Moonraker (1979)

Bond č.11. Ač se mi předchozí bondovky s Rogerem Moorem velmi líbily, s touhle jsem měl trochu problém. Možná za to mohla očividná snaha svést se na úspěšné vlně Star Wars, možná ne úplně kvalitní scénář a možná jen velká podobnost s předchozím snímkem. Opět zde totiž jde o zlikvidování života na Zemi a následné vybudování nové civilizace. Zhruba v půlce navíc začal filmu docházet dech a následné vyvrcholení ve vesmíru mě o kvalitě také moc nepřesvědčilo. Výsledné hodnocení: Ve srovnání s ostatními bondovkami slabý průměr.

Špion, který mě miloval (1977)

Bond č.10. Povedená bondovka se zajímavou zápletkou, kvalitním padouchem a hlavně nejšílenější postavou vůbec, přes dva metry vysokým týpkem s kovovou hubou. Děj ohledně kradení ponorek a vytvoření nového podmořského světa byl celkem neotřelý, co mě však uchvátilo nejvíce byla scéna výskoku z letadla a následná bitka při volném pádu. Troufám si říct, že se zatím jednalo o nejlepší akční scénu v bondovce, samozřejmě kvalitně natočenou kaskadéry. Výsledné hodnocení: Opět velmi povedený 007 film.

Muž se zlatou zbraní (1974)

Bond č.9. Pokud hraje hlavního záporáka Christopher Lee, nemůžete šlápnout vedle. Sice za celý film (kromě posledních 20 minut) utrousí jen pár vět, ale jeho silné charisma z něj prostě dělá skvělého protivníka. Děj je zde bohužel trochu zmatený, akce je však opět dostatek a Roger Moore stále drží laťku kvality 007 hodně vysoko. Dočkáme se zde i prvních "pořádných" odhalených scén, takže pokud patříte mezi "dolňáky", nebudete zklamáni. Finální hodnocení: Stejně kvalitní film jako předchozí snímky.

Zabijáci (2014)

Surové dánské krimi, které si na nic nehraje a pro které není nic tabu. Předchozí snímek jsem neviděl, ale po tomto zážitku to rozhodně napravím. Podobně jako ostatní severské filmy i zde se hraje dosti na realitu, vše je vyobrazeno bez obalu, ale také bez hollywoodských pozlátek typu zpomalené záběry, přemrštěné efekty či přehrávající herci. Děj je dosti napínavý, takže pozornost diváka po dvě hodiny udrží naprosto s předhledem, herci podávají přesvědčivé výkony, a technické aspekty snímku jsou na dobré úrovni. Zabíjáci rozhodně nejsou filmem pro každého, některé násilné scény byly i na mě trochu moc, nicméně pokud chcete vidět kvalitní filmové dílo, tento snímek byste si neměli nechat ujít.

Žít a nechat zemřít (1973)

Bond č.8. Agent 007 dostal novou tvář a nutno říci, že to byl krok správným směrem. Roger Moore se plně vyrovnává svému předchůdci, film má celkem rychlý spád, akce je zde dost a nechybí ani hra na vtipnou notu. Příkladem budiž scéna s magnetickými hodinkami, kterými Bond hbitě rozepne zip šatů budoucí bondgirl. Zajímavým prvkem zde bylo také zasazení do neexistujícího státu a použití silného motivu voodoo. Hlavní záporák je přesvědčivý, stejně jako několik filmových triků, které v 70. letech museli brát dech. Finální hodnocení: Návrat zpět mezi kvalitní bondovky.

Diamanty jsou věčné (1971)

Bond č.7. Návrat Seana Conneryho v roli 007 sice znamenal zlepšení, nicméně kvalit předchozích dílů s tímto hercem již tento snímek nedosáhl. Bond je trochu starší, což se projevuje na jeho výkonech, zápletka je přinejmenším zvláštní a děj celkově trochu zmatený. Zajímavým elementem bylo také (nejspíš) gay duo zloduchů, o kterých opravdu nevím, co si mám myslet. Člověk by předpokládal, že pašování diamantů je silné téma, nicméně tento film ho rozhodně plně nevyužívá. Finální hodnocení: Průměrná podívaná, kde je rozhodně co zlepšovat.

Ve službách Jejího Veličenstva (1969)

Bond č.6. První bondovka bez Seana Conneryho a první opravdový průser. George Lazenby byl sice možná kvalitní model, ale jako 007 se opravdu nehodil. Roli tajného agenta jsem mu ani chvíli nevěřil, zvláště když nepředvedl téměř žádnou akci, nezbalil téměř žádnou bondgirl a na krku pořád nosil uvázán "teplý bryndák". Za nízkou kvalitu tohoto snímku však nemůže jen herec v hlavní roli, ale také scénář. No, uznejte sami. Bond dá výpověď, chce se usadit a nakonec se i ožení. Z toho plyne již výše zmíněná absence akčních scén, které když už konečně nastanou, tak jsou téměř parodií. Např. jízda na bobech byla opravdu na hlavu. Po dvou hodinách komedie, však nastane závěr, u kterého by asi diváci měli plakat, ale nepláčou. Maximálně tak štěstím, že už to mají za sebou. Finální hodnocení: Dvě hvězdy za krásné prostředí Alp a za to, že z dalších filmu s tímto Bondem naštěstí sešlo.

Žiješ jenom dvakrát (1967)

Bond č.5. Sean Connery v Japonsku, trochu přemrštěná zápletka ohledně požírání amerických a sovětských družic za účelem vyprovokování války, ale stále kvalitní bondovka. Konečně totiž uvidíme tvář hlavního záporáka s kočkou. Akční sekvence jsou jako vždy skvělé, vyjímkou je pouze přítomnost ninjů, kteří sice absolvují několikaletý trénink, ale při závěrečném útoku stejně všichni relativně rychle zařvou. Co mě však na tomto snímku uchvátilo, byla obrovská základna hlavního záporáka, kterou v té době postavit muselo dát filmařům extrémně hodně práce. Díky tomuto hodnotím stejně jako předchozí díl, jinak by to možná bylo už o hvězdu méně.

Thunderball (1965)

Bond č.4. Opět kvalitní snímek, který drží krok s ostatnímy bondovkami Seana Conneryho. Co je na tomto filmu odlišné je, že se z větší části odehrává pod vodou, což nahrává zajímavým situacím. Např. podvodní bitva s harpunami, kde se jako nejúčinější útok ukáže vytahování hadice z dýchacího přístroje, je naprosto perfektní. Scénář je celkem promyšlený, akční sekvence velmi dobře provedené a hlavní záporák nemá chybu a Bond to s ním rozhodně nemá jednoduché. Finální hodnocení: další ideální bondovka.

Goldfinger (1964)

Bond č.3. Goldfinger drží standart kvality předchozích dílů. Opět skvělý 007 v podání Seana Conneryho, opět povedené akční sekvence, opět překrásná bondgirl a opět kvalitní napínavý příběh. Co zde je však navíc je perfektní Gert Fröbe jako hlavní zloduch, a také to, že snímek staví více na vtipnou notu, což rozhodně není na škodu. Finální hodnocení: možná nejlepší bondovka se Seanem Connerym.