Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Starouš George se po 30 letech vrátil zpět ke kořenum, už ho asi přestalo bavit točit film o tučnácích a prasátkách. Usedl tedy zpět do sedadla svého vytuněného bouráku s motorem V8, aby nám opět připoměl, že akčnák lze vytvořit s převážně praktickými efekty. Mel se prokázal moc šílený do role Šíleného Maxe, a tak byl obsazen méněmluvný Tom Hardy, který tam prostě někde pobíhá na pozadí. Zápletka je vcelku jednoduchá. Grupa feministek se pokusí osvobodit z područí Immortana Joe a jeho bandy albínů, ale zvládnou to jen s pomocí silného "ehm" mužského charakteru jmenem Furiosa s podporou o trochu méně mužštějšího Maxe. Akce běží od první vteřiny až dokonce, s malou přestávkou, kdy se rozhodnou to otočit, a jet tam odkud vyjeli. To vše je podtrhnuto uširvoucím soundtrackem, který doporučuje 9 z 10 kytaristů s plamenometem.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Ne jen tak nadarmo je tento seriál jeden z nejlepších na čsfd, když za ním stojí ti nejlepší v čele se Stevenem Spielbergem. Jako celek vypadá, že Spielberg s Hanksem natočili dalšího Ryana, který má 10 hodin. Počínaje sympatickými postavami a konče typickou Spielbergovskou prací s prostředím, které je vyobrazeno, tak že se stačí naklonit k obrazovce a jste na bojišti bok po boku s Easy company a bojujete za osvobození Evropy. Tím, že hrdiny sledujeme od začátku jejich působení u parašutystů až do konce války si je musí snad každý oblíbit. A ti, co přežili mají tu čest vyprávět o hrůzách a strastech, které je čekaly na bojišti jen dokreslují celou mozaiku boje na západní frontě. Bohužel válka je válka a mnoho jejich spolubojovníků padlo nebo bylo zraněno. Dalším aspektem je to, že se seriál zakládána na reálných událostech a lidech a je zfilmován podle jejich vzpomínek a dalších dostupných materiálů. Hudba jen podtrhuje atmosféru událostí. A asi všichni jsme uronily slzu při poslední kapitole Bratrstva neohrožených.

November Man (2014)

Jeho jméno je Deveraux, Peter Deveraux a zaručeně nezná agenta 007. Brosnan se vrací do žánru špionážních thrillerů s bondgirl a plným zasobníkem. A sekne mu to, přirovnal bych to k serii 96 hodin, kde je hlavní kosič Neeson, ale Pierce vůbec nezaostává. Zapletka je průměrná, a nějaký ten zvrat v ději se taky najde. Orientace filmu do východní Evropy je fajn a najemná vražedkyně s obličejem Babčákové dodavá špetku napětí (než dostane do hlavy lopatou). Takže hezký návrat ke kořenům Pierci.

Godzilla (2014)

Nemastná a neslaná slátanina něčeho co má připomínat Godzillu. Možná se tvůrci snažili držet originálu, ale to co vzniklo tomu moc nevypovídá. Celý film je o tom, že jsou vedeny dlouhé rozhovory a plány na zničení monster a nakonec přijde Deus Ex machina alias Godzilla a zachrání situaci svým atomovým dechem. V porovnání s Emmerichovou verzí je to jen slabý odvar.

Kon-Tiki (2012)

