Sebevražedný oddíl (2016)

Z filmu je cítit, že mělo jít o pochmurnou temnou podívanou bez kladných postav, možná i okořeněnou zajímavými motivacemi postav - jenže pak se někdo zalekl a bezcitní zabijáci a gangsteři najednou sekají dobrotu a pláčou po setkání s dcerkou nebo se obětují pro "své kamarády" a národní bezpečnost. Vnitřní logiku zachovávají nakonec jen Viola Davis (vládní zmocněnec), která je pořádný bad ass od začátku do konce, a Jay Hernandez (Diablo) se svým traumatem. Ostatní sice hláškují a mají pěkně zrežírované scénky, ale jako celek nedrží po hromadě motivace postav ani film jako celek. Velká škoda, chtělo by to nějaký directors cut s příběhem, který to měl být původně. Samotná idea sestavit komando metalidí jako protiváhu budoucímu nepřátelskému supermanovi nemá logiku, protože v komandu většina členů žádné zvláštní schopnosti ani vybavení neměla. Jak se dalo z traileru očekávat, nejlepší části byly ty s Jaredem Letem (Joker) a skvělou Margot Robbie (Harley Quinn), kterých však bylo pohříchu málo a většinou to byly flashbacky. Kdyby dali režisérovi volnou ruku, mohl to být skvělý film, ale snaha zavděčit se každému rozhodně filmu službu neudělala. A bez Margot Robbie by to bylo ještě o hvězdu méně.

Zhasni a zemřeš (2016)

Zápletka dobře vymyšlená, ale celý koncept je nedotažený - dala by se z toho vyloudit mnohem děsivější podívaná. Především poslední čtvrtina je vyloženě odfláknutá a nemá logiku, i když závěr není špatný.

Den nezávislosti: Nový útok (2016)

V porovnání s originálem máme větší loď, větší emzáky a bombastičtější efekty. Místo hrdinské SF plné patosu se žánr posunul do parodie a film se nebere ani v nejmenším vážně - naštěstí, protože hrdinské scény by vyzněly směšně tak jak tak a logiky scénář moc nepobral. V podstatě opakujeme rámcový děj prvního dílu, ale žánrově jsme spíš ve Strážcích galaxie. Odpočinková letní podívaná, jen mozek nechejte raději doma.

Supergirl (2015) (seriál)

Jen preventivně a s malým očekáváním jsem se podíval na pilot dalšího z mnoha superhrdinkých seriálů poslední doby - a nakonec zkouknul celou (aktuálně jedinou) první sérii. Čekal jsem slabší a trapnější verzi supermana a dostal jsem slabší a tím zábavnější verzi supermana. Nikdo supergirl neoslavuje ani se netváří moc šokovaně, protože tohle už tu přece všechno bylo a superman to už ukázal dřív a lépe. Superhrdinka tedy musí bojovat o své místo na slunci, kde ji polovina lidí srovnává se supermanem a druhá ji považuje za národní hrozbu. Polovinu seriálu zabírá záchrana kde koho a kde čeho, ale druhá polovina je věnovaná osobním problémům, klukům, rodině, práci a dalším běžným problémům lidí i superhrdinů, které seriál sympaticky stahují z oblohy zpět na zem. Seriál je nepokrytě kýčovitý a bez hluboké filozofie, ale je zábavný a lehce řeší i vážné otázky vztahů lidí a mimozemšťanů. Seriál jednoznačně stojí na skvělých výkonech sympatické a charismatické Melissy Benoist/Supergirl a její šéfové hrané neméně výbornou Calistou Flockhart. Bez těchto dvou hereček by se seriál jednoznačně propadl do šedého průměru, takže jedna hvězda za vyvážený scénář, druhá za Calistu Flockhard a dvě za Melissu Benoist. Pro příští řadu bych doporučil produkci vyčlenit víc financí na slušné digitální studio, protože tohle je v dnešní době ubohé i na televizní produkci.

Warcraft: První střet (2016)

Pro mnohé nejočekávanější film roku nesplnil předpoklady fantasy filmu roku, ale ani se nevyplnily noční můry vyloženého propadáku. Tvůrci balancovali na hraně, kde žádná ze stran konfliktu nemohla být zlá (hráči WoW hrají za obě strany) a přitom musel mít konflikt sílu. Větší prostor dostala strana orků, tak se trikaři mohli vyřádit na rozpohybování těchto svalnatých humanoidů. Lidská strana už takový prostor nedostala (o trpaslících, elfech a dalších rasách ani nemluvě), ale o nějaké prokreslenosti postav nemůže být ani řeči ani na jedné straně. Příběh očividně trpí slabým prokreslením pozadí motivů postav. Grafika dobře odpovídá napůl pohádkové stylizaci jednoduchého příběhu. Snad se po tomto bezzubém úvodu do děje dostane na zajímavější a propracovanější příběhy ze světa WoW.

