• Pohádka

Poklad na Stříbrném jezeře (1962)

Na tenhle western mi nikdo nešahejte😃 pamatuji si frontu do kina v roce 1982 tedy 20 let od premiéry, je to klasika. Na trampování vás to naladí jako nic na světě, je v tom romantika svobodného trampování, jízdy na koni, koupání v modré laguně, pití whiskey, krásných slečen... Prostě Westrn přeloženej pro nás Evropany snící o dobrodružství a odvaze v bezpečí táborákového ohně u překrásné řeky Sázavy nebo Berounky

Převozník (1970)

“Kovbojka” jak vystřižená ze “špagetwesternů” jako 9-ti letý kluk bych byl na vrcholu blaha, vidět takovej déšť kulek z revolverů, nikdy jsem nechápal proč používají kovbojové pušky, holt naivní kluk z her na kovboje a indiány. Dnes jen zapomenutý western s předpisovým padouchem který zabijí i mexické lehké ženy , které ho zrovna obsloužily, skrátka Hogo Fogo jak vyšitej a klaďas na druhé straně. Filmová kvalita super, scénář také dnes ovšem už starožitnost.

Opravdová kuráž (2010)

Skvělý western, Josh Brolin je jako padouch opravdu odpornej, vše působí autenticky, malá holka má větší kuráž ( “koule” ) než někteří muži, proto si ji Rooster ( Jeff Briggis) v průběhu cesty oblíbí jak svého syna který je nešika, sledovat jak spolu ti dva vychází je slast.  Tenkrát se western- západ s nikým nemazlil, morálka byla upjatá a přitom ji každý rád porušoval, i předsudky měli racionální podstatu, kopat do indiánských dětí v rámci výchovy ano taková byla drsná doba která se z nikým nemazlila. Záporáci byli odporní, Barry Pepper skvěle zahrál obzvlášť odporného zloducha, jím se inspiroval Red Deat redemption II postavou Micaha, je jako by mu z oka vypadl, včetně bílého klobouku.

Dálniční hlídka (2019)

No vida, konečně změna pohledu na sobecký páreček, kterého tisk zidealizoval v duchu romantického páru ala Robin Hood a lady Marion, už tehdá bylo vidět nebezpečí manipulativních médií. Zde byla Bony vykreslena Jako správná zabijácká psychopatka s vizáží zelenooké zmije, byť je její střelba dle tehdejšího vyšetřování sporná, což ji možná šlechtí ale nikterak neomlouvá. Kdyby je tenkrát soudily a zavřely tak by se možná nezapsali do brakové literatury. Film byl rozvláčný a místy utahaný nebýt osobního strážce, kterého jsem po dlouhé době viděl , bylo by to nuda

Tahle země není pro starý (2007)

Zvláštní thriller, co se nám vlastně Cohenovci chtěli říct, že časy se mění což je relativní, tudíž tahle země není pro starý. Mládí vpřed a staří na svá místa. Děj je obstojný, malé klišé odpustím totiž, že pronásledující je takřka krok za pronásledovaným, jde o to že zlo postupuje a starý šerif už nechápe jak se zlu daří. Sympatické bylo že drsňák honí drsňáka.

Sláva (1989)

Ve své době výstřední film, který samozřejmě předznamenává že se generace obměňuje a filmu které by před 30 lety nevznikly. Dobré je že se na to dá dívat i po 32 letech, zejména mladý Danzel který jasně dokazuje že umí hrát a má velký potenciál

Konečně doma (2015)

Skvělý animák mé děti se smáli a to jsou malí pulci ve školce. Bavil jsem se i já, tradičně kvalitní dabing,  takový by měl být srandart ale chápu že by to stálo fůru peněz, tak alespoň pro děti se oplatí. Příběh je super, vtipný dal bych si hovězí mražený výměšek

Řidič slečny Daisy (1989)

Oscarový snímek z mé milované, po borovicích vonící, Georgie, kde jsem ho viděl v “retro-biografu” v roce 1999. Komorní příběh o tom, že předsudky které si člověk nepřipouští z něj nedělají člověka bez předsudků, tak jak si to myslí slečna Daisy. Podobnost duchem a sdělením se “Vzpomínkami na Afriku” je na místě. Tam se také baronka snažila vysvětlit černošskému sluhovi co je to porcelán, naučit Černoušky číst aby nebyli ignoranti apod. Zde slečna Daisy, bývalá učitelka hrdá na vzejíti se skromných poměrů, má radost když se nespletla v úsudku na “Ně”...černošský šofér ukradl konzervu Lososa! Postupem si uvědomí, byť se tomu vzpírá, že předsudky okolí dohoní i ji samotnou... viz. Stará židovka a sterej negr si vyjeli na výlet..., bomba umístěná do Synagógy tj. “ukázat židům kam patří”, stejně jako “negři”. Milé bylo když do jižanského přízvuků v biografický najednou zazněla operní sopránistka Beňačková s údivem jsem poslouchal českou Rusalku...jen jsem litoval že se ve scénáři Hook zvědavě nezaptal miss Daisy co je to za “lingvič”, aby mu přemoudřelá učitelka nevysvětlila, že se jedná o češtinu a Dvořáka, který je v USA mezi americkými posluchači vážné hudby populární . Za mě ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Spása (2014)

To nebyl western a sardinesWestern of Denmark. Podobnou slátaninu ovšem podle předlohy Jacka Londona jsme se pokusily i my v “Cestě na jihozápad” Naše westernova klasika Limonadovy Joe přesně věděl na jakoý žánr si troufnout a v tomto žánru triumfoval tak ze Henry Fonda mu vysekl poklonu tím že smíchy spadl ze židle. Zde se rozhodli Dáni pro wikingskou bitvu na prérii podle toho to také dopadlo... Je jasný ze zabít ženu padouchovi s Casino Royal se opravdu nedoporučuje a proti němu odvar na záporáka nemá šanci.

Černobílý svět (2011)

Bezva film o pokrytectví, zejména ve státě Mississippi v 60 letech stačilo aby jedna jižanská dívka s toho vypadla do New Yorku na studia a pak se vrátila a již viděla maloměšťáctví zhýčkaných mladých paniček, samozřejmě s černošských pomocnic nikdo nedělá svaté. Je to film o nenávisti která ubližuje hlavně těm co nenávidí. Na rozdíl od filmu Hořící Mississippi, který je utahaný a rozvláčný, je tento film plně vystihující dobu 60 na mém krásném jihu, strávil jsem mládí ve státě GA a jižanská elegance mě oslovila v rodině měli také Made ale byla to Mexičanka a skvěle vařila.