Nejlepší cizijazyčný film (nepočítám angličtinu), co jsem viděl. Pokud chcete dokázat své hypotézy, tak je vyzkoušejte! A přesně tohle udělali muži, o kterých je tento norský epos, o dlouhé cestě na obyčejném balsovém voru. Jediné negativum je všudypřítomnost CGI žraloků. Takže celkově je to velké dobrodružství o dokazování toho čemu věříte, i když ostatní ne.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Asi nejrozporuplňější film co jsem viděl. První dvacetiminutovka je dokonalá, žádná velká zdržovačka a jde se do akce a přitom se řekne, o co vlastně kráčí. Jde o to, že před 7 lety se objevily godzilly a to nejlepší, co lidi dokázali vymyslet, aby je porazili, byli transformeři na steroidech. O dějové lince toho není co víc říct, tak budu pokračovat pozitivy. Djawadi jako skladatel spolu s Guillermovým smyslem pro digitální zpracování, kvuli kterému bych na 3D šel znova, a pak ještě jednou. Herecké obsazení je dostačující, nejvíce z plejády tvrďáků vystupuje Elba s Perlmanem, kterým sekundují dva crazy vědci. Negativum je střed filmu, kde se mluví a scénáristicky tento film není nad věcí. Sečteno a podtrženo, pokud máte rádi mangu nebo solidní sci-fi bitky robotů s godzillama je to film pro vás. Ostatní diváky maximálně uchvátí zpracování a hudba.

Rychle a zběsile 7 (2015)

Dojemné a hlavně výdělečné rozloučení s Paulem Walkerem. Svalovci a drsňáci kam se podíváš, kteří dělají neuvěřitelné kousky. Statham ze sebe konečně vytvořil záporáka, který má něco do sebe. Bohužel jsou některé kousky tak insane, že se mi při nich chtělo smát, než tajit dech. Pár vtipů se zde taky najde, ale nejdůležitější a nejlepší je asi 10 minutové loučení s Walkerem, u kterého v kině nezustalo oko suché.

Zaklínač (2002) (seriál)

Asi první věc co poláci alespoň trochu zvládli a chopili se jí po svém. Zebrowski se zde opravdu snažil držet seriál nad vodou (bohužel se mu to nepodařilo), a jako Geralt z Rivie zabiják nestvůr a podobného svinstva mi přišel, jako by z knihy vypadl. Rozjezd a prostředek byl perfektní, bohužel díky poslednímu dílu u mě ztrácí plný počet, ale pořád je to seriál, na který se dá koukat, přestože trikové efekty zamrzly v roce 1990. Seriál doporočuji všem co četli předlohu a ta se jim líbila.

Chappie (2015)

Ano, číslo 5 žije! (a to už po několikáté). Zaprvé musím říct, že Blobkamp nemá sice talent na scénáře a děj, ale dohání to neuvěřitelnou řemeslnou (digitální) prací a hereckým obsazením. Shartlo Copley dokazuje, že Andy Serkis není jediný kdo umí hrát digitální Charaktery. Hugh by jako záporák taky ušel, jen na konci dostane tak na držku, že by to v reálném životě asi nerozchodil. A nakonec samostatná kapitola sama pro sebe: Die Antwoort hudební skupina, která je úžasná svou hudbou a hereckými výkony, z nichž jsou některé legrační, ale další jsou naopak vážné. Chappie je hrdina, kterého si asi každý zamiluje, a to možná jen kvuli tomu jak krade auta a uspává policajty (kdo neviděl nepochopí). Bohužel rezisér nedotáhl posledních 10 minut k dokonalosti, a zaměruje se moc na happy end. Ale přesto musím říct, že Chappie je pro mě "Robo gangsta number one".

Avengers: Age of Ultron (2015)

Bohužel nevím co si mám o tomto filmu myslet. Whedon dokazuje, že dokáže zprostředkovat dobrou zábavu, ale druzí Avengers se mi jeví spíše jako popcornovka, u které se myšlení a děj posouvají až na druhou kolej a v popředí je přehršel digitálních efektů. Superhrdinové se drží svých zažitých stereotypů a jediný, kdo projde nějakým vývojem je Hawkeye, který se pomalu posouvá na místo mého nejoblíbenějšího Avengera (škoda, že umřel Quicksilver). Ale musím něco vytknout i digitálu, který z Ultrona udělal zmenšeninu Megatrona. Takže zhodnocení na zavěr: Tento film je dobrá a zabavná výplň před tím, co bude následovat v dalších filmech, které snad tento marvelácký odvar překonají. PS: Jak jse pro Marvel typické je tam potitulková scéna.