Maigret (1991) (seriál)

Maigret je pomalý, pomalý.. a ešte raz pomalý. Žiadne strhujúce tempo. Už aj Poirot je akčnejší. Má to však v sebe istý pôvab. A nemožno mu uprieť atmosféru, aj vďaka pochmúrnej originálnej hudbe a samozrejme výbornému Brunovi Cremerovi.

Malá Dorritka (2008) (seriál)

Výborná adaptácia, najmä čo sa týka hereckého obsadenia. Geniálny Andy Serkis, pôvabná Claire Foy, sladký Matthew MacFadyen.. najviac ma však upútal výkon Toma Courtenaya, ktorý dodáva celej sérii rozmer hlbokej ľudskej drámy.

Vetřelec (1979)

Pre mňa zatiaľ najlepšie Sci-fi všetkých čias. 95%

Batman začíná (2005)

Christopher Nolan ide do hĺbky. Je nekompromisný a má jasnú predstavu o tom, čo robí. Jeho Batman je fascinujúci, rozporuplný. Zaujme aj nás, ktorí nefandíme komiksovým hrdinom s napumpovanou hruďou. Nolan vyrozprával príbeh o tom, ako sa stal temným rytierom a urobil to asi najlepšie, ako to ide. Musím len zatlieskať.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Návrat kráľa je iste dôstojným vyvrcholením trilógie, ale na mňa je toho pátosu už trochu veľa. Ešte, že sa jedná o mytologický príbeh z dávnych čias, inak by producenti isto prišli na spôsob, ako do scény zakomponovať americké vlajky. ;) Každopádne, keď si odpustím túto nadsázku, musím uznať, že trilógiu mám rada ako celok. (a keď prižmúrim oko, aj s celým tým pátosom v závere)

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Tak trochu nechápem, prečo sú Dve veže považované vo všeobecnosti za najslabší článok trilógie. Mňa naopak oveľa viac nadchli ako Návrat kráľa, ktorý mi pripadá až príliš patetický a rozťahaný. Napríklad scénu odkliatia Theodena považujem za jednu z najkrajších a tiež bitka o Helmov žľab je úžasne spracovaná a vystavaná. Pokračovanie príbehu každopádne nestráca dych.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Knihu som čítala dvakrát. Spočiatku som o filme nechcela ani počuť, našťastie tento môj tolkienovský snobizmus premohla zvedavosť a film som si pozrela. Bez ohľadu na "prehrešky" voči predlohe (a čo to vlastne znamená prehrešok voči predlohe?) je film natočený so zmyslom pre poetiku knihy, ba povedala by som, že tej poetiky je vo filme ešte viac. Silným článkom filmu je tiež herecké obsadenie a výtvarné spracovanie fantastických postáv. Obzvlášť Balrogh sa vydaril.Výborný film! 95%

Sherlock (2010) (seriál)

Keďže som tiež tak trochu "sherlocked", zaslúži si tento seriál trochu podrobnejší komentár.. musím sa priznať, že po dopozeraní prvej časti som bola blahom bez seba a nevedela som, na čo mám skladať väčšie ódy: réžia, scenár, hlavní predstavitelia, hudba....?? Všetko mi pripadalo dokonalé. Čím ďalej seriál napredoval, tým viac som si uvedomila, ako veľmi stojí na šťastnom výbere hlavných predstaviteľov (najlepší možný podľa mňa..), čo sa však neskôr ukázalo ako trochu kontraproduktívne.. Len ťažko si už dokážem predstaviť, že by ma očarila tretia séria, ak by som ju náhodou videla bez znalosti predošlých. Nie, tieto minisérie fungujú len ako rastúci kult moderného Sherlocka a ak mu nepodľahnete, môžu vám čím ďalej tým viac pripadať ako absurdné. V Prízračnej neveste mi to silné zameranie sa na osobu Sherlocka už začalo veľmi prekážať, pretože už nešlo až tak o pátranie ale o riešenie jeho osoby (a jeho vlastných prízrakov). Som veľmi zvedavá, ako sa to celé vyvinie ďalej.. osobne by som veľmi ocenila, ak by sa tvorcovia vrátili k obyčajnému detektívnemu pátraniu (Tak ako to bolo napr v Slepom bankérovi) a vrátili Sherlockovi to, čo časom stratil.