Smrtonosná past 4.0 (2007)

Tentokrát to Johne za 4.0 teda nebude. Smrtonosnú sériu mam veľmy rád, veď akoby nie, a aj napriek tomu, že moja obľúbená je Trojka s ktorou ma Štvorka toho najviac spoločného, môj výsledný dojem z najnovšieho prírastku do série je dalo by sa povedať mierne neuspokojivý. Live Free or Die Hard je výborný akčný film so všetkým, čo k tomu patrí, o tom žádná. No čo z toho keď som v priebehu celého filmu nemal pocit, že pozerám Smrtonosnú pascu?! Hlavný problém bol, že som vo filme sledoval superakčného Willisa a nie Johna McCleana a určite to nebolo len tou holou hlavou. Fakt mi chýbal zarastený týpek v tielku, ktorý sa s opicou jak delo vyberie do Harlemu s pofidérnym nápisom na hrudi a ani to mu nebráni cediť jednu suchú hlášku za druhou. Tento "John" sa mu síce snažil silou-mocou priblížiť, no veľmy mu to nešlo a určite mu nepomohol ani Wiseman, ktorý sa chtiac-nechtiac musí skloniť pred McTiermanovým a Harlinovým umom. Alebo je dôvod oveľa prozaickejší a Willis jednoducho za tých 12 rokov zabudol tie správne McCleanovské ingrediencie.

Klikař Charlie (2007)

Od infantilného traileru pre celú rodinu, ktorý ma pravdu povediac odradil od tohto filmu, to má našťastie ďaleko, no aj tak sa nevyhne hluchým momentom a samozrejme žánrovému klišé. Príjemné prekvapenie, zabavil som sa fakt dobre. Lepší priemer.

Donnie Darko (2001)

Neviem či to je tým, že som už pol roka nepožil žiadne mäkké drogy, ale ten film som nepochopil. Každopádne vidím, že nie som jediný. Až doteraz ma ani nenapadlo, že Jake a Maggie sú vlastne súrodenci. (Niet divu, že si z toho stoporený ty pakľuč pikerský).

Wrestler (2008)

Aronofsky natočil ďalší nadpriemerný film, ktorý sa mierne vymyká z jeho predošlej tvorby a očividne to nemálo ľuďom není moc povôli. Ja medzi nich určite nepatrím a som skôr tomu rád, pretože dobrý režisér akým sa Aronovsky bezpochyby tituluje je schopný natočiť dobrý film v akejkoľvek kategórii a myslím že aj Aronofsky sám si bol vedomý, že je čas na zmenu. Samozrejme aj mne sa páčil vizual Fontány a "Aronofské" srtrihovo-zvukovo-očno buľvovo-fantasmagorické vychytávky v Rekvieme a Pi ale povedzme si pravdu, keby sa o niečo podobné pokúsil aj v ďalšom filme, pôsobili by to prinajmenšom lacne a pochybne. Čo sa samotného filmu týka, oslovil ma zo všetkých 4 zatiaľ najviac (Requiemu dám druhú šancu čoskoro, tentokrát už v originále). Zaujal ma svojou jednoduchosťou a silným príbehom, ktorý ani žiadne vyzuálne pomôcky vôbec nepotrebuje, ba naopak, boli by mu na škodu. Zaujal ma výborným herecým výkonom Mickeyho Rourka, ktorý mi je až divne nazvať herectvom, lebo keď mám byť úprimný, tak v Jokerovi som Ledgera videl viac ako Rourka v Randym. Jednoducho dokonalé splynutie s postavou starého wrestlera, ktorý sa snaži hlavne sám sebe dokázať, že na to ešte má a keď zistí, že ring je jediné miesto na svete, kde môže byť sťastný a slobodný (znie to patetycky, ale rozhodne to tak na mňa pôsobilo), je pre to odhodlaný obetovať všetko čo mu ešte v reálnom svete ostalo. A že toho fakt nie je veľa, je na tom najsmutnejšie. Ešte prozaicky na záver; Je priam neuveriťeľné, že Marisa Tomei je ročník 64. Za také nadherné pozadie by bola rada aj moja 20 ročná priateľka. (po opätovnom pozretí som ochotný zdvihnuť hodnotenie)

Milionář z chatrče (2008)

Film roka? 8 oskarov? Ok beriem hudbu, strih a kameru úradujúce hlavne na začiatku v slumoch (Mesto Bohov revival), no na oskarovom scenári som nepostrehol nič, čo by stálo stálo za toľké velebenie. Možno to boly tie vtipné prekáračky v horúcom kresle alebo deti ktoré, keď o pár rokov vyrastú, začnú medzi sebou komunikovať anglicky. Padlo mi to vhod, keďže sa mi nechcelo čítať titulky, ale bol to len ďalší z faktorov ktorý uberal tomuto filmu na reálnosti. Asi by som v tom mal vidieť univerzálny príbeh lásky a rôzné ine kultúrne, medzikultúrne a pakultúrne posolstvá. No nestalo sa. Takže tu nakoniec máme bezzubú, naivnú rozprávku bez minima autennticity a surovosti, ktoré si toto exotické prostredie žiada zúžitkovať o mnoho viac (not Mesto Bohov anymore) so štastným koncom a ešte štastnejším tanečkom, v krajine kde sa Milionár vysiela live...

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Aj napriek akurátnej dížke filmu, mi to prišlo moc rozvláčne a tým pádom niekedy úradovala nuda. To nie je dobré znamenie v žiadnom filme a vtedy som málokedy ochotný ísť nad ***. Herci, hudba a samozrejme Španielsko s úchvatnou Barcelonou v čele nemali chybu. A keď vyrastiem chcem auto ako Juan Antonio.

Frankenweenie (1984)

No moc sa nám Tim nepochlapil. Myslím že celovečerná adaptácia je zbytočná, aj keď pri Burtonovy človek nikdy nevie, tak dúfam, že vie čo robí.

The Hire: Chosen (2001)

Najslabší film série. Akcia nezaújimavá. Ten balet mi nejak unikol a pointa síce pre niekoho vtipná no povedzme si pravdu. Kto by si lepil leukoplast na ucho, a ešte k tomu na takú ranu??:D Hulk neHulk.

The Hire: Powder Keg (2001)

Iñárritu sa nezaprie a samozrejme a aj tu sa snaží pretlačiť svoju politicko-medzinárodnu-neviem akú agitku a prvoplánové hranie na city. Chce to niečo nové pane režisére, lebo toto už dávno nie je originálne a zaujímavé. A keď ma nedojal 3 hodinový Babel tak toto určite nie. No zábery fajnové...

The Hire: Star (2001)

V priebehu hodiny som skouknul celú BMW sériu pekne po poriadku ako boli postupne filmy uvádzane a zo všetkých tých akčných thrillerov, melancholických a srdcervúcych príbehov sa mi najviac páčil práve tento. Jednoducho zábava na plný plyn s výbornou hudbou plus vynikajúci záver.