Špion, který mě miloval (1977)

Začiatok už v poradí jubilejnej desiatej bondovky sa nesie v duchu mojej obľúbenej bondovskej disciplíny, ktorou je lyžovanie a tentokrát je zakončené vskutku parádnym kaskadérskym kúskom, ako býva v tejto sérií zvykom. A ani si James, ktorého sa už po 3-krát a opäť veľmi úspešne zhostil Roger Moore, nestihne poriadne vydýchnuť a dostáva ďalšiu misiu, pri ktorej prežíva svoje typické dobrodružstvá, len s tou výnimkou, že má po svojom boku príťažlivú pomoc z Ruska. Na záporáckej strane barikády sa nám predstavuje Stromberg a dá sa povedať, že je to typický bondovský zloduch žijúci v podmanivom svete, no mňa osobne oveľa viac zaujal jeho zabijak, kultový Zub, s ktorým James zvedie niekoľko lahôdkových súbojov. Všeobecne sa táto bondovka považuje za jednu z tých lepších, ale z môjho pohľadu nijako nevybočuje z radu.

Dvojčata (1988)

Ivan Reitman vie, ako natočiť vtipnú komédiu a DVOJIČKY toto pomenovanie naozaj napĺňajú a to hlavne vďaka Danny DeVitovi a samozrejme Arnoldovi. Ten je vo svojej postave Júliusa skutočne vtipný a pri počúvaní Arnolda v originálnom znení to platí dvojnásobne. Vždy keď počujem jeho kúzelný prízvuk v starších filmoch, sa s chuti zasmejem alebo skôr zaplačem od smiechu, ale myslím to samozrejme v dobrom. Arnie je skrátka iba jeden.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Štvrtý Harry je na tom zaujímavo, kým za oceánom ho vo väčšine chvália, u nás to od niektorých schytáva, čo si podľa mňa nezaslúži a to aj napriek tomu, že Azkaban neprekonal (po niekoľkých zhliadnutiach Ohnivej čaše si tým už ale nie som úplne istý). Výpravná stránka filmu je vynikajúca, vizuálne efekty sú na špičkovej úrovni, skrátka na prvý pohľad vyzerá všetko veľkolepo, ale ak sa na Ohnivú čašu pozriem trošku kritickejším okom, musím povedať, že Mike Newell síce dokáže dobre pracovať s hercami, ale formálne zručným režisérom, ktorý by ohuroval efektnými kúskami ako sa na takýto typ filmu patrí, príliš nie je. Z Ohnivej čaše ale dokázal vytvoriť temný film s množstvom vážnych prvkov, ktoré v mojich očiach povyšujú štvrtého Harryho na stopercentnú hranicu, no zároveň sa z filmu trošku vytratila magickosť a kúzelnosť typická pre predchádzajúce filmy, čo platí aj pre inak výbornú hudbu Patricka Doylea. Kúzelnícky svet Mikea Newella proste nie je až taký nápaditý ako jeho dvoch predchodcov Cuaróna a Columbusa, ale je to práve Mike Newell, ktorému sa podarilo do filmu najlepšie vniesť dramatické prvky a tie nielenže fungujú, ale tvoria i najsilnejšiu stránku filmu. Reč je samozrejme o záverečnom vyvrcholení s Voldemortom a nečakanej tragickej udalosti, ktorá dodáva štvrtému Harrymu hĺbku, aká tu ešte nebola. Vynikajúce scény ale na nás nečakajú iba v závere, v niektorých reakciách čítam, aké sú tri súťažné úlohy nudné, s čím nesúhlasím, pretože scény s drakom, pod vodou, či v bludisku sú viac ako zábavné, takisto potešia scény z plesu, snáď okrem diskotékovej vsuvky, ktorú si mohli tvorcovia odpustiť. Sklamaním môže byť Quidditch World Cup, z ktorého toho veľa neuvidíme. Nových postáv je ako húb po daždi, mne osobne sa z nich najviac páčil profesor Mad-Eye Moody a dobre sa uviedol i Ralph Fiennes v úlohe arcizloducha Voldemorta, ľúto mi je iba minimálneho priestoru pre Snapea. Ale dosť bolo rečí, štvrtý Harry je i napriek niekoľkým výhradám super film, ktorý po príbehovej stránke graduje každým dielom a aj keď mi síce tento svet a jeho jednotlivé postavy nie sú až tak blízke ako tie zo STAR WARS či Pána Prsteňov, nič to nemení na tom, že nám táto sága už niekoľko rokov spríjemňuje chvíle strávené v jej spoločnosti.

