V zajetí rychlosti (2005)

Pokud vás láká pach různých benzínových výparů, silné, výkonné a přitom histrorické stroje a v garáži vám zrovna nestojí závodní fichtl, tak je právě pro vás tento film určen. Anthony Hopkins předvádí v tomto poutavém road movie filmu one man show, která si rozhodně zaslouží ocenění. Zajímavý scénář podle skutečné události je trošku účelně vytvořen tak, aby každému zahrál na city, ale mě to neuráží, já tomuhle jemnému vnitřnímu chvění podlehl a plně jsem si vychutnal tu radost ze splnění jednoho velkého snu jednoho starého Protinožce. V tomto filmu není ani náznak agrese, zloby či nějakého velkého nepřátelství, je zde pouze vidět občasná nepřízeň osudu a jinak hora přívětivé milé dobré nálady. Tenhle snímek bych pouštěl lidem s depresemi, neboť si myslím, že by dokázal i tyhle "bohem zapomenuté jedince" rozveselit. Jinak bych pochválil slušnou kameru, dobrý střih a jemnou hudbu, která se k tomuto filmu akorát hodí. I když asi nebudu tenhle snímek řadit k mým nejoblíbenějším, přesto je to pro mě velké překvapení :-)

Telefonní budka (2002)

Telefonní budky jsem nikdy neměl rád, zmalovaná krabice s rozbitými okénky, neznámým špinavým telefonem, který pořád žere moje mince a Zlaté stránky na řetízku, kterým chybí polovina listů. To bejvaly v mých mladých letech typické telefonní budky. V poslední době se jejich úroveň zlepšila a nějak jim z toho zmodraly čepičky. Stu Shepard je Američan a jejich budky jsou podle mě přívětivější, více vzdušné prosklené... To se mu ale zrovna v tomto filmu vymstí.... Obdivuji Joela Shumachera, že dokázal natočit film, který má valmi nízký rozpočet a 90% děje se odehrává v jedné telefonní budce a přesto je to film vynikající. Napínavý, dramatický, chvílemi až psycho (jak já říkám) a přesto vtipný. Colin hraje hlavní roli velmi dobře a dost mě svým výkonem potěšil. Opravdu nemám co vytknout, závěr mě opravdu dostal. Btw. jak si tvůrci dělali legraci z hopíků přidává v mém hodnocení jednu hvězdu :-D

Letec (2004)

Odmalička je nám vštěpováno do hlavy: poslouchej maminku a tatínka, umyj si ruce, nejez ten brambor ze země, je na něm moc baktérií, nemluv s cizími lidmi, ukliď si po sobě, vyčisti si zuby..... a může se stát, že z toho pak i člověku přeskočí, jako např. Howardu Hugesovi, leteckému konstruktérovi, filmaři a ropnému magnátovi (nebo třeba i mně :-)). Letec je film o člověku s velkými plány a s velkým potenciálem, který však dělá moc věcí najednou a to ho nakonec položí. Ono natáčet filmy, řídit rodinný podnik, konstruovat letadla a ještě uspokojovat tak náročné milenky jako Katharine Hepburnovou (ta je to jediné, co mu nezávidím, brekekeke) zabere dost času a přidělá dost starostí, a když má člověk ještě "šplouchnuto na maják".... Bohužel, Tento film od Pana režiséra (s velkým P) Martina Scorseseho mě moc nezaujal. Je totiž na můj vkus strašně nudný. Povídá sice zajímavý příběh o zajímavém muži, ale se strašně přetaženou stopáží, nudnými dialogy a neodsýpajícím dějem. Už mě iritovalo sledovat nekonečný záběr, kde Leonardo říka jednu větu stále dokola: "Tohle má budoucnost, tohle má budoucnost..." Milým zpestřením tohoto nekonečného "životopisu" je závěrečné sezení před porotou, kde se Leonardo obhajuje. Předsedu poroty, zkorumpovaného senátora hraje perfektně můj oblíbenec Alan "Hawkey" Alda, na kterém už jsou bohužel léta znát. Co se týče hereckých výkonů DiCaprio mě v poslední době více nadchl i v Titaniku než zde, ale je pravda, že blázna zahrál dobře. Cate Blanchet pro mě byla nezkutečně asexuální, takže na roli K. Hepburnové se hodila :-) Když bych to měl všechno shrnout, po nezkutečně zdlouhavém a nudném ději mě asi nejvíc potěšilo vzlétnutí Hercula na ZÁVĚR a asi půjdu proti proudu, když řeknu, že tenhle snímek, tenhle kinohit, mě opravdu zanechal chladným (spíše ospalým). Velmi slabé tři hvězdy, na dvě zase nemám odvahu :-)

Next (2007)

