernej druhej polovice, kde sa to zvrhává v béčkový film, v ktorom tvorcovia kašlú na predošlý príbeh a logiku, len aby nám naservírovali prekvapujúci záver, ktorý popiera nie len zdravý rozum, ale aj celý film, ktorý ste pozerali.. škoda. Keď to zhrniem, tak napokon veľmi priemerný film..

Není čas zemřít (2021)

Stále váham medzi 3 a 4*. Aspoň prvá polovica filmu mi utkvela ako najlepšia z Craigových bondoviek. Bohužiaľ druhá polovica akosi zadrháva. Motivácia hlavného záporaka mi doteraz nie je jasná, logických lapsusov je tam celkom dosť a ani snaha o epické finále so mnou neurobila to, čo dokázal napríklad Nolan v TDKR. Akcia je síce podarená, výprava taktiež, Zimmer tradične dobrý, rovnako celá plejáda hercov si to patrične užíva(škoda malého priestoru pre Anu de Armas).. Bohužiaľ, podobne ako pri ostatných bondovkách s Danielom, tomu stále niečo chýba.. a to najmä vypiplaný scenár a o trochu lepšia réžia, ktorý by dokázala viac vyžmýkať z diváka emócie.. záver ma nechal úplne chladným a to by asi nemal.. škoda.. napriek kritike prikláňam misky váh na stranu 4*

Nepřátelé (2017)

Film, ktorý má dušu a hĺbku.. takýchto poctivých filmárskych kúskov je čím ďalej tým menej a to je škoda. Christian Bale exceluje v roli hrdinu, ktorý nie je nijako prikrášlený alebo idealizovaný, ba naopak.. vykreslený aj s jeho chybami a nedostatkami. Po úvodnej strhujúcej scéne tempo spomalí, aby film diváka vtiahol do jeho myšlienok a hĺbky a spolu s hrdinami si prežil ich pocity a útrapy v období, na ktoré Amerika nie je dvakrát hrdá.. Výprava je nádherná, hudba od Maxa Richtera sedí ako uliata.. je pravda, že práve akt zblíženia je trochu uponáhľaný, vďaka čomu som po prvom zhliadnutí nesiahol po plnom počte.. no na druhý pokus zvyšujem na plných 5*.. viac takýchto filmov do kín..

Skrytá čísla (2016)

Príjemný film, ale bohužiaľ ničím výnimočný.. Je tam trochu niečo o rasovej diskriminácii, niečo o NASA a ich prvom lete do vesmíru, sem tam aj niečo zábavné...Ale na tú stopáž som mal pocit, že je toho zo všetkého primálo a miestami som sa trochu nudil.. Nič nevyčnievalo, čo by ma prinútilo si tento film zapamätať alebo ho dokonca pustiť niekedy ešte raz.. asi aj preto len 3*. Inak herecké obsadenie dobré, retro atmosféra takisto.. ale na viac to nestačí..