Skyfall (2012)

Jaký je rozdíl mezi tímto a kdejakou vylízanou střílečkou, kterých je denně v bedně 10? Kde je šarm a lehká nadsázka starého Bonda? Proč vypadá Craig jako kriminálník a nemůže dát nohy k sobě? Shitfall.

Tři veteráni (1983)

Úžasně vydařeně natočená pohádka plná vtipných situací a detailů se scénářem Svěráka z dob, kdy byl ještě ve formě, skvěle obsazená...

Tři bratři (2014)

Nečekal jsem kdovíco, ale toto je hrůza. Rádoby umělecký, pompézní kýč včetně „dunění pro hluché“. Bezduchá, nudná, efektově přetékající vizuální onanie s hollywoodskou kamerou. Splácané 3 nesouvisející pohádky do sebe pravděpodobně s cílem zaplnit stopáž (a unudit k smrti). Divák často hledající rým či melodičnost tam, kde není. Nadbytečný vypravěč, kterému vyčpěly vtipy. Prostě méně je někdy více a naditá šrajtofle není zárukou úspěchu.

RumplCimprCampr (1997) (TV film)

Někdy je třeba vidět i takovéto pohádky, aby si člověk uvědomil, že ty špatné až zase tak špatnými nejsou. Z této amatérismus přímo čiší.

Kdyby byly ryby (2014) (TV film)

Když jsem viděl dvojici Prušinovský-Kolečko, bylo mi jasné, o co tady půjde - bavit se budou v první řadě tvůrci, pak možná dospělí, ale s dětmi se nepočítá. Příběh je vtipný, podařený a originální, součástí humoru je mnoho detailů (provedení Oka včetně jeho zvuků, nošení xy-dlaka), některá místa jsou nedotažená (proč už nemá nošený rybodlak ploutví ruce) a některá přímo nepovedená - začít příběh výstupem s 3 strašidly, kdy jedno (Taclík) ujde, druhé (Bydžovská) je na pováženou a třetí (Liška) patří chytit za prdel a vyrazit, znamená pohádku hned na začátku zařadit do kategorie Troška. Přitom např. Vilhelmová a Vetchý nezůstali u svých typů, což velice oceňuju. A O. Pavelka byl skvělý. Takže: Dotáhnout drobnosti a je to skvělá uchýlárna pro dospělé.

Princezna a písař (2014) (TV film)

Vyloženě špatná pohádka to není, ale slabých míst má hodně - od příběhu (většina postav včetně jedná jako nesvéprávní, hlavní hrdina je rytíř(?) studující(?) na písaře) přes idealizaci (obvyklý sňatek služebníka se šlechtičnou) k naivitě (některé souboje). Představitelé byli sympatičtí, ale bohužel většina výstupů Nárožného posouvá pohádku k Troškovi - s příběhem nejslabší prvky pohádky.

Láska na vlásku (2014)

Možná to není úplně na 4, ale letošní vánoce (2014) to strčilo nové české pohádky do kapsy - byla jedinou, u které jsem měl pocit, že takhle nějak vypadá pohádka. Obsazení bylo velice vydařené (princ nevypadal ani jako gigolo, ani jako retard, i ostatní postavy byly uvěřitelné), nikdo se nesnažil přehrávat, na pohádku to bylo i trochu naturalistické (rytířská družina coby banda dobytků) a vážné bez přehnané idealizace šlechty i poddaných, exteriéry i interiéry byly propracované, výprava povedená a kamera přímo skvělá (bez onanistických posuvů, obletů ap.). Sám děj nebyl předvídatelný. Velice povedená slovenská pohádka. Po dalším shlédnutí: Je to na 4, přinejmenším. Výše uvedené jsem si potvrdil, jen bych zdůraznil úžasnou výpravu a povedenou hudbu a doplnil, že za povšimnutí stojí velmi vydařené, přirozené herecké výkony bez přehrávání nejen hlavních postav, ale i mnoha drobných rolí, což tuto pohádku pro mě řadí někam výše. Velice příjemná záležitost. A bez kouzel - klidně by to mohlo být skutečností!

Hercule Poirot (1989) (seriál)

Natočené je to skvěle (prostředí, výprava) a Suchetovi to sedne. Problém je ale už v předloze - případy jsou komplikované a působí nepřirozeně a uměle, skutečnost je obvykle prostší.

Edith Piaf (2007)

Tak životopis Piafové neznám, ale ztvárnění Cotillardovou bylo pro mě mimořádně přesvědčivé, především za něj 4 hvězdy.

Eden (2005) (seriál)

Po 1. dílu: Logické chyby, oslí můstky... Kriminálkou bych to nenazýval.