Bůh masakru (2011)

Tohle je zkratka divadlo. A nepisu to jenom proto, ze bezesporu film vznikl z nejake divadelni hry, nebot ctverice hercu nesleze z platna ani na chvili, ale taky proto, ze lze videt vsechny postavy ze vsech moznych uhlu. Diky tomu je to lidsky neskutecne barvite, zhruba jako plakat filmu. Bohuzel, kdo neoplyva schopnosti rozumet anglictine je odkazan na hory titulku a diky tomu pomerne dost unikaji herecke vykony. Ale uplne vam neukniknou. Ackoliv jsem si do pulky filmu myslel, ze J.Foster vsechny strka do kapsy, ke konci uz me to od ni prislo dost prehnane, prehrane. Ale to je jen drobnost. Polanski stale umi, a dobre umi.

Hněv Titánů (2012)

V deji se objevuje spousta akci a postav, ktere spolu nemaji az tak spolecneho(min.v prvni pulce). Cimz se naprosto ztraci prehlednost a dej to vubec nestmeluje. Na moho mistech zni symfonicka epicka hudba, pritom zrovna o nic nejde. Ja jsem teda cely film nemel pocit, jako ze by o neco slo. Bylo mi to uplne jedno, jak to dopadne. Tyhle filmy maji spolecne misto, kde se odehrava cast deje. Vzdy na uzkem miste nad nekonecnym propadlistem, vsude padaji kameny, slehaji ohne - ale napeti, boj a zazitek tyhle kulisy uz davno nedelaji a ve me to vzbuzuje kyc a zpusob, jak vyjadrit, ze jako tvurce nevim kudy kam. Zkratka to je becko jak vysity, jen s ackovejma efektama. Tohle byla pro me ztrata 99 minut. 2/5 za digiefekty - a to jsem hodnej.

Vendeta (2011)

Drama s hustou atmosferou, ktera je vybudovana behem pul hodinky a funguje az do konce. Stale nevite - udela - neudela a ani sam nevite, zda si to prejete ci nikoliv. Pokud to tak melo byt, funguje to skvele. Nevim uplne presne, zda byli potreba na scene dva muzi, jak je na plakatu, nebot ten jeden zvladnul hrave o svem cinu pochybovat a mel v sobe daleko vetsiho oponenta a protivnika, nez epizodni Oldrich Kaiser. Ondrej Vetchy se zhostil sve prace skvele. Sice ja ho mam mozna trosku radsi v komedialnich rolich, ale tohle bylo tezke a skvele zvladnute. Kdo vi, jak by s nim v hlavni roli vypadala ma oblibena Zdivocela zeme..... Klukovske role se zdaji byt dobre odehrane do chvile, nez kluci promluvi - ackoliv proti Obcanskemu prukazu je tohle Narodni.

V temnotě (2011)

Uplne presna ukazka toho, ze nic neni jen cernobile. Spousta lidi se snazila zbohatnout na nestesti druhych (zidu) a tak i v tomhle filmu jich je pozehnane vcetne hlavni postavy. Vse se ale casem meni a i kdyz ma rad penize, nakonec preci jen da prednost pomoci lidem pred svym obohacovanim. To je paradni ukazka toho, jak se v cloveku meni priority diky silnym okolnostem. Proc je hlavni postava Wieckiewicz uveden na Csfd.cz az na sedmem miste v seznamu hercu, kdyz to byla hlavni postava a predevsim famozni a strhujici herecky vykon, ktery muze zavidet cely Hollywood? Klobouk dolu pred timhle hercem! Cely film se odehrava tak, ze vas nevtahne do deje, ale pozorujete ty hruzy trosku z povzdali. Nevim, jestli to je dobre nebo spatne, nebot kdyby to clovek prozil, byt jen u platna vtazen do deje, mel by hlavu asi o neco stribrnejsi. A rucni kamera tady ma sakra vellky prostor. Ale i takhle si z toho odnesete velky zazitek a mj. obrovskou vypoved o te dobe.

