Pán tygrů (2020) (seriál)

Netflix ma vynikajúce dokumenty a táto šialenosť podľa mňa absolútne zaslúžene pobláznila a udivila svet. Príbeh Tiger Kinga Joea Exotica, Carole Baskin a ďalších chovateľov tigrov v USA je tak bizarný, že by ho nevymysleli ani tí najbláznivejší scenáristi na svete. Nie nadarmo sa hovorí, že najlepšie príbehy píše sám život- tento tu je toho dôkazom. S každým dielom si budete hovoriť, že to nemôže byť už viac strelené. Ale vždy je. Čiastočne za to môžu postavy. Stojím si za tým, že som v tomto dokumente nenašiel jedinú normálnu postavu. Z úvodu si hovoríte, že Joe je riadny exot. Potom sa zoznámite s jeho nemesis Carole Baskin a zistíte, že asi ani ona nie je úplne normálna a má niečo "za ušami". No a potom doktor Bhagavan Antle. Nikto nevie síce čoho je doktor, ale kašľať na to. Keď si svojim tučným kontom zaplatí, že môže do hotela priviesť tigrie mláďatá v batožine, tak si môže zaplatiť že je aj doktor. Okrem podivností má však dokument aj jednu rovinu na zamyslenie a tou je téma chovu tigrov v zajatí a konkrétne v USA. V tejto oblasti prináša dokument naozaj veľa zaujímavých a hlavne znepokojivých faktov (najmä pri pohľade na chovateľov týchto zvierat). Jeden z tých príbehov, ktoré sú "možné len v USA" a dokument, u ktorého sa veľmi ťažkú popisujú výsledné dojmy. To proste musíte vidieť.  PS: Fuckin Carole Baskin... EDIT: 2. séria je prekvapivo podobný bizár ako prvá a naplno ukazuje povahu a charakter všetkých ľudí pohybujúcich sa v týchto kruhoch. A to čo niektorí robia chovaným zvieratám pre zisk a peniaze a ako im na nich "záleží", tak z toho sa mi naozaj škaredo dvíhal žalúdok. Jeff Lowe a Tim Stark sú ukážkovými príkladmi. 100%

Nový život (2020) (seriál)

Jojkárska odpoveď na Markizáckych Oteckov a ďalší nekonečný seriál o bežnom živote, v ktorom sa ale že vôbec nič zaujímavého nedeje a v prípade dopytu sa dá natáčať do nekonečna. Jedna * za to, že mi to prišlo o chlp lepšie ako spomínaný seriál Markízy. Celkovo však zbytočnosť. 10%

Die Hart (2020) (seriál)

Kratučký seriál s Kevinom Hartom, ktorý sa snaží stať akčným hrdinom tým že vyštuduje akčnú školu pod vedením Johna Travoltu. Hart si uťahuje zo svojich filmov a typických ukričaných postáv, ktoré v nich hráva, z jeho priateľstva s Rockom a z mnoho ďalších vecí. Mne osobne Hart ako komik neprekáža (no ani cielene jeho tvorbu nevyhľadávam) a tak som seriál v pohode prežil. No stojím si za tým, že potenciál bol väčší a ako film, čo by mal hodinku tridsať a mierne vylepšený scenár by to fungovalo lepšie. 55%

Chvění 2: Vrátili se zpět! (1996)

Jedno z tých lepších pokračovaní. Vracajúci sa Fred Ward s Michaelom Grossom, ich bláznivé dialógy a bláznivá nátura Grossovej postavy z toho robia sympatickú a miestami docela vtipnú oddychovku. No klamal by som, ak by som povedal že Kevin Bacon z jednotky nechýbal. Červy sú našťastie stále väčšinou zobrazovaní praktickými efektami, takže v tomto smere za mňa spokojnosť. Ich transformácia a prerod v druhej polovici ma nestrhol, ani výraznejšie nepohoršil. Akcie nie je málo, no mohlo byť viac. Správanie postáv pár krát mierne nelogické, no dá sa to prežiť. Vo výsledku nenáročný film z ktorého sála atmosféra 90. rokov na míle ďaleko a ktorý kvalitovo mierne zaostáva za jednotkou. 60%

Tenkrát v Mexiku (2003)

2 krát toľko hereckých hviezd ako v Desperadovi, 3-násobne vyšší rozpočet a aj tak je to v mojich očiach o dosť slabší film ako jednotka. Dej je na Rodrigueza zbytočne prekombinovaný a aj dosť zmätočný. U hercov zamrzí, že Banderas je dosť v úzadí (nehovoriac o Salme Hayek ktorá tu má tak 2-3 scénky) a väčšinu priestoru dostáva Johnny Depp a Wilem Dafoe. Na druhej strane ma potešil aspoň Trejo, ktorý sa vrátil v inej postave ako v origináli či Eva Mendes, ktorá krásou v tomto filme schová do vačku aj samotnú Salmu Hayek. Film zachraňuje akcia, ktorá je klasicky štýlová, krvavá a nápaditá ako býva u Rodrigueza zvykom. No aj v tomto ohľade si myslím, že nereálnosť akcie (aj na pomery toho že sa nachádzame v uletenom filme Roberta Rodrigueza) niekedy bije do očí a je to až príliš. V snahe byť čo najviac cool, Robert tentokrát bohužiaľ netrafil ten optimálny pomer medzi štýlovosťou a aspoň štipkou vážnosti ako v Machete alebo v Desperadovi. Nakoniec teda len priemer a potvrdenie starého známeho faktu u Rodrigueza- jemu proste filmy s vysokými rozpočtami nejdú. PS: scénky so slepým Deppom ako jediné zostanú v pamäti. 55%