Batman a Robin (1997)

Joel Schumacher nás pozýva do svojej ríše neónov a prehnaných farieb a tentokrát to naozaj presolil. Kým v prípade jeho Batman navždy sa ešte dalo hovoriť o dobrom a vydarenom comicsovom filme, v prípade BATMAN A ROBIN sa tak dá len veľmi ťažko. Miestami pôsobí tento film skôr ako paródia na Batmana, než jeho ďalšie filmové spracovanie a jedinú vážnosť pridáva tomuto filmu snáď len postava Alfréda. Ale aj nepodarený film môže byť občas zábavný. Veď jedného zo záporákov hrá starý dobrý Schwarzo, ktorý dokáže byť ako Mr. Freeze vtipný i kúzelný zároveň a druhé husle mu k tomu hrá Poison Ivy, ktorá tiež patrí k tomu lepšiemu, čo tento film ponúka, ak samozrejme vynechám jej poskoka Ničiteľa, ktorého nemôžem vystáť. Ale je to najmä zásluha Arnolda a jeho ľadovej postavy, vďaka ktorým ma tento film dokáže zabaviť, veď napokon Mr. Freeze je jeden z mojich najobľúbenejších batmanovských záporákov. Zato George Clooney je podľa mňa najslabším predstaviteľom Batmana, ako Bruce Wayne ešte celkom obstojí, ale v kostýme Batmana sa pohybuje a vyzerá nejako divne. A jeho kamaráti tiež nič moc, už Robin miestami pôsobí ako piate koleso u vozu, ale tvorcom to asi vôbec nevadí a tak na scénu prichádza aj úplne zbytočná Batgirl.

Tmavomodrý svět (2001)

TMAVOMODRÝ SVET je jedným z mojich najobľúbenejších českých filmov a zároveň je i jedným z mála českých filmov, ktorý spôsobom svojho natočenia obstojí aj zoči-voči celosvetovej konkurencií. Jan Svěrák i v prípade TMAVOMODRÉHO SVETA dokazuje, že je špičkovým českým režisérom a ako vždy mu pomohol i jeho otec, ktorý mu pripravil tradične kvalitný scenár a príbeh, ktorý pred našimi očami ožíva si skutočne počas 112 minút dokáže získať diváka a pripraviť mu kvalitný filmový zážitok. Silnú stránku filmu tvorí i vynikajúce herecké obsadenie, ktorému dominuje výborný Ondřej Vetchý a podobne dobre dopadla aj hudba Ondřeje Soukupa. Po formálnej stránke je TMAVOMODRÝ SVET rozhodne najvyšším vrchom, ktorý sa zatiaľ podarilo českým tvorcom zdolať a myslím si, že aj po kvalitatívnej stránke sa nachádza TMAVOMODRÝ SVET vo vysokej nadmorskej výške. A o to viac som bol smutný pri vyhlasovaní Českých levov, pretože pri všetkej úcte k Otesánkovi si myslím, že TMAVOMODRÝ SVET si pre svoju kvalitu zaslúžil viac túto sošku kráľa zvierat.

Vetřelci (1986)

Už prvý VOTRELEC Ridleyho Scotta je nezabudnuteľným a kultovým dielom, ale James Cameron sa tiež nenechal zahanbiť a vytvoril podľa môjho názoru ešte lepší film. Písmenko s v originálnom názve je veľavravné. Kým prvý VOTRELEC bol pomerne komorným sci-fi hororom s jediným VOTRELCOM, jeho pokračovanie je oveľa bombastickejšie, hlučnejšie, veľkolepejšie a VOTRELCI sa tu likvidujú po desiatkach. Podobne ako v prvom diely i tu má Ripleyová po svojom boku zaujímavú posádku, tentokrát bojovú jednotku a taký Hudson v podaní Billa Paxtona je v českom dabingu naozaj nezabudnuteľný a hláškuje ako sa patrí. Jamesovi Cameronovi sa proste podarilo vytvoriť vrchol votrelčej ságy.

Vetřelec (1979)

Už je to niekoľko desiatok rokov, keď Ridley Scott pustil na filmové plátno hrôzostrašné monštrum a kvalita celého filmu zaslúžene spôsobila, že VOTRELEC si získal status kultového diela. Veľmi živo si pamätám, keď som videl VOTRELCA po prvýkrát ešte ako malý chlapec a musím sa priznať, že ma už vtedy absolútne ohúril a aj poriadne vystrašil, takže som mal čo robiť, aby som vôbec zaspal. Veľkú úlohu zohráva stiesnená atmosféra, ktorej pomáha po výpravnej stránke dobre spracované prostredie a samozrejme aj postavy. Ripleyová je už dnes na poli filmových hrdinov pojmom, v pamäti sa ukotví aj android Ash a hlavne jeho finálna scéna, v ktorej sa k nám prihovorí s hlavou na zemi. Kane v podaní Johna Hurta má možno smolu v tom, že to schytá ako prvý, ale na druhej strane i štastie, že je nenahraditeľnou súčasťou jednej z najkultovejších scén v dejinách filmu, ktorou je bezpochyby vyliahnutie VOTRELCA z jeho hrudníka. Vôbec klobúk dole pred návrhom VOTRELCA, jeho vývojové štádia sú fascinujúce a predovšetkým dospelý jedinec vzbudzuje obrovský rešpekt a strach.

Muž se zlatou zbraní (1974)

Roger Moore sa vracia ako neohroziteľný agent 007 a po druhýkrát sa mi páčil ešte viac, čo je asi dané aj tým, že MUŽ SO ZLATOU ZBRAŇOU je o niečo lepšia a zábavnejšia bondovka ako predchádzajúca Žiť a nechať zomrieť. Určite zaujme aj Christopher Lee v úlohe Scaramangu a to nielen svojou telesnou raritou, ale i skutočnosťou, že dopredu ho ženie túžba rozdať si to so samotným Jamesom. Spolu s touto epizódkou v Scaramangovom veľkolepom obydlí ale James prežíva svoje typické dobrodružstvo a pri člnovej a automobilovej naháňačke sa opäť stretáva s pľuvajúcim J. W. Pepperom a podobne ako v predchádzajúcej bondovke, ani tu som mu nevedel prísť na chuť. A čo sa týka automobilovej naháňačky, klobúk dole pred kaskadérkym kúskom, kedy Bondove auto preletí rieku, zrotuje o 360 stupňov a bezpečne dopadne na druhý breh.

Tygr a drak (2000)

Angovi Lee sa podarilo svojim počinom neuveriteľne zaskórovať a výsledkom je kvalitný a finančne úspešný film (128,1 milióna $ len v amerických kinách), ktorý si svoj úspech bezpochyby zaslúži. Pre mňa síce nie je filmom, ktorý by ma dokázal absolútne pohltiť, ale slovami ako vynikajúci, pôsobivý, nápaditý som ho ochotný kedykoľvek pomenovať. Na Tigrovi a Drakovi sa mi ani tak nepáči samotný príbeh ako skôr jeho jednotlivé súčasti, ktoré ho oživujú. Celý sa odohráva v peknom prostredí, ktoré tvorí neopakovateľná a nádherná príroda, herecké obsadenie vytvára zaujímavé postavy a strhujúcim dojmom zase pôsobia poeticky spracované súboje, pri ktorých musia aj rytieri Jedi uznanlivo kývať hlavami. Tiger a Drak skrátka patrí medzi to najlepšie, čo k nám z ázijského svetadielu dorazilo.

Z pekla (2001)

Príbeh točiaci sa okolo Jacka Rozparovača je ideálnym podkladom pre napínavý, pôsobivý a šokujúci film, ale ten bratia Hughesovci podľa mňa nenatočili. V rukách mali veľa silných zbraní, ale poriadne vystrelili len v prípade formálnej stránky filmu. Ako rozprávačom sa im nedarí príliš zaujať, o vtiahnutí do deja ani nehovoriac a každú ubúdajúcu nemastnú a neslanú minútu filmu ochucuje až záver, kedy nám tvorcovia prezentujú svoj pohľad na totožnosť a motívy záhadného Jacka Rozparovača. Herecké obsadenie ale určite poteší, Johnny Depp v úlohe inšpektora Abberlinea síce nevytvára jednu zo svojich najlepších postáv za posledné roky, ale svoju rolu v rámci možností a scenáru zvláda dobre. Škoda tohto filmu, príbeh ktorý rozpráva, by si určite zaslúžil kvalitnejšie spracovanie.