Poslední dny na Marsu (2013)

Po svižném SF/hororovém rozjezdu se film propadá do průměrné vyvražďovačky ozvláštněné prostředím Marsu.

Pátá vlna (2016)

Směska ohraných klišé smíchaná v předvídatelném příběhu s nulovou gradací. Jako pilot k young aduld SF by to bylo tolerovatelné, ale film v kině? Jedinými klady zůstávají Chloë Grace Moretz a Nick Robinson, kteří zachraňují zbytky koukatelnosti.

V zajetí démonů 2 (2016)

Wan mohl jen těžko dosáhnout stejné kvality jako ve vynikajícím prvním dílu a také nedosáhl. Přesto natočil výborný horor, kterému se dá vytknout jen několik chyb. První z nich je jednoznačně délka, která je přestřelená a má neblahý vliv na napětí a spád filmu. Dále pak scénáristé ve snaze o efekt místy ujeli v logice - asi by bylo o dost jednodušší rozbít velké okno než lézt do sklepa a probíjet se skrz podlahu. Nakonec mohli scénáristé zapnout invenci a odpustit si další strašidelné dětské hračky. V ostatních aspektech mohu jen chválit - herci úspěšně zvládali své role (včetně dětských herců), lekačky fungovaly, triky byly v přiměřeném množství a kvalitě a příběh měl hloubku i zvraty. Svou roli sehrál i kvalitní soundtrack. Není to sice bomba jako první díl, ale rozhodně je to kvalitní horor, který stojí za shlédnutí na velkém plátně.

X-Men: Apokalypsa (2016)

Poněkud chaotická pohádka s několika charismatickými postavami a množstvím komparsu. Bohužel se Singer nechal strhnout módou comicsových eposů se zbytečným množstvím "hlavních" postav a stejně zbytečnou délkou 143 minut. Své scény utáhnou bez problémů James McAvoy (Profesor X), Michael Fassbender (Magneto), Jennifer Lawrence (Raven) a kupodivu i Evan Peters (Quicksilver). U ostatních je střídavě zataženo a Sophie Turner (Jean Grey) na svou podstatnou roli absolutně nemá. Příběh je vyloženě chabý a logických chyb by se člověk nedopočítal. Nevidím nejmenší důvod, proč vytahovat na scénu supersilného Apokalypse, když svět musí zase ničit chudák depresivní Magneto jako v téměř každém dílu. Jiná zápletka by nebyla? Nabízí se srovnání s Kapitánem Amerika 3, který sice také trpěl přebytkem postav, ale vygradoval do komorního souboje. X-meni vygradovali do digitálního chaosu celosvětové apokalypsy a souboje všech proti všem. Scénáristé si navíc nevidí navzájem do karet, protože síla postav se mění scénu od scény a neustálé odbíhání od hlavní dějové linie ničí už tak slabé napětí. Není to úplná katastrofa a film obsahuje výborné scény (Magnetův pokus o normální život, Quicksilverova evakuace před výbuchem, rozpačitý Profesor-X s Moirou, Raveniny hrdinské proslovy), ale přesto je to jeden ze slabších dílů, na které se snadno zapomene.

Captain America: Občanská válka (2016)

Film řeší podobné téma jako Batman v Superman, ale téměř všechno pojal opačně - místo dvou solitérů máme debatující skupiny hrdinů, místo špatného nelogického příběhu dobře promyšlené drama vystihující motivaci postav a místo digitálního bordelu pěkně přehledné bitky za světla a v jednoduchých (byť efektních) kulisách. Slabé stránky jsou především v nadbytku postav - nejspíš bylo potřeba představit některé postavy před dalšími filmy, zjednodušení zápletky a příliš mírné vyznění. Celý film se nese ve vyloženě temné atmosféře, ke které podstatně přispívá překvapivě vážný a depresivní Iron Man bez jediného žertu. Film si vysloveně říká o nějaké mrtvé hlavní hrdiny, jaké ostatně bylo vyznění comicsové předlohy. Zápletka se začala rozvíjet velmi pěkně, ale místo pokračování slibného tématu registrace a dohledu nad superhrdiny s přesahem do demokracie a odpovědnosti za vedlejší škody udělal film najednou výhybku k prostému tématu "zabili mi někoho z rodiny". Je až neuvěřitelné, kolikrát je v tomto filmu tato motivace použita pro různé postavy. Velkým kladným překvapením filmu je nová verze Spidermana, která konečně vyznívá jinak než jeho předchůdci a zastává svými hláškami roli odlehčení, kterou původně zastával Iron Man. Bohužel v záplavě postav mnoho prostoru nedostal, ale můžeme se těšit na jeho vlastní film. Hezky se rovněž vyprofilovala Scarlet Witch, která by si rovněž zasloužila větší prostