Hvězdný prach (2007)

Ne vždy mě Gaiman baví, ale tahle adaptace mě hodně chytla. Postavy jsou výborně obsazené (stěžejni dvojice, de Niro a Pfeiffer a Strong především), scénář dospěle pohádkový a vtipný (piráti pythonovsky čekající na drsne hlášky svého kapitána) a Vaughnova režie bez problémů vytváří atmosféru pohádkově jiného světa a Gaimanovu novelu zpracovává zřejmě nejlepším možným způsobem, s romantickými momenty a hvězdou, která září navenek i uvnitř. Nezamindrákovaná, osobitá pohádka! Ted ještě, kdyby se někdo ujal Gaimanovy parádní Nikdykde (knižně i komiksově výtečný kousek). Třeba zase Vaughn, u kterého mám po Hvězdném prachu v oblibě i oba dva jeho dalši filmy, Kick Ass a X Men První třída..

Rytmus 1934 (1980)

Dobre to Balik natocil. Lidem, co zili ve svobode a v blahobytu v roce 1980, bylo treba pripomenout, ze kdysi se zilo hrozne. V dobe, kdy Bata vykoristoval delniky, fizloval je a vyhazoval z prace za to, ze se ocitli omylem na schuzi, kde se chvalil Sovetsky svaz. V te dobe se take pokousi o stesti mladik, ktery touzi stat se podnikatelem, drsny kapitalismus se s nim ovsem nemazli. V onom systemu, kde kazdy kazdemu vlkem, se i kamaradi v ringu porvou do krve, protoze dulezite je jit si tvrde za svym. Mladik obhajuje sveho sefa Batu, i kdyz ho vyrazil, a zcela prirozene tudiz obhajuje Musoliniho a Hitlera,ze. Batovy poucky ho vedou dal v jeho sobeckem zivote a zpusobi i osobni tragedii nevinneho cloveka. Takovy je holt kapitalismus..Ale nedejte se zmylit, nejde o agitku zabavnou, nybrz nesmirne nudnou.

Upír z Feratu (1981)

Bat se nebude nikdo, to je treba uznat. Ale podival jsem se na tenhle, dnes uz trochu legracni, film docela rad. Slabsi tri.

Proč? (1987)

Pamatuji, jak ostře to tehdy na mě působilo. Smyczek točil i s pravými ultrafans (scény na stadionu) a některými postavičkami tehdejší subkultury (punkeři aj.) a i proto film působí nesmírně realisticky a sugestivně. Podle režisérových vzpomínek byla spolupráce s ultrafans trochu o strach..Strach však jde i z Dejdara, Landy a Langmajera a celý vlakový skupiny a strach jde hlavně z poslední scény. Nestárnoucí pseudodokumet s téměř bez výjimky výbornými hereckými výkony (Mourková, Langmajer, Zvarič). A Johnův a Smyczkův skvělý příspěvek k tématu fotbalových hooligans,u kterých nejde o fotbal, ale o nenávist a agresivitu a jejichž tvrdá jádra se po světě sam tam transformují na kriminální nebo polovojenské organizace (Srbsko, Británie, Chorvatsko, viz též také dokument MacIntyre Undercover).

Playgirls II (1995)

Podobně vypadají nepodařené soft erotické filmy německé provenience. Už samotná předloha patří k tomu nejhoršímu, co Páral napsal, ale Olmer dílo zkázy dokonal. Herecké výkony jsou hrozné (Boura, pohybující se v tu dobu na Nově jakožto takový veselý moderátor), erotické scény a příslušné komentáře nevzrušivé (ale aspon víme, jak veselé mohly být večery u Pomejeho doma) a celé to přímo dýchá ranými devadesátými lety (tj hudba a oblečení pokulhávají za 80. západoevropskými léty). Do plochého dílka jsou prostříhány komentující obrázky (Einstein, vyplazující jazyk, Boschova Zahrada pozemských rozkoší.) a děj je navíc občas okomentován i herci. No,co vám budu povídat, peklo ložený.

Bouřlivé víno (1976)

To byla ale obrprasárna. že, pane Vorlíčku? A trapná chvilka pro řadu jinak sympatických herců. A v čemže to hrají? V historce o tom, jak nebezpečný mohl být rok 68. Jo, to tenkrát poctivá práce vedená soudruhy mohla být tzv. demokracií úplně zničena, navíc hrozily rejdy podivných emigrantů (slizký Vala květinářce: Těch přání by bylo, když tak na vás koukám). Tyhle zlodějský a zkorumpovaný šíbry nakonec poctivý předseda, férový soudruh Menšík přehrál, ale bylo to o chlup.(Emigrant byl totiž, jak jistě tušíte, stejná mrcha jako příznivci demokratizace), A to vtipné sestříhání schůze..to už je čistokrevná politická agitace. "Kdopak nám pomáhal při začátcích družstva? Byl to stát. A ještě dneska jsme mu za to dlužni." O autorovi předlohy, předsedovi Svazu spisovatelů Janu Kozákovi, jsem se učil ve škole a byly to smutné hodiny, musely jsme si z jeho knih dokonce číst ( na rozdíl třeba od Hrabala, Suchého, Voskovce, Wericha, Škvoreckého, Tatarky, Mnačka nebo Kundery). A dejme tomu, že bych byl z Filipín a neznaje souvislosti sledoval bych příběh... Úsměvná komedie? Nevím, já se nesmál.

Náš dědek Josef (1976)

"Přečkal jsem všelijaký pány nahoře, císařpána, Masaryka, Hitllera. A musel přijít stolař (rozuměj: Gotwald), abych dostal penzu" Jo, náš dědek, to je takový lidový dobračisko, s moravským přízvukem a lidským komentářem, kdo by ho neměl rád. No,tak třeba já. Poněvadž tenhle pokus o laskavý náhled soudruha Kachlíka do našeho poválečného venkova mi smrdí na sto honů. Lehkou agitkou, neosobitosti a nedostatkem talentu na rezijni i scenaristicke stolicce. Velka nuda, soudruhu Kachliku, velka nuda.

Monstrum z galaxie Arkana (1981)

Tenhle film si pamatuji. A víte proč? Poněvadž v tehle jugoslavsko-české podivnosti bylo možné zahlédnout volně korzující nahé ženy, a to pritom označení filmu znělo Mládezi pristupno! (tenkrát se skutečně při vstupu do kina kontrolovaly občanky). Asi soudruzi vedeli, ze je třeba na snímek přitáhnout alespon mladého diváka, a to i za cenu jistých morálních ústupků..

Hledám dům holubí (1985)

Sotva prumerny detsky film o venkovske kapele, vedene ukricenym teenagerem/bubenikem. Ten sice bubnuje ve stodole, ale kdyz se do toho pusti, zni to jako nejaka kapela z Prahy, coz pusobi trochu nepatricne. No, bodejt ne, kdyz se natacelo ve Svobodove studiu a do nastroju hrabnul Electrovox neboli Prazsky vyber po zakazu ziveho hrani. Vsak jsem taky mazal koupit si EP z filmu, i kdyz texty jsou hrozne a chut po nevydanem LP Straka v hrsti se nespravila ani nahodou. A proc probuh vsechny postavy ve filmu desne krici?

Náhradníci (2009)

Docela dobry, i kdyz nijak svetoborny namet, pohrichu dosti nevyuzity, Willis to ovsem aspon ma prumer utahne. Pozor spoiler! Zaver filmu nadhodil nektera zajimava temata, napr. jak asi bude vypadat hdp v dalsim kvartale nebo kolik lidi muselo tohle odnest psychickym zhroucenim. To by byla dvojka, intektualni a na ct2!