EXODUS: Bohové a králové (2014)

Ridley Scott jakoby poslední dobou ztrácel dech. Exodus bohužel není vyjímkou. Vizuální stránka snímku je sice perfektní, bitvy velkolepé a kamera se střihem skvělé, nicméně příběh silně pokulhává. První půlka filmu je vyslověně nudná, pokud nepočítáme výše zmíněnou bitvu, a podařilo se mi během ní krásně usnout. Naštěstí nastoupila druhá půlka a s ní i morové rány, které jsou zpracovány velmi realisticky a tím pádem ideální na probuzení. Výsledný efekt filmu není bohužel uspokojující, což může být u 151 minutové stopáže celkem problém. Zachraňují to však herecké výkony, díky kterým hodnotím celý snímek jako průměr.

Birdman (2014)

Alejandro González Iñárritu opět, stejně jako již mnohokrát předtím, nezklamal. Birdman má prostě vše, čím by měl kvalitní film disponovat. Skvělé herecké obsazení, perfektní dialogy, zajímavý námět a scénář i ideální stopáž. Ale po pořádku. Michaelu Keatonovi hlavní role opravdu sedla a skvěle mu sekundují jak Edward Norton, tak Naomi Watts s Emmou Stone. Dialogy mají smysl, nejedná se jen o prázdné hlášky, a častokrát se v nich objeví vtipné obraty či závěry. Námět je neotřelý, děj relativně napínavý, čemuž napomáhá i kvalitní kamera se střihem a jeho iluzí jednolitého záběru. Prostě pokud chcete vidět zajímavý film, je pro Vás dvouhodinnový Birdman skvělá volba.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Očekával jsem naprostou šílenost plnou výbuchů, zajímavých vozidel a nekončící akce, a přesně to jsem v kině dostal. Kdo viděl trailer, musel tušit, že tento film rozhodně nebude postaven na dialozích, propracovaných charakterech ani perfektním příběhu. Výsledek je tedy takový, že Tom Hardy za celý film řekně jen 10 vět, příběh je relativně postavený na hlavu, hlavní záporák vypadá jako kombinace Davyho Jonese a gobliního krále z Hobita, ale celé to dohromady perfektně funguje. Kdo si chce odpočinout u filmu, kde se nemusí vůbec myslet a stačí mu kochat se šílenými akčními scénami, pro toho je tento snímek vynikající volbou.

Želvy Ninja (2014)

Těžce nepovedený snímek a opětovný důkaz, že ne všemu sluší realistické 3D zpracování. CGI želvy jsou sice vtipné, jejich provedení originální, nicméně ve výsledku to nějak nefunguje. Možná za to může i špatná podpora ostatních herců. Megan Fox a její prkenné hraní je na zabití a ani William Fichtner nijak neoslnil. Kamera a ostatní technické aspekty filmy ujdou, hudba je klasický Brian Tyler. Hlavním nedostatkem je zde nepříliš kvalitní scénář a, ač se to nemusí zdát, dlouhá stopáž. Dvě hvězdy dávám za vtipnou rap scénu ve výtahu a za odvahu tvůrců.

Ong bak 2: Pomsta (2008)

První díl slavil úspěch, tak se očividně Tony Jaa pokusil na této vlně svézt. Bohužel název a herec v hlavní roli jsou to jedinné, co oba filmy spojuje. Příběh, který se mimochodem odehrává úplně jinde, za jiných časů a s jiným hlavním hrdinou, je na první pohled propracovanější než jeho předchůdce. Na pohled druhý je však vidět silný vliv Hollywoodu, takže se zde hraje pouze na efekt. Zlepšila se kamera, zvuk i střih, ostatní šlo spíše dolů. Herecké výkony jsou opět podprůměrné a bohužel i akční sekvence nejsou tak propracované. Honičky a bitky, při kterých Tony Jaa využívá okolního prostředí ke svým šíleným kouskům se scvrkly na pouhopouhé mlácení s pár salty navíc. Jelikož se však jedná o jeho režisérský debut, hodnotím průměrem.

Ong-bak (2003)

Ačkoliv zápletka, scénář, kamera i herecké výkony nejsou velmi kvalitní, musím hodnotit vysoko. Tony Jaa má prostě extrémní fyzičku, a nad vším co dokáže opravdu zůstává rozum stát. Více k tomu nelze napsat. Pokud chcete vidět jedny z nejlepších bojových choreografií na světě, Ong-bak je ta správná volba. 4 hvězdy.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Neskutečná vizuální šílenost, plná superhrdinů, superpadouchů a super momentů. Myslel jsem, že po prvním díle již více akce do filmu narvat nelze, ale mýlil jsem se. Vězte, že těch 144 minut je nacpaných k prasknutí cool momenty, perfektními hláškami, a hromadou CGI. Ke komiksovému světu to ovšem patří, takže není co vyčítat. Co se týče hereckých výkonů, vzhledem k obrovskému množství hlavních postav, je těžké vybrat ten nejlepší. Kdo mě rozhodně ohromil byl James Spader, respektive jeho hlas coby Ultron, a také Andy Serkis, jemuž kupodivu role bez motion-capture obleku celkem sedla. Finální hodnocení: stejné jako jednička.

Králova zahradnice (2014)

Od tohoto filmu jsem moc nečekal, takže mě nepřekvapilo, že se jedná o průměrný kousek. Prostředí a téma celkem zajímavé, herecké výkony ucházející, kamera a střih průměrné. Alan Rickman je rozhodně lepší herec než režisér. Nicméně, pokud máte rádi prostředí paruk a francouzského královského dvora, tento snímek byste rozhodně neměli minout.

Sherlock (2010) (seriál)

Perfektní seriál se skvělým hereckým obsazením, brilantním britským humorem a kvalitním scénářem, o kterém si může většina dnešních seriálů nechat jen zdát. Víc k tomu netřeba dodávat. Můžeme jen doufat, že tvůrci nezůstanou u pouhých 9 dílů.

Rychle a zběsile 7 (2015)

Ať si kdo chce co chce říká, Rychle a zběsile je jedna z nejrozjetějších filmových ság vůbec. Co na tom, že se od závodění přesunul důraz spíše na akční sekvence, střelbu a výbuchy. Pokud se Vám líbil něterý z předchozích dílů, pak vězte, že "sedmička" žena vše do extrému. Krásných žen je spousta, výbuchů a honiček nepřeberné množsví a hlášek i vyhrocených situací až nad hlavu. Korunu tomu dávají perfektní souboje muž proti muži, a samozřejmě závěr, u kterého žádné oko nezůstane suché. Tvůrci zvládli nečekaný odchod Paula Walkera s přehledem a závěrečná montáž jeho nejslavnější role opravdu dojme. Finální hodnocení: Vzhůru do kina!