Saxána a Lexikon kouzel (2011)

Neco mezi kamenakem a pokracovanim arabely (tzn. mezi hruzou a besem), ale temer bez vtipu. Vsude prihlouple dialogy, tezko uverit slovum jakekoliv detske postavy. Kamera strasne televizni. Herci nevedi mnohokrat, co maji hrat. Proc je proboha ten kluk digitalni... ten je teda naprosto nepovedenej. Mistama naprosto neuroticky strih, kdy presne se slovem zacina strih sceny - bes. Jestli to nekdo aspon trochu drzi herecky nad vodou, pak je to urcite Jirina Bohdalova - asi umi varit z vody. Celou dobu vlastne o nic vubec nejde, dej rozstristeny do tisicu pimpasovin a kde nic tu nic. Vsude sama digitalni nestvura, ktera nema nic spolecneho s dejem, presto se ji venuje pomerne dost casu. Takhle zahodit moznost natocit s takovymi uzasnymi herci neco poradneho, to se pane Vorlicku nezapomina. Asi uz nejvetsi problem byl autor scenare, ktery se zhlidnul ve vsech fantazy filmech poslednich deseti let a napral tam kde co.

Muž na hraně (2012)

Mel jsem trosku hruzu z toho, ze me ceka dalsi Telefonni budka, kde se bude dej odehravat na 40 metrech ctverecnych ( tady podelnych :) ) Nic z toho ale není pravda. Film se odehravá sice jen na jedne ulici ve dvou budovach, ale v nekolika patrech. Dej je dobre a prehledne vrstveny. Ve filmu do sebe sceny zapadaji v rytmu, ktery neustale zrychluje, jak se blizi ke svemu konci (zkratka tak, jak se vetsinou u thilleru ocekava). Prekvapil me Ed Harris, protoze to byl zaporak na facku a zbastili jste mu to po prvnich dvou minutach na platne a Jamie Bell nezapomnel ve filmu vystrihnout aspon jednu slusnou piruetu.

Děti moje (2011)

Zdaleka ne tak komedie, jako docela dusive drama, kde Clooney a Shailene Woodley hrajou vazne dobre a Shailene Woodley k tomu jeste Clooneyho misty docela valcuje. Drama s humornyma mistama , ale stale nevite, zda-li to je k smichu, nebo je to jen neco horkeho, co behem chvile zmizi, aby se to za chvili zase objevilo v jine forme. Takovych mist tam byla hromada, ale zasmat se tomu zkratka neslo. Dokonce to snad ani nemohlo byt jako odlehceni deje, spis ho to umocnovalo (to jsem snad jeste takhle nevidel).

Hvězda (2002)

Ruska kinematografie se vraci na ta mista, kde uz jednou byla, ovsem s daleko mensim rozpoctem a s jinymi tvurci. Ale presto prezevsechno je ten sovetsky duch zde citit, narodni hrdost a udatnost, ktera je ve filmu neokate davkovaná. Pokud by se dalo neco vytknout, tak to jsou lidske vztahy, ktere zde nejak dobre nejsou vystavene a jedno lidske priblizeni tu take nema ani zaklad k tomu, ze by divak do neho byl vtazen. Kdo ma rad ruskou valecnou kinematografii, tak to zkousne na posezeni.

Cesta na tajuplný ostrov 2 (2012)

Pokud Vam je neco mezi 8-13 lety, pak mate velkou sanci, ze tohle bude pro vas dobrodruzstvi. Pokud ne, mate smulu. Toto by melo byl dospelym nepristupne, protoze pro ne tam neni zhola nic. Jak v nekterych animakach je pro kazdeho neco (pro male deti, pro odrostlejsi taky a dospelaci tam nejdou taky nejaky ten forek, co je jenom pro ne), tak tady to je tak uzce vyprofilovane, ze je to prusvih. Slaboucke.

Iron Sky (2012)

Bal jsem se, ze to bude becko jak vysity. Neni a jsem moc rad, protoze i bez hollywoodske produkce lze udelat film, co bude trikove veliky. A krome toho je tam kupa humoru, ktery si utahuje kde z koho a je to originalni, neokoukane. Spousta scen me zustane v hlave, protoze jsem je nikdy nikde nevidel a byly skvele. Ale jak uz to tak byva, takove legracky, zcasti sci-fi, zcasti akcni tezko dostanou plne ohodnoceni, nebot nakonec ani ryba, ani rak. A tak 7/10. Rozhodne za to to stoji videt.