Srbský film (2010) odpad!

Srbský film není amaterským filmem, přítomní své řemeslo umějí. Problém je v tom, že režisér jde ve své snaze omlátit divákovi o hlavu bídu současného světa dost přes čáru. A to ještě předpokládám, že se chtěl prezentovat opusem a la Passoliniho 120 dnů Sodomy, jen v novém moderním hávu a v méně zamaskovaném..ehm..podobenství. Horší variantou je snaha o extrém za každou cenu. Každopádně tenhle film neplní svou roli, jediné zhnusení, které se u mě objevilo, bylo směrem k tvůrcům a jediné zamyšlení, které u mě proběhlo bylo nad dobře vypadajícími herečkami, které vzaly tuhle roli

Sluha dvou pánů (2000) (divadelní záznam)

Tohle představení stojí jen a jen na Donutilovi (s milou podporou Alexeje Pyška) a ten svou roli hraje tak, jak žánr žádá - afektovaně, s přehnanými gesty a expresivní komikou. Přesto je můj dojem dosti rozpačitý. Některé části jsou vyloženeně estrádní a to nemyslím jako pochvalu, u jiných jsem si zkoušel do role dosadit Josefa Dvořáka, který by se v Trufaldinovi citil určitě dobře. A vlastně bych radši viděl jeho (anebo Donutilovo) podání na prknech malého divadla, bez dechovkovitého hudebního doprovodu a s herci, u kterých se nenudím, když hlavni tahoun není zrovna na scéně. Nechci být ošklivý, ale občas jsem měl totiž pocit, že se dívám na představení oblastního divadla, ve kterém v hlavní roli hostuje umělec z Prahy. V Národním jsem nebyl velmi dlouho, chodím spís do menších divadel (Jizerka, Palmovka, Bez zábradlí nebo Ćinoherní klub) a všechna představení za poslední léta byla nakonec zábavnější než tohle one man show.

Tisíc a jedna noc (2006) (seriál) odpad!

Tak to je ten seriál, který "nadchl miliony diváků" a který "před televizními obrazovkami „uvěznil“ divačky a diváky celého světa" (míněno Bulharsko, Chorvatsko, Ŕecko a Slovensko)? No, potěš pánbů. Jelikož jsem se zvrhlým pocitem sem tam shlédnul pár dílů od té největší šmíry, dávané kdy v naší tv (vždy do dosažení pocitu nudy, která se dostavila po třech-čtyřech dílech, kdy se komický potenciál vyčerpal), mohu snad trochu srovnávat. Viděl jsem tři díly a tady je resume: Scénář je stejně kýčovitý jako v Ošklivce Katce, dialogy a herecké výkony rodičů jsou plagiátem průměrné jihoamerické telenovely z 90.let a hlavní hrdinka má hezké nohy (i když je neukazuje tak, jak to dělala Natálie z Divokého anděla). To byla pozitiva. A ted, proč je lepší dívat se na již zmíněného Divokého anděla: Podnikatel Onur je podivný chlapík se začínajícími kouty a mrtvolným pohledem vykulených očí, kterými se dívá do prázdna nebo Šeherezádě na prsa. Jeho podivný výraz mě přivedl na podezření, že má hemeroidy a začal jsem přemýšlet i o svém zdraví. Do scén hrají tklivé housle nebo úryvky arabské hudby, které mě přiváděly k šílenství už při dávné návštěvě Tuniska. Příběh je ponurý a zádumčivý.Jméno Šeherezáda padne každou minutu, takže na konci dílu už mi lezlo na nervy. Účinkující se zdraví Salam a modlí se, což mě, prominte, přijde poněkud odtažité Jestli tohle má indikovat trend v programové nabídce Novy, tak je zralá na odpis. Doposud podobná dílka běžela většinou přes den, ted v prime timu, čtyřikrát týdně. Ale proč ne, na satelitní nabídce je každý den k dispozici 340 programových možností...

Až dojde ropa - drsné varování (2006) odpad!

