Shorta (2020)

Dánsky akčný triler s veľmi aktuálnou tématikou rasizmu, migrantov a nepokojov v Európe, ktoré už čiastočne vidíme aj u nás. Shorta sa v tomto ohľade veľmi umne nestavia na žiadnu stranu(neonacisti vs extrémni liberáli) a ukazuje jednu(migranti, ich ghettá v európskych mestách, prepadávanie obchodov, okrádanie ľudí, polícia ktorá si s nimi nevie rady) ale aj druhú stranu mince(polícia a jej pracovníci tiež nemajú čisté ruky a často podnecujú nepokoje a na základe rasy šikanujú i slušných ľudí, ktorí sa snažia iba žiť normálnym životom a pracovať). V tomto ohľade bol pôsobivý a v rámci možnosti toho že sledujete fiktívny film aj uveriteľný charakterový prerod oboch hlavných postáv a ich zmena postojov a názorov počas filmu. Herecky ako vždy v dánskych filmoch bez problémov, akcia slušná a vo výsledku si u mňa Dáni pripisujú ďalší zaujímavý film, ktorý sa podľa mňa oplatí vidieť. už len kvôli naozaj veľmi aktuálnej téme. 75%

Hospoda (1996) (seriál)

Seriál, ktorý nemôže baviť nikoho iného okrem mužov vo veku 40-70, ktorý sú pravidelnými alebo aspoň občasnými návštevníkmi krčmy. Tagy pod seriálom: alkoholizmus, hospoda a pivo hovoria sami za seba. 15%

Předčasné vydání (1996) (seriál)

Seriál so zaujímavým nápadom, ktorý sprvu dokáže zaujať a navnadiť na ďalšie časti. Pri tých si však uvedomíte, že ak ste videli 1 časť v podstate ste videli všetky(až na pár vzácnych výnimiek). Po technickej a hereckej stránke v pohode, no pri dlhšom sledovaní to práve spomínaná cyklickosť a šablónovitosť u mňa jemne zrazila do priemeru. Celkovo, ak nič lepšie v TV nenájdete (a ak ste jedným z mála čo stále pozerávajú klasické TV stanice) sú Zajtrajšie Noviny bez problémov sledovateľné. Jemný nadpriemer. 60%

Přátelé (1994) (seriál)

Ľahko mi uniká prečo sa Priatelia stali takým kultom a prakticky dodnes si získavajú nové davy fanúšikov. Jennifer Aniston a Courtney Cox mi prišli nevýrazné ako hrom a z ostatných postáv ma zaujali azda len bláznivá a popletená Phoebe Lisy Kudrow(ktorá bude už asi doživotne iba Phoebe z Priateľov) a Matt Le Blanc ako jednoduchý extrovert Joey. Zápletky sú o ničom, dookola sa riešia len vzťahy(ľúbostné alebo priateľské) a humoru ktorý by na mňa skutočne zabral bolo málinko. V mojich očiach len priemer. 50%

Frasier (1993) (seriál)

Tak neviem. Ja som nič moc vtipného na Frasierovi nenašiel. V mojich očiach len nevýrazný a ľahko podpriemerný seriál. 30%

Walker, Texas Ranger (1993) (seriál)

Walker Texaský ranger je podľa mňa hlavný dôvod, prečo dnes poznáme toľko vtipov na adresu Chucka Norrisa. Cordell Walker má azda všetky kladné vlastnosti na ktoré si spomeniete (a žiadnu zápornú), do toho je neohrozený bojovník, ktorý za skoro 200 častí neinkasuje ani jeden úder a naopak dokáže každého zloducha zmastiť na počkanie. Vrcholným momentom seriálu z hľadiska Chuckovej neohrozenosti je scéna s medveďom, v ktorej Chuck pohľadom(!!!!) zastraší medveďa, ktorý po takomto vražednom pohľade radšej od Chucka utečie kade ľahšie. Tiež ma fascinuje, ako každý jeden protivník Chucka na konci schytá od neho jeho povestný kop z otočky. Skoro ako v Pokémonovi, keď Pikachu na konci vždy vybaví Rakeťákov bleskovým útokom. Ale aby som bol úprimný, v detstve som aj tak všetky epizódy hltal so zatajeným dychom a plnou vážnosťou. Dnes, keď som videl len úryvok z jednej časti tak mi prišlo nesmierne vtipné, ako vážne sa ten seriál berie a sledovanie by ma bavilo už iba ako guilty pleasure. No aj tak nostalgia a rešpekt pred Chuckovými kopmi z otočkami mi pod 3* nedovolí ísť. PS: ten remake z 2021 bez Chucka je dúfam len zlý vtip... 55%

