Na cestě (2012)

Vzhledem ke stylu, jakým je román Na cestě psán, muselo být každému jasné, že to nebude zrovna jednoduchá látka ke zfilmování. Dopadlo to tak, jak to dopadlo. Musím se přiznat, že i já, který se u filmů většinou nenudí, jsem s tímto snímkem měl problém. Děj byl zkrátka zmatený, rychle se střídající lokace a lidé, ale zároveň nic extra zajímavého. Herecké výkony naproti tomu bylo velmi dobré a dokonce i Kristen Steward ze sebe vydala jen to nejlepší...nemluvě o jejich scénách nahoře bez. Ve výsledku se tedy jedná o průměrný film, který někdo může považovat za skvost a někdo ho po pár minutách vypne.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

J. R. R. Tolkien se obrací v hrobě, zatímco Peter Jackson se svojí fyziku a gravitaci popírající panenkou Legolas se překonávají. Komu přišlo surfování na skřetovi málo cool, ten si Bitvu pěti armád opravdu vychutná. Co se týče ostatních aspektů snímku, ty zase tak cool nejsou. Nechápejte mě špatně, poslední díl Hobita není hrozný film, nicméně není to ani žádný zázrak. Děj je dosti zhuštěný, PJ se snaží divákovi sdělit co nejvíce věcí, nicméně ve výsledku to občas působí nepřehledně. Dost toho myslím vylepší prodloužená verze, ale stále je mi záhadou, proč tento film má ze všech Hobitů nejkratší stopáž. Herecké výkony jsou stále stejné, kamera, VFX a zvuk nemají chybu a samotný film obsahuje dost ikonických momentů, kvůli kterým si tento snímek zapamatujete. Příkladem budiž smrt Šmaka, na druhou stranu způsob vedoucí k jeho zabití je spíše k smíchu. Samotná bitva pěti armád je bohužel rozdělena na mikrosouboje, ve kterých ani nejsou všichni trpaslíci. Finální hodnocení: nejslabší díl celé série a relativně nedůstojný závěr cesty po Středozemi.Edit po prodloužené verzi: 20 minut stopáže filmu rozhodně prospělo, nicméně kromě skvělých přidaných scén (více bitvy, Thorinův pohřeb, sekání Gandalfovy ruky,..) se PJ rozhodl nasypat i podstatně více Legolase a jeho psychokousků. Mé finální hodnocení se tedy nemění.

Patriot (2000)

Ať si kdo chce co chce říká, Patriot je prostě snímkem, který dnes zná téměř každý. Velkolepé hromadné scény čítající stovky komparzistů, zpomalovačky, při kterých Mel Gibson seká vše, co mu přijde pod ruku, a samozřejmě obrovská hra na city, při které slzu uroní kdejaký divák. To je jen slabý výčet momentů, které tento film charakterizují nejlépe. sečteno a podtrženo, Patriot je skvělou filmovou volbou, pokud máte 3 hodiny času a náladu na relativně nenáročný snímek.

Happy Feet (2006)

No, co k tomu říci. Nebyl to rozhodně nejlepší animák na světě, nicméně existují i horší. Slabý scénář však vyrovnává několik zajímavých skutečností. V první řadě je to soundtrack. Happy Feet je zkrátka nacpaný skvělými písničkami od začátku až do konce. Další věcí, která je dnes už celkem neobvyklá, je cameo reálných lidí. Jelikož se však animátoři snažili, aby tučňáci vypadali reálně a ne jako např. tučňáci z Madagaskaru, lidské postavy zahrané reálnými herci do tohoto filmu celkem sedí. Sečteno a podtrženo, jedná se o průměrný film, u kterého se občas zasmějete, ale hlavně si pořádně odpočinete.

J. Edgar (2011)

Určitě ne nejlepší film Leonarda DiCapria, nicméně i tak se jedná o povedený snímek Když pominu zajímavý materiál, skvělé herecké obsazení a kvalitního režiséra, film zaujme především perfektními maskami. Co se týče samotného děje, ten rozhodně dokonalý není. Film chvílemi dost překvapí, nicméně častěji spíše natahuje a bohužel i nudí. Kamera a střih na druhou stranu chybu nemají a potěší zejména prostřihy mezi jednotlivými časovými periodami. Ve výsledku se však bohužel jedná o pouhopouhý průměr.

