Hunger Games (2012)

V porovnání s běžným americkým průměrem akčních snímků (od Avengers až po Harry Pottery) si nemohu pomoci, ale Hladové hry mne prostě chytly. Řekl bych, že vinu na tom do značné míry nese knižní předloha. Postavy nejsou zdaleka tak ploché, příběh má několik meandrů (změny pravidel), snaha o vykreslení atmosféry celého světa... Já byl s výsledkem spokojen (zhruba na úrovni Hry o trůny, Moon (2009), Denní hlídky či Ultraviolet).

Avengers (2012)

Okázalá přehlídka stereotypů, akčních triků a vybuchujících aut. Naivní (a prudce inteligentní) hrdinové nevědí, do koho řezat dřív, šéfové jsou správně vychcaní, záporáci zas (spolu se scénářem) neuvěřitelně tupí. Celkově 0 překvapení.

Sněhurka a lovec (2012)

Ač řemeslně dokonale zvládnuté (triky, vizuál, hudba, atmosféra i obsazení), film mne v podstatě nebavil. Krom toho, že zde není takřka nic nového, překvapivého, jde hlavně o celkovou papundeklovost - a tentokráte bohužel nikoliv kulis, ale pojetí příběhu i postav. Autoři prostě shlédli trháky posledních 40 let, vybrali nejúspěšnější záběry (které všichni známe) a ty naroubovali na příběh, který (také) všichni známe. Výsledek je "profesionální" podívaná, ovšem jen pro někoho, kdo neviděl originály... PS: Krásný komentář MATTYho!

Útěk na Horu čarodějnic (2009)

Shlédnuto jen kvůli Anně Sophii - a ani té se nepodařilo udržet mou mozkovou aktivitu pod kontrolou. Jedna hvězda za (zpočátku) vtipný způsob řeči ítýků, druhá za herce. Ale více tomu dát nelze: scénář strašlivý, klišé na klišé, fráze na frázi, veškeré postavy ploché. Strašlivá hudba, chaotická kamera. Naprosto neuvěřitelná slátanina - a všechno už tu stokráte bylo! Naprosto nechápu, jaktože je tenhle film 10x známější než kupř.: West Texas Lullaby - http://www.csfd.cz/film/206018-have-dreams-will-travel/, kde Anna Sophia tak zazářila...

Have Dreams, Will Travel (2007)

Naprosto výborný film s Annou Sofií v hlavní roli. Příběh cesty 2 dětí životem, zachycený lineární, nenáročnou formou, která o to více dává možnost vyniknout čistotě vyprávění, které se nebojí celé škály citů. Jeden z mála amerických filmů u nichž mi happyEnd skutečně nevadil, ba pro jeho celkovou smutnost (ba možná až temnost) byl pro vyvážení téměř nutný. Pro příznivce Anny Sofie (či milovníky přemýšlivých, nikam nespěchajících filmů) nutnost. Film, jenž vás donutí se zastavit a pohlédnout zpět na svůj život, přehodnotit plány i přístup. Škoda jen, že na internetu jsem nenašel kvalitnější versi nežli: Have.Dreams.Will.Travel.2007.DVDRip.XVID.AC3.ENG , která, ač má 1,3 GB a má v popisu DVDrip, vypadá spíše na nějakou CAM versi. Pokud někdo víte o lepším ripu, dejte prosím vědět!

Miláček (2012)

Naprosto úžasné herečky. Škoda jen Patyzóna - a toho co hrál... Takto to totiž téměř vyznělo, jak kdyby byl takřka nevinnou obětí piklů ostatnich. Heroes of "pursuit of happynes". Což přeci naprosto míjí předlohu....

Coco Chanel (2009)

Ač o samotné návrhářce jsme se nedozvěděli takřka ničeho (až na silné kuřáctví a nechuť ke korzetům), přesto film nenudil. 4 hvězdy za: 1) Francouzštinu 2) Audrey Tautou 3) příjemnou hudbu 4) pokus o portrét ženy nechápající konvence

Hoši z Bristolu (2005)

Příběh "dobrých hochů" - jak ho mohli vidět oni. Takový příběh ze sousedství, a s (mnoha) morálními poučeními k tomu: *** drž hlavu dole, nevyčnívej (rychle vzůhu znamená že dolu poletíš ještě rychlej!) *** jsi-li v něčem dobrý, neser se jinam (a važ si moudrých rad) *** nemíchej do bussinesu (dealování) zábavu (užívání) Ač takřka v televizní kvalitě (zejm. na obrazu i zvukové lince je to znát), leč příběh to bohatě vynahrazuje - ač se tedy nekonají žádné (ani akční, ani CGI) orgie, ač tu vše již 101x bylo, velice příjemně se na to celé čumí, ba mám dokonce i pocit, že jsem si něco odnesl.

Gia (1998) (TV film)

Zpočátku nepříjemný, velice televizní pseudodokument, přesně toho typu, co vůbec nemám rád (Gia hravá, Gia znuděná). Ale pak napětí graduje (Gia bojující) - a i přes slabší závěr (Gia smířená), těžiště filmu to vše vyrovnává (od úmrtí její agentky, kdy je zobrazen nejen její vlastní zápas, ale i její blízké okolí. A to se všemi průvodními jevy závislosti (nutnost i vlastních rodičů a partnerky "se odříznout", nemožnost "vytáhnout" ale jen nabízet podržení)... A A. Jolie tomu svým nasazením přidává čtvrtou hvězdu.