• Krátkometrážní

Kamarádova holka (2008)

Náhodou vůbec ne tak špatné, jak by se zdálo! Jason Biggs teda ve filmu hraje takového idiota, že je až bolestivé se na něj dívat, ale jinak dost zábavný (z nějakého důvodu) malý film. Na čisté 4 hvězdy asi ne...ale fuck it.

Tenkrát na Západě (1968)

Připadá mi neuvěřitelné, že se tříhodinový film dá postavit na dvou (dvou!) hudebních motivech a minimálně z 50% na záběrech obličeje (mimochodem Claudia má epesní make-up a všichni herci úžasně perfektní zuby). Myslím, že dožánru by ještě chtělo doplnit "komedii" - například jsem zjistil, odkud Christoph Walz naprosto jasně vzal inspiraci pro svoji postavu v Django Unchained.

Lincoln (2012)

Jednorozměrný film, pnoucí se kromě vyjmenovaných žánrů i přes komické (ani ne tak komedální) prvky. A navíc je to celé takové strašně...hmm...televizní. Spielbergovské emoce fajn.

Ways to Live Forever (2010)

Na tento film jsem původně chtěl koukat jen kvůli Natalii Tena, která hraje na růžové vespě jezdící punkovou sestřičku. Mno nakonec jsem nekoukal ani kvůli ní ani kvůli soundtracku (který je občas až otravný - na v podstatě bristský film je v něm to Španělsko dost slyšet), ale kvůli dvěma dětským hercům, kteří fimu dodali přesně to, co podle scénáře měli - hravost. Jde prostě o film o smrti na nedělní odpoledne - ale rozhodně z těch lepších (místy mi připomínal i Ben X). Žánr dramatických filmů s dětskými hrdiny nijak nepozmění ani neposune, ale myslím, že se drží přesně toho, čeho chtěl dosáhnout: tedy ničeho vyjímečného, život a smrt jsou takové taky.

Star Trek: Do temnoty (2013)

No jo, ale vždyť ono to pořádně nemá příběh! Jako bylo to parádní, ale ti lidičkové pořád jen na něco reagovali a motivace Khana byla sice logická, ale taky přesně takováhle: "meh". I tak ale spokojenost.

Muž z oceli (2013)

Takhle rozpačitý film! Na Man of Steel je hodně vidět snaha dát Supermanovi konečně pořádný film, takže je skoro celou dobu velmi vážný a dovolí si během 143 minut dva vtipy (jako dobré, uchechtnutí z vás dostane určitě). Není to zas takový problém, tak první hodinu a půl "to sedí", ale i potom co po mírné nelogičnosti ve scénáři (really, it had to be on Earth, Zod? What about like, I don't know, Mars?) nastoupí všechna akce (peníze jsou vážně vidět), pořád máte problém se do filmu nějak víc citově investovat. Imigrantské téma je přitom rozehrané vážně dobře, bohužel nakonec v té vší destrukci vlastně úplně vyšumí a katarze nedojde. Je to škoda, protože jinak je film vážně pěkně natočený (tolik sluncem ozářených sušících se ponožek!), je v něm Costner, mytologie Kryptonu je rozpracovaná... Takže to úplně nedopadlo + po všem co Kal-El ve filmu zvládl jsem vážně zvědavý, čemu bude čelit v dalších dílech. Ačkoli tu tedy problémy jsou, na tři hvězdy to není a ostatní superhrdinové si ze Supermana za některé věci bude dělat srandu, stejně ho musíte mít rádi (tak jako on má rád Batmana).

Žádost o ruku (2012)

Ta správná pohádka pro nás mid-twenties. Vlastně ne, spíš život na plátně, který vás možná (pokud jste už podobných filmů, které také nejsou komedie ale spíš esence Sundance, viděli dost) znovu dovede k myšlence, co sami považujete za film a jaká je jeho úloha ve vašem životě. Pokud neviděli a postavy vám opravdu něco důležitého řeknou, můžete si film užít. Pro mne to byl spíš jen solitérné objev další hip (v ne-pohrdlivém smyslu) kapely: The One AM Radio

Holky na tahu (2012)

Absurdní a v rámci filmu, u kterého člověk čeká obvyklý hollywoodský bash (přečtěte si pár top komentářů), i realistický drama pohled na ženy (ne všechny, samo, některé). Trochu jako Young Adult, jen scénáristicky, režisérsky a herecky o dost horší (v Bachelorette je vidět jen Kirsten Dunst, která podle mého osobního názoru konečně hraje čůzu, kterou ve skutečnosti je . )