Tak nějak se nemůžu přinutit panikařit s ostatními. První varování, že ropa dojde, je z roku 1914, v roce 1950 jsme měli na ropu 30 let, v roce 1980 rovněž 30 let a ted taky. viz Rimský klub (Meze růstu, 1972): Ropa dojde do 20 let. V 70,letech, kdy byla po očištění od inflace ropa dražší než ted se vyjádřil saudskoarabaský princ:"Nevím, kolik bude stát ropa za deset let, ale vím, že bude násobně dražší.. " Ale dejme tomu, že ropa dojde. Zastaví se chod civilizace? Nevěřím tomu. Uhlí, zemní plyn (já vím, taky dojdou:)), jádro, vodík známe, základ je ale v tom, co ještě neznáme. Neboli: byla někomu k něčemu ropa před 200 ley? Jsou nám dnes k něčemu nekonečné zásoby metanu pod mořským dnem? K tematu tež např. Vyčerpání zdrojů - skvěle prodejný mýtus (Mojmír Hampl, 2004). Ale abych byl fér: jestli za 30 let ropa dojde a ještě budu naživu, můžete mi moji zabedněnost omlátit o hlavu. Jestli se ke mě dostanete:) Jo,a pro všechny, co bijí na poplach před blížící se katastrofou a varující před lidskou bezohledností: doufám, že půjdete příkladem a přestanete jezdit autem, zejména na výlety a do kina, létat na dovolenou, jíst dovážené potraviny a tak podobně. Protože jinak bych vás musel považovat za farizeje.. Přidáno 31.5.2012 https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2082013/yardeni-ropny-vrchol-se-nekona-je-tu-energeticka-revoluce-a-z-usa-bude-cisty-vyvozce-energii.html Přidáno 1.7.2012 http://ekonomika.idnes.cz/studie-o-rustu-tezby-ropy-a-propadu-cen-fcd-/eko-zahranicni.aspx?c=A120701_165423_eko-zahranicni_spi Přidáno 25.11.2012 Kdo chce, múže začit s přípravou. Veselou zábavu http://xman.idnes.cz/prepperi-a-kolaps-sveta-0s1-/xman-styl.aspx?c=A121122_154802_xman-styl_fro, http://www.novinky.cz/ekonomika/298208-raketovy-narust-tezby-ropy-a-plynu-v-usa-meni-rovnovahu-ve-svete.html Přidáno 11.9.2015 už je energie dostatečně drahá? http://ekonomika.idnes.cz/kartel-opec-tlaci-produkci-americke-ropy-dolu-cena-suroviny-se-propada-1mi-/ekonomika.aspx?c=A150911_165240_ekonomika_rts, 30.9.2015 ropa je ted za 45 dolaru, mno...https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3015932/ropa-za-20-dolaru-za-barel-a-nizsi-dividendy-od-ropnych-gigantu.html přidáno 3.8.2017 https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3595042/trvalo-to-cela-desetileti-ale-existencni-ropna-krize-je-tu.html přidáno 27.11.2017 https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3686579/norska-ropna-rana-saudske-arabii.html 15.11.2019 https://www.idnes.cz/technet/technika/cena-ropa-nafta-benzin-2020-2021-naleziste-guyana-kanada-norsko-brazilie.A191114_141125_tec_technika_mla 9.3.2020 ropa za 30 usd https://www.irozhlas.cz/ekonomika/cena-ropy-brent-ropa-klesa-2020_2003090833_ako Pořád nedochází, pořád nedochází, přátelé... 26.3. Barel za 10 dolarů už není fikce https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/ropa-cena-brent-propad-koronavirus-covid-19.A200325_152822_eko-zahranicni_svob 20.4.2020 Cena americké ropy WTI spadla pod 15 USD, nejníže za 21 let https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4388815/cena-americke-ropy-wti-spadla-pod-15-usd-nejnize-za-21-let.html 21.4.2020 A takhle končí všechny ty slavné predikce o konci světa Ropný trh v deliriu, ceny poprvé v historii záporné čelí největší krizi v historii, což během včerejšího obchodování vyústilo v propad květnového futures kontraktu na severoamerickou ropu WTI o nevídaných 300 % (!). Poprvé v historii tak lehká ropa WTI zakončila obchodování v záporu, a to konkrétně na ceně -37 dolarů za jeden barel. https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4389764/rozbresk-ropny-trh-v-deliriu-ceny-poprve-v-historii-zaporne.html 25.4.2021 https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/med-lithium-ropa-globalni-oteplovani-energie.A210421_154605_eko-zahranicni_kou

127 hodin (2010)

