Playgirls II (1995) odpad!

Jedním okem jsem koukal asi 20 minut a stačilo mi to. Stačilo mě to ke žaludečním problémům, velmi jsem se styděl za toho "režiséra" Olmerta, že tohle vůbec mohl natočit pod hlavičkou českého filmu. Fuj fuj a ještě jednou fuj!

Hledá se Nemo (2003)

Velmi pěkná pohádka nejen pro děti, udělaná tak, aby se bavili i rodiče. Pixar zaručuje skvělou animaci, výtečnou hudbu a i docela slušný scénář, který má za úkol pobavit i poučit naše ratolesti. Rozhodně stojí za zhlédnutí:-) Želvák Bourák je super

Kytice (2000)

Velmi umělecky laděný film, který velmi povedeným vizuálním provedením prezentuje Kytici K.J.Erbena. Všech 7 básní je provedeno jasně, srozumitelně, s velkým důrazem na vizuální dojem a celkový chmurný pocit. Části básní jsou ve filmu odrecitovány a zahrány, části jen zahrány, avšak umně a velmi dramaticky. Velmi dobrý film.

Prázdniny pana Beana (2007)

Ach jo, proč ti novější Beanové jsou jen velmi slabé odvary z těch nepřekonatelných 20ti minutových skečů z 90. let? Atkinson totiž nedokáže odtáhnou 1 a půl hodinový film pouze na svých legráckách, trapnostech a grimasách, to vydrží tak 20 min bavit, ale co potom? Potom by měla nastoupit další řada výborných herců a trochu mu pomoci a to se v tomto filmu moc nepovedlo. Nepřesvědčivý malý Rusáček Beanovi trapně sekunduje a hlavní ženská role? Nic moc... Scénář road movie byl velmi slabý, ale rozhodně se zasmějete. Atkinson je totiž i přes všechny mínusy stále ve formě:-)

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Lehce plytkému a poměrně jednoduchému scénáři vytahuje trn z paty úžasná obrazovost a celkové zpracování kamery, zvuku a digitálních efektů, při nichž tuhne krev v žilách. Sparťané jsou zde vykresleni jako národ svalovců a krásných žen, bojovníků, ale také lidí s velmi krutým přístupem ke slabším, čímž však jak všichni víme z dějepisu prosluli a dokázali si vybudovat dobře fungující městský stát. Dokonalé vojenské zdatnosti si Spartěné (jenom ti plnoprávní) osvojili již v dětství. Od 7 let byli v vychováváni v oddílech mimo rodinu (učili se boji), od 12 let dostávali minimum potravy, aby se naučili krást a přežívat, aby se osamostatnili, od 15 se účastnili hostin s dospělými, kde se učili jak vystupovat, mluvit a odpovídat na dotazy, od 18-20 prošly tvrdým vojenským výcvikem. Od 30 si tito vojáci mohli zakládat rodiny, do "důchodu" mohli odejít až v 60, kterých se však většina nedožila. Je tedy zřejmé, že tito "profesionální" vojáci museli peršanům v čele s Xerxem dát zabrat, i když asi né tak jak je to ve filmu vykresleno. Rozhodně se však nejedná o žádnou dějepisnou dvouhodinovou uspávačku, ba naopak! Bitva vypadá úžasně, krve je někdy až moc a při některých scénách je to až nechutné. Trochu mě zklamalo dlouhé dojímaní na konci filmu... Režisér si dost vyhrál se srdceryvným vzkazem: "Poutníče, zvěstuj Lakedaimonským, že my tu mrtvi ležíme, jakožto zákony kázaly nám" Když shrnu a sečtu všechny klady (obrazovost, digitální zpracování, herecké výkony, občas trocha černého humoru) a zápory (slabší scénář, občas přehnané dojímaní a hrdinství), vychází mi 4* s jemným mínuskem... Rozhodně však stojí za to nečekat a zajít si na tuhle vizuální bombu do kina!!!

Účastníci zájezdu (2006)

Velmi milý a příjemný film, který ničím moc nenadchne a ani neurazí. Hrdinové jsou vykresleni se zvýrazněnými povahovými vlastnosmi některých Čechů, což bylo jistě záměrem. Některé scény jsou možná nevkusné a většina filmu je trochu nerealistická, takhle by to asi ve skutečném životě nebylo, nicméně jsem se pobavil a musím uznat, že to je docela dobrý český film...

Vratné lahve (2007)

Svěrák se opět vrací a se svým filmem opět boduje. Každého hned napadá srovnání s oskarovým Koljou. Filmy jsou si v něčem podobné (typický Svěrákovský humor a jeho mistrné provedení hlavního hrdiny), v něčem naopak rozdílné (Kolja byl ponurejší, také se odéhrával částečně v době komunismu, vratné lahve jsou ze "zdravého" kapitalismu). Svěrák starší se mi chvilkami malinko spojoval s hlavním hrdinou filmu Věry Chytilové Faunovo pozdní odpoledne, kvůli jeho přístupu k ženám. Scénářově bez jakékoli chybičky, natočené mistrně a velmi ftipně, celý plný sál se smál a tim se pyšní jenom málo českých novějších filmů. Suma sumárum se zrodil velký konkurent Kolji a nedokážu posoudit, který film je "lepší". Oba si všek zaslouží uznání.

Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

Velmi příjemný a dobře zpracovaný film. Hrabal, to je třída, jeho knihu se moc nedá s tímto dílem srovnávat, nicméně dokázal napsat "námět", ketrý byl na české poměry ještě docela slušně "schroustán" do filmové podoby. Co se týče hereckého obsazení, Kaiser by ušel, ale nepříliš zdařile dabovaný Barnev byl jedním z větších mínusů tohoto snímku. Zbytek herců by ušel, líbil se mi zvláště akademik Lasica. Přesto mohl Menzel Hrabalovo dílo natočit lépe, tu a tam to byla trochu nuda... Ale z úcty za necelé 4*

Johnny English (2003)

Podle mě je Rowan Atkinson navždy stělesněním dokonalého "přiblblého" Mr. Beana a nejinak tomu je i v Johnny Englishovi. Johnny je prostě jen Bean ve smokingu se zbraní, který mluví, a to mu možná ještě ubírá tu jednu hvězdu, neboť výkony nemluvného Mr. Beana jsou nenapodobitelné a nezapomenutelné. Většina fimu mi trochu připomínala parodii na Jamese Bonda. Jako obvykle se u filmu hodně zasmějeme, i když samozdřejmě scénář není zrovna nejrealističtější a nejpodařenější. Nicméně Johnny neurazí, pobaví a svojí debilitou zpříjemní váš filmový večer:)