Next je zajímavý a tažný akční film, který ukazuje, jaké by to bylo, kdyby někdo viděl dvě minuty do budoucnosti. Mne tento snímek pobavil a na 100% splnil vše, co jsem od něj očekával: jeden a půl hodinovou oddechovku, na jejímž začátku se mi zatne dech a až do konce mě film svým tempem udrží v této koncetraci. Nicolas Cage hraje svoji "dvouminitovou vědmu" velmi dobře a zdatně mu sekunduje krásná Jessica Biel. Ve filmu je několik zajímavých nápadů (rozdvojování Cage v myšlenkách do budoucnosti, matrixové přestřelky s Cagem) a všemu dominuje velmi nápaditý, nečekaný a podle mě i povedený závěr. Nižší rozpočet je však dost vidět v nepovedených tricích, film se tak vrací o 10 let nazpět. Fanoušky inspektora Colomba potěší krátké cameo Petera Falka, na kterém jsou už bohužel čím dál víc znát jeho léta (letos mu bude 80). Asi nejvíc mě zaujala představa randění, když si člověk může v budoucnosti projít všechny své možnosti a přesně vědět, jak na "lovený kus" zapůsobit. Jo jo, také by se mi to hodilo :-) Mimochodem, Cage má zajímavý sestřih :-)

Zodiac (2007)

"What follows is based on actual case files"... Hodně lidí zná příběh o fanatickém vrahovi, který bezdůvodně zabíjel své bezbranné oběti na přelomu 60. a 70. let. Na toto téma již vzniklo mnoho filmů, knih i reportáží či novinových článků a já jsem se nyní setkal s nejnovějším Fincherovým zpracováním. A to s velmi dobře vytvořeným detektivním filmem, který shrnuje doposud zjištěná fakta a vytváří tak zajímavou mozaiku událostí, které začaly v květinovém roce 68. Ze začátku filmu jsem měl sice malinko guláš ve všech nových postavách ale po necelé půlhodince se všechno urovnalo a já mohl jen s otevřenou pusou sledovat tento velmi poutavý příběh. Oproti ostatním detektivkám je až dokonce postava vraha obestřena jen těžko proniknutelným tajemstvím a hon na něj se zdá být nekonečný (však také byl a je). Hlavní hrdinové se svých úloh ujali velmi dobře a vzhledem k velkému počtu hlavních postav si je netroufám hodnotit jednotlivě. Opět bych možná malinko zkritizoval delší stopáž a nudnější momenty. Přesto si myslím, že Fincher ukázal, že "umí".

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Harry Potter přišel, byl zhlédnut a v mých očích zvítězil. Tak by se dal shrnout onen filmový zážitek, který jsem měl možnost před pár hodinami prožít s ostatními lidmi v narvaném kinosále. Oproti ostatním epizodám je tento film v jistých věcech přelomový: jsou zde využity flashbacky (a je z nich poznat, jak už se Harry za ta léta změnil - je už z něj opravdu chlap), je o poznání temnější a je čím dál více ořezaný oproti knize (ono těch 500 stran či kolik se do 138 minut těžko narve). David Yates však dokázal, že je dobrým režisérem a že i s omezeným časem a rozsáhlou předlohou je schopen se poprat jak Brumbál s Voldemortem. Vše podstatné se ve filmu nachází a i milovník knihy (jako já) nemůže být uražen. Daniel, Emma i Rupert už herecky dospěli a narozdíl od prvních dílů už předvádějí daleko lepší výkony. Novinkou je i první náznak lásky - 30x natáčený záběr, kdy se Cho líbá s Harrym pod jmelím. Můj pocit z filmu je umocněn tím, že jsem si připlatil a šel jsem se na něj kouknout do IMAXU, na jehož plátně (25 x 20 metrů) byl film opravdovým zážitkem. Na závěrečný souboj na ministerstvu kouzel (celý 3D) asi nikdy nezapomenu. Sice jsou ve filmu malé chybky, souboj Brumbála a Voldemorta mi přišel trochu jako souboj Mr. Jody a hraběte Duka ze Star Wars a výkon Michaela Gambona jako jinak (podle knihy) velmi klidného a vyrovneného Brumbála mi přišel trošku hysterický. Přesto jsou však moje první dojmy plné superlativů a doufám, že si tvůrci stejně obstojně poradí i s dalšími díly. Mimochodem podání prof. Umbridgeové je vskutku dokonalé!

Říše slunce (1987)

Tak dojemný film jsem již dlouho neviděl. Film je natočen tak, aby každého diváka zaujmul a dojal, aby se každý divák na chvilku vžil do tak strašné věci jako je válka a pochopil, že je zbytečná, protože ničí život a nic nepřináší. Spielberg je výborný režisér a na tomto snímku je to opět znát. Herecké výkoný jsou výborné, vizuální zpracování také a hudba je vynikající. Tu a tam se sice objevují pasáže, které mi přijdou až přehnané a vlezlé (jak Jim salutuje vojákům a oni jemu též aj.) a stopáž je trošku přetažená, přesto musím konstatovat, že mě tenhle rejža nikdy nezklame.