Krok za krokem (1991) (seriál)

Pohodový seriál s jednoduchým, nenásilným a nikoho neurážajúcim humorom. Obvykle formát rodinného sitkomu príliš nemusím, ale Krok za Krokom je v tomto smere pravdepodobne to najlepšie čo bolo natočené a ako celok proste funguje, a to najmä vďaka sympatickým postavám (Patrick Duffy,Susanne Sommers a v podstate všetci ďalší s výnimkou Dany) a tomu, že ako jednému z mála sitkomov sa na mňa skutočne podarilo preniesť klam, že postavy sú naozaj obyčajná rodinka žijúca pokope v jednom dome, ktorých trápia každodenné problémy. Zdá sa to ako maličkosť, ale pozrite si niektoré dnešné rodinné sitkomy, či vám rodinky v nich prídu autentické... Ďalším faktorom úspechu v našich podmienkach bol aj vydarený český dabing. Je pravda, že posledné série, v ktorých už nie je Kouďák s jeho nezabudnuteľným smiechom a deti sú už dospelé nie sú také kvalitné ako skoršie časti, ale vyložene zlý diel som nevidel ani jeden, a to som videl skoro všetky časti. Silné 4* a klasika, ktorá ma nikdy neurazí. 80%

Julie Lescautová (1992) (seriál)

Nemci majú Kobru 11, Američani Macgyvera a Francúzi Julie Lescautovú. Fascinuje ma, že seriál bol zrejme natoľko úspešný a populárny že sa urodilo 22 sérií a 101 častí. A slovenské aj české televízie nám ak sa nemýlim, dodnes ponúkajú reprízy tohto skvostu. Z môjho pohľadu už od malička bola Julie Lescautová tuctová a neuveriteľne nezáživná kriminálka, a to navyše s pre mňa veľmi nesympatickou Veronique Genest v hlavnej úlohe. 1* za to, že po technickej stránke to nejakú tú základnú úroveň má. Ak si to porovnám s tým čo vysiela napríklad Markíza poobede dnes (Rodinné,Susedské Prípady), tak z toho Žily Leskotová vychádza ešte obstojne... 10%

Odpadlík (1992) (seriál)

Lorenzo Lamas a jeho životná úloha. Priznávam, že v dávnych časoch som videl relatívne dosť epizód tohto seriálu a že ma aj celkom bavil. Bola to nenáročná oddychovka, so sympatickým Lamasom v hlavnej úlohe, nejakou tou akciou a ťažkými posolstvami o spravodlivosti a čestnosti. O to viac som bol prekvapený, keď som ho zavetril v televízii pred pár rokmi a zistil som, ako ten seriál zostarol a že je v podstate celkom o ničom. Nuž, ale v časoch bez internetu sme sa spokojili aj s tým málom, čo sme dostali že áno. Rozmýšľal som nad 3* a aspoň priemerným hodnotením, no lepšie 2* budú asi adekvátnejšie vzhľadom nato, že Odpadlík nebol hit ani v časoch keď bola konkurencia v televízii minimálna a už vtedy ste vedeli na obrazovkách nájsť i o dosť kvalitnejšie seriály. 45%

Mr. Bean (1990) (seriál)

Krásna ukážka absolútneho minimalizmu a one man show Rowana Atkinsona. Mr. Bean potvrdzuje, že na pobavenie diváka netreba veľkolepú výpravu, vysoký rozpočet ani množstvo hercov. A v podstate ani hovorené slovo. Stačí vám koncept 1 dobre napísanej postavy, talentovaný herec a bežné životné situácie, v ktorých sa "niečo pokazí". Aké jednoduché. Rowan Atkinson je fenomenálny a podáva tu jeden z najlepších komediálnych výkonov v histórii kinematografie( v kategórii fyzického humoru sa s ním môže porovnávať azda iba Jim Carrey) a nech bude robiť čo chce, už doživotne to bude Mr. Bean. Jednotlivé diely sú všetky kvalitou vyrovnané a každý jeden z nich je fantastický. Oceňujem sebareflexiu tvorcov, ktorý z toho nespravili seriál s 200 epizódami a rozhodli sa, že radšej po 14 epizódach skončia ako by mali pokračovať a upadať s kvalitou. V dnešnej dobe, keď je všetko len o peniazoch a sledovanosti niečo nemysliteľné. Aj napriek krátkej dĺžke a málo častiam však Beana každý pozná a osobne som zatiaľ v živote stretol iba 1 človeka, ktorému sa Bean nepáčil. Čo by som dal za to mať zase 5 rokov a pozrieť si všetky časti prvý krát... Nestarnúca klasika a jasných 100%