The Banishing (2020)

Christopher Smith sa príliš nevytiahol a aj keď po technickej stránke dodal profesionálny film a nie len nejaké lacné béčko, tak málokto s tým bude spokojný. Scenár a hlavne dialógy sú dosť o ničom, herci nanajvýš priemerní a z hororového hľadiska sa v prvej hodine prakticky nič nestane. Potom sa rázne pritvrdí a jeden pokus o strašenie strieda druhý, no ani tu to nevyšlo úplne optimálne. 2-3 podarené scény film nerobia... Ľahko zabudnuteľný film, z ktorého si po mesiaci pravdeodobne nebudem pamätať vôbec nič. 30%

Mariachi (1992)

Keď zvážim že ide o celovečerný debut a že film stál dokopy 7000 dolárov, tak super. Na druhú stranu, kto videl Desperada... Rodriguez minimálne v Mariachim ukázal, že mu nechýbajú nápady, kreativita a to najmä pri zobrazení akcie, ktorá vyzerá na naozaj miniatúrny rozpočet výborne. Príbehovo je to v skratke to isté čo Desperado- čiže veľmi jednoduchý film. Ak by som videl Mariachiho pred Desperadom zrejme by som šiel na 4*. No keďže som videl ako prvý hollywodsky remake s budgetom 10 miliónov a plejádou hollywoodskych hviezd doplnených o ešte lepšiu, kreatívnejšiu a vymazlenejšiu akciu (holt, Rodriguez už mal peniaze aby naplno ukázal čo v ňom drieme) tak tentokrát musia stačiť lepšie 3*. 60%

Sucho (2020)

Nemôžem sa ubrániť podobnosti s filmom Wind River- máme tu odľahlé miesto(na rozdiel od zasneženého mestečka tentokrát nejaký austrálsky zapadákov v púšti), celkom brutálnu vraždu ktorou sa film zaoberá, pomalé tempo rozprávania a v závere výborné vyvrcholenie. Z hľadiska akcie alebo nedajbože nejakého gore Dry príliš neponúkne, no absolútne mi to nevadilo. Hlavným ťahúňom filmu je jednoznačne scenár. Dej je dobre vymyslený a plynule sa flashbackmi prelína s jednou nevyriešenou vraždou z minulosti. Práve častými flashbackmi, postupným odkrývaním tajomstiev mestečka, okolnosťami vrážd a aj minulosti jednotlivých postáv si ma Dry dokázal udržať a prinútil ma premýšľať nad tým kto a prečo zabíjal. Herci na čele s Ericom Banom zahrali solídne, chválim aj soundtrack a najlepšou časťou je ako som už spomínal dramatické vyvrcholenie a odhalenie vraha. Určite to nie je pre každého, ale kto môže podobné zamotané krimi trilery kde neuhádnete vraha v prvých 20 minútach, ten bude spokojný. 75%

Mizerná jízda (2020)

Bláznivá, uletená a miestami aj dosť nechutná komédia v štýle Borata (natáčaná skrytou kamerou na nič netušiacich ľuďoch). Aj napriek podobnosti je však Bad Trip o dosť slabší film ako Borat. Jednak dvojica Eric André a Lil Rel Howery nie sú Sacha Baron Cohen, jednak hrajú na rozdiel od Borata skoro normálne postavy a rozdielny je aj humor. Borat bol premyslenou satirou s pár nechutnými scénkami a Bad Trip je občasná satira plná nechutných scénok s najjednoduchším humorom. Niektoré pranky a scénky sú výborné (záver inšpirovaný Niekto to rád Blond ma dostal :D ), niektoré priemerné (autoservis,mixér,bar) a niektoré celkom trápne (gorila). Pri dosť scénkach som mal problém uveriť, že bol film naozaj natáčaný s nič netušiacimi ľuďmi, a to z dôvodu do oči bijúcej nereálnosti niektorých scénok (grcanie prúdom, čínsky uzol, znásilnenie človeka gorilou-WTF?), takže som myslel že: a) sú najatí komparzisti resp. herci, b) Američania sú proste strašne tupí. Zo záverečných potitulkových scénok to vyzerá, že to hrané nebolo, čiže asi vyhráva b). Na záver ešte ocením Tiffany Haddish, ktorá herecky vo filme kraľuje a odvahu tvorcov sa do niečoho podobného pustiť. Celkovo - pár krát som sa zasmial, no dosť okusov o vtip šlo i ako sa vraví, mimo mňa. 55%

Godzilla (1954)

Myslím si, že štúdio Toho a Iširó Honda ani netušili, že stvorili svojim spôsobom kult a jedno z najznámejších filmových monštier všetkých čias. Čo ma na filme najviac prekvapilo, že nešlo o typický výplachový monster film založený na akcii a efektoch. Godzilla tu skôr vystupuje ako symbol zla a utrpenia( ktoré nám prinášajú jadrové a atómové zbrane, ich testovanie a neustále vylepšovanie) než len ako beztvárne monštrum ničiace všetko naokolo. V danom období začínajúcej studenej vojny (a pre Japoncov v tej dobe iba 10 rokov od národnej katastrofy Hirošima Nagasaki) určite veľmi citlivá a aktuálna téma. Je jasné, že na filme je cítiť vek, herci nič extra a efekty síce na tú dobu vyzerali asi dychberúco, no dnes až na pár výnimiek pôsobia smiešne. Na druhú stranu, základný hudobný motív je vynikajúci (prečo si ho americkí tvorcovia nepožičali aj do nových filmov???), davové scény sú fajn a ako celok to aj vďaka nadčasovej myšlienke má niečo do seba. S prihliadnutím na vek filmu za 3*. 50%