• Krátkometrážní

Memento (2000)

Tak konečně vím, kde se vzal nápad na Shutter Island.

Ve stínu (2012)

Thriller fajn. Detektivka nee. Jdu se poradit se svojí lahví, co na to říká ona.

Rebelka (2012)

Brave mne jako roztomilá pohádka donutila přemýšlet poté, co jsem si přečet recenzi v Respektu. Se stejným závěrem, jako v NYT zde Antonín Tesař vykresluje pesimistický pohled na hlavní morální poselství filmu. Podle zmíněných recenzí je osvobození Meridy od svatby jenom dočasné, "její svoboda je podmíněná a získaná jen za cenu úsměvů, ústupků a jehly s nití, kterou sešije příběh a opraví tak svět, kde ženy a dívky vědí přesně, kde je jejich místo." Nejvtipnější moment filmu, kdy král Fergus hrající princeznu štěbetá “I don’t want to get married, I want to stay single and let my hair flow in the wind as I ride through the glen firing arrows into the sunset." spolu s princezniným "Let us decide who we want to love." jsou pro toto pojetí filmu pádnými argumenty. Pokud si člověk projde celým filmem a zamyslí se nad vším, co jej dál podporuje, možná se mu argumenty už nebudou zdát tak solidní (nakonec proč by Merida nemohla na své vlastní cestě začít chodit třeba s místní emancipovanou kovářkou, být prostě single a objíždět lukostelecké závody nebo naplňovat svůj život jakkoli jinak - sama za sebe). V rámci žánru a cílové skupiny (děti) ale kromě nejsilnějšího morálního poselství (be brave enough to find your own way in life and follow it, blah blah) probleskuje právě i onen pohádkový návrat k tradičním hodnotám a ačkoli jejich důraz na rodinu je fajn a dává smysl, zbytek (tak si tady teda zatím pobíhej...) je mi nepříjemný skoro jako paničky ze Stepfordu. Trochu se bojím, že po ekologické odpornosti Wall-E se Pixar zanedlouho pustí i do otázky víry a pokud příběh nenapíše nějaký židovský cynik, tak nám pomož...no doplňte si podle vlastních preferencí. Od zamyšlení nad poselstvím pryč - Brave je pořád mimořádně hezká pohádka, v originále navíc opatřená kouzelným skotským přízvukem. Jenom bitva medvědů může být pro špunty trochu děsivá. Tak se na ni mrkněte, ale kmotřence po filmu vysvětlete, že pokud nechce, vdávat se fakt nemusí.

Moneyball (2011)

Eeveryone loves the underdog.

Mlčení jehňátek (1991)

No já vám nevim, ty mo je tři hvězdy jsou trochu na truc, to jo. S přimhouřením oka bych Mlčení dal i čtyři, ale bylo by to spíš za jeho auru dokonalosti a z respektu k lidem, kterým se film líbil (podobně jako třeba u Se7ev). Tak, to by jako disclaimer stačilo, teď si trošku zatrashuju. Jako detektivka Mlčení jehňátek nefunguje; ačkoli se vyšetřování provádí ne úplně tradičním způsobem, k řešení dojde Jodie Foster jen tak nějak mimochodem. V mnoha filmech člověk vidí za čtrnáct rohů a nerozumí hloupému chování postav, takže oscar za kameru by byl myslím mnohem adekvátnější než za scénář. Co se mi ale na filmu opravdu líbilo byl jeho didaktický vliv - mám pocit, že jsem trochu nahlédl do pravidel žánru a smyslu hororo-thrillerových filmů vůbec. Divákovi totiž poskytnou lacinou munici na podepření své pozice ve světě, kterému nerozumí. "Nevím sice, jestli moji zemi neovládají chronožidi, ale nejsem tak tupej, abych šel v domě masového vraha sám do sklepa." V tomto smyslu se jich (chronožidů, laminátů a podobné havěti) bojím zase tochu míň. Dík, Jodie.

Bezvadíkyještěprosím (2010)

Film úplně o ničem, který má bezva soundrack, milou kamerou, řádně iritující Malin Åkerman a reálného Radnora v hlavní roli. Beards rule, btw.