Nádherně barevný (červené kanony Utahu jsou fantastické samy o sobě), jednoduchý příběh, u kterého asi každý divák zná dopředu pointu, je vyprávěním o jednom chlápkovi, který se dostal do průšvihu, porval se s ním a uvědomil si během toho pár věcí. To všechno bez zbytečných melodramat a přenaných emocí, Boyle používá k procítění krátké flashbacky a na plný plyn šlápne až na konec, kdy do podkresu a výkřiku Arona (I need help!) pustí monumentální islandské Sigur Ros (katarze jak blázen). Střih, kamera a hudba jsou vůbec silnými body filmu (jen Dido bych ze soundtracku s chutí vyškrtnul a nasadil místo ní cokoliv syrovějšího, třeba Devendru Banhardta). Nalistoval jsem si o Aronovi Raltsonovi dodatečně pár članků. Boyle ho popsal takového jaký se zdá i mně: má rád život, má odvahu, je schopný a má (ted už) i srdce. PS Moc nerozumím tomu, proč se u tohoto filmu (a taky např. u Into The Wild) objevuje tolik poznámek o sobectví. Sobectví je se automaticky dožadovat pomoci okolí, at už známých nebo státu, přátelé!

Kruh 2 (2005)

Suzukiho knižní trilogie Kruh, Spirála, Smyčka má klesající tendenci, ale to není nic proti tomu jak rychle klesá Kruh směrem ke Kruhu 2. Pane Verbinski, nejenže jsem se nebál, nejenže jsem se nudil, já byl dokonce otráven. Ještě že je Naomi Watts tak krásná, že se na ní dá dívat po celou dobu, i když ji hraní viditelně otravuje. Když vás má strašit holčičika s vlasy přes obličej, musíte to udělat dokonale. Poprvé se vám to povedlo, ted vůbec.

ČT Live - Nightwork (2010) (koncert)

Dobré nahrávací studium za zády (aby ne), prvoplánová parodie, nadsázka a odkazy na český pop minulosti. Celé se mě to vůbec netýká a vrtící se cool sekretářky pod podiem, co našli něco výjiměčného a prozpěvují si "jsem teplej" mě vyloženě rozesmutnují. Skladby jsou dlouhé, tepláky hloupé, maja otravná. Pžežil jsem, více ne.

Angel (1999) (seriál)

V mírném nadšení nad objevením kanálu Horror Channel v programové nabídce pootočeného satelitu na Astru 3 jsem si poctivě střihnul čtyři díly za sebou (2. serie, díly 11-15), Příznám se , že Buffy mě nikdy neoslnila, ale bylo mi aspon milé sledovat na obrazovce S.M.Gellar. Angel je sice temný, coř nneí u tohoto žánru na škodu, ale i tak mě nedokázal vtáhnout ani tolik jako Buffy, nudil mě. Zkusím ještě kousek následující série, podle ohlasů by mohl být závěr zajímavější. Ale berte mě s rezervou, nejsem fanda těhle televizních rvaček s démony, u několika viděných dílů Ćarodějek, například, jsem vyloženě trpěl.

Klíšťata (1993)

Ideální film před víkendovým výletem do přírody, obzyvlášt do nějakého toho lesíka s bujnou vegetací a vysokou trávou. Filmy s útočícími zvířaty (velrybami, vlky, brouky, žížalami atd.) jsou většinou k smíchu a ani tenhle kousek, málo platné, strach nevzbuzuje. Za to ovšem vyvolává nepříjemné pocity a jisté znechucení, protože je, co si budeme povídat, krapítek odpudivý. Příjemně civilní skupinka, jejíž jádro je složené pečlivěji než bývá v podpůměrných béčkách (Alfonso Robiero, jinak také nahrávač Wila Smithe z Freshprince, mladý, dnes již etablovaný Seth Green, viz např. Austin Powers nebo Peter Scolari) se ocitne v lese, kde se kromě steroidy nadupanými klístaty pohybuje taky ujetá dvojka zloduchů a chlapík, co dozoruje tajnou pěstárnu mariujany. Slušne poskládané béčko, kde se nikdo nechová jako vyložené jelito a kde se klíštata likvidují správně ohněm, je poněkud degradováno legračními trechnickými nedostatky (u klíštat lezoucího po hlavě vidíme provázek, u scény, kdy doktorka pitvá psa zahlédneme v záběru kývyaící se mikrofon zvukaře) a očekávaným koncem s přehnaným přerostlým hmyzím exemplářem.

Na Hromnice o den více (1993)

Tahle komedie se dá vidět znovu...a znovu...a znovu..."Mc Dowell: Studovala jsem francouzskou poezii 19. století. Murray: Chacha, taková ztráta času. Střih. McDowell: "Studovala jsem francouzskou poezii 19. století. Murray (procítěně recituje francouzskou básen). McDowell: Vy mluvíte francouzsky? Murray (skromně) Oui." Krásný film.