Horší už to nebude (2006)

Asi půjdu proti hodně dravému proudu, když řeknu, že mě tento film vůbec nebavil, ba co víc, hodně mě unudil a uspal. Musím ocenit neobvyklý nápad a dějovou kostru, která mi přijde dost nápaditá a "neošuntělá". Avšak film, který z tohoto nápadu vznikl mě opravdu zklamal. Jednak mi přišlo, že děj odsýpal pomalu, vizuální zpracování (všude plno čísel) se sice k filmu hodilo, nic to ale nemění na tom, že ho ze začátku bylo trošku moc. Vtipu zde bylo jak cukru v dia sušenkách, 1/2 filmu se odehrála v autobuse (přišlo mi to jak reklama na mhd) a herecké výkony mě taky nezaujaly. Will Ferrell se svým neustálým výrazem smutného králíka hrál stejně strnule, jak Arnee na vrcholu (a vlastně pořád) své kariéry, Maggie Gyllenhaal mi byla svým vzhledem a vězeňským tetováním na rameni doslova odporná a Queen Lattifah mě svým podáním zkouřené bláznivé spisovatelky také nezaujala. Dustin Hoffman je podle mě jedním z nejlepšíh herců vůbec, takže ten jediný mi byl ve filmu sympatický. Celkově mi přišlo, že si film hrál na něco, čím není, pokoušel se být umělecký a mě to opravdu nezaujalo. 1* dávam za nápad a druhou za obsazení Dustina.

Růžový panter (2006) odpad!

I Rozhodl se jednou jeden příliš nevýznamný režisér Shawn Levy, že natočí něco, čím se proslaví. Vzhledem k tomu, že má vztah ke zvířatům a že o psovi už udělal seriál (Lassie), rozhodl se, že natočí film o kočce. A tu ho napadlo, že by mohl oživit dávnou komediální legendu o Růžovém panterovi. Kdo však nahradí hlavní roli, legendárního, bohužel už zesnulého, Petera Sellese? Protože je náš milý přítel Shawn Američan, rozhodl se, že obsadí nějakého známého umělce ze své země. Oko mu padlo na Steva Martina, ubohého bělohlavého trapného "umělce", kterého stejně ubozí pokleslí Američané milují. A protože "Země hvězd a pruhů" je přeci nejlepší, musí si logicky dělat legraci z někoho jiného. A protože je postava Clouseaua Francouz, co rovnou udělat debily ze všech Frantíků? Z této hrozné myšlenky a ubohého, velmi ubohého scénáře vznikl film, který se může zařadit do nejhlubšího odpadu světové kinematografie. Herci předvedli to nejhorší co mohli (bohužel i Reno je hrozný, výjimkou je pouze krásná Beyoncé Knowles), ftípky jsou ubohé, trapné a předvídatelné (zasmál jsem se tak dvakrát) a celkově je mi z tohoto snímku na nic. Je opravdu hnus, že tvůrci mohli zakhle pošpinit památku jinak tak geniálního filmu jako byl Růžový panter ze 63. roku. Nechť Shawna Levy sežere Lassie!

Hostel II (2007)

Prázdninová nuda nás přiměla s kamarády přemýšlet o tom, jak zaplácnout hory volného času něčím, co by nás pobavilo a co by nám rozproudilo krev v žilách. Byli dvě možnosti, zlatý ležák a Rothův Hostel II. Každý normální člověk by si vybral pivečko, my jsme si však zvolili Hostel II nikoliv proto, že bychom byli úchylní jako Eli, ale protože jsme se chtěli královsky pobavit a zasmát. A toto naše očekávání splnïl Hostel II na 100%. Kdybych měl hodnotit objektivně, houpal by se jazýček mých soudcovských vah mezi smradlavým filmovým odpadem a jednou hvězdičkou. Jako komedie má však tento snímek daleko vyšší ambice. Eli se poučil z jedničky a udělal film, který jako by jí dějově z oka vypadl, avšak oplýval mnohem větším nadhledem, zajímavými nápady a smyslem pro humor. Opět mě pobavila stylizace Slovenska, i když už nebyla tak hrozná jako v jedničce. Parta malých Romíků však stále zůstává:-) Milan Kňažko alá tvrdý chlepec z východu mě upřímně pobavil. Co však musím ocenit je zajímavě volená hudba, která mě jako čecha pobavila. Většina filmu je podbarvena českými a slovenskými lidovými písněmi, které jsou svojí náladou dobře volené (ne už však tolik svým originálním obsahem, kterému tvůrci a hlavně diváci v USA pravděpodobně nerozumí). Mučení je opravdu plné krve a slabším jedincům by se mohl i zvedat žaludek, my jsme však v kině způsobili menší pozdvižení, kvůli našemu chování, neboť jsme se při těchto "hororových" scénách smáli, až jsme slzeli. Co se týče hereckého obsazení, holky jsou pěkné a to jim do takového snímku stačí, i když nemohu jim křivdit, nehráli (neřvaly a nekvičely) špatně. Ústřední mužská dvojka alá Zoufalé manželky mě také nezklamala, takže si za svým tříhvězdičkovým hodnocením stojím. Je to dobrá komedie... Mimochodem nejlepší ftípek je asi na závěr. Fotbal "pocigánsku" mě fakt dojal.