Gangy New Yorku (2002)

Celkem povedený film, který odstartoval úspěšnou sérii dua Leonardo DiCaprio - Martin Scorsese. Nutno však říci, že pozdější filmy jsou přeci jen kvalitnější. Nechápejte mě však špatně, Gangy New Yorku rozhodně stojí za to zhlédnout. Herecké obsazení je skvělé, námět přinejmenším zajímavý a technická stránka také nemá chybu. Hlavním problémem je stopáž. Scénář zde totiž není tak kvalitní, aby vydržel diváka bavit téměř 3 hodiny. Tuto slabinu však snímek vyrovnává svými velkolepými kulisami, hromadnými scénami a nádherným finálním záběrem, kterým si u mě získal i tu jednu hvězdu nad průměr.

Konzultant (2013)

Když se dají dohromady Ridley Scott a Cormac McCarthy , čekal bych přinejmenším velmi dobrý film. Co se mi však dostalo, byl pouze silný průměr. Herecké výkony nebyly špatné, technická stránka také celkem ušla, problém byl hlavně ve scénáři. Jakoby ani sám McCarthy nevěděl, kam má toto dílo směřovat. Musím uznat, že se během děje objeví dost zajímavých scén (roznožka Cameron Diaz na předním skle auta je jen jeden z nečekaných zážitků), nicméně ve výsledku působí snímek nehotovým a trochu zmateným dojmem. Za mě tedy průměr.

Tučňáci z Madagaskaru (2014)

Jelikož jsou čtyři tučňáci pravděpodobně nejvýraznějšími postavami z celé série o Madagaskaru, byl na spin-off o nich kladen celkem velký důraz. Výsledek? Snímek absolutně nezklamal. Sice bylo divné, být v kině jediný pár bez dětí, nicméně filmový zážitek za to stál. Menší výtka by byla k trochu moc nadpřirozené zápletce (ano vím, mluvící tučňáci jsou také nadpřirození), nicméně ve výsledku se jedná o velmi povedenou komedii, která celé sérii ostudu rozhodně nedělá. Pokud tedy máte rádi drsnější humor čtyř tučňáků z Madagaskaru, vzhůru do kina.

Příběh kmotra (2013)

Materiál rozhodně silný a pro většinu Čechů zajímavý, zpracování však silně pokulhává. Hlavní věcí, která mi na tomto filmu vadila, byla kamera a střih. K 80. a 90. letům 20. století se totiž extrémně dramatické švenkování a rádoby americký styl natáčení absolutně nehodí. Vrcholem šílených záběrů a střihů byl detailní záběr na hrnek v kredenci a následně rychlý a dvakrát střižený přesun na hrnek vedle. Nechápu. Je však nutno říci, že podobným handicapem trpěl i film Kájínek, takže zase taková novinka to není. Herecké výkony byly průměrné, dokonce ani jindy skvělý Ondra Vetchý nijak zvlášť neoslnil, nicméně ve výsledku se jedná o celkem povedený český film, který však měl rozhodně na víc.

Železná srdce (2014)

Podobně jako ostatní Ayerovy filmy, i tento je velmi surový a extrémně realistický. Snímek prostě ukazuje, že válka nebyla žádná sranda, a tak se divák dočká utržených rukou, lidí přejetých tankem apod. Herecké výkony jsou dobré, Pitt možná trochu přehrává, nicméně jako celek se partička z tanku chová celkem přirozeně. Technickým aspektům taktéž není co vytknout. Kamera, střih i vizuální efekty jsou dosti povedené, takže máte pocit, že jste přímo uprostřed války. Co se týče scénáře, najdeme v něm vše, co by měl každý správný válečný film obsahovat. Krev, hrůzu, výbuchy, mrtvoly a bohužel také Hollywoodský happy-end. Nebýt posledních 20 minut, ohodnotil bych plným počtem. Takhle je to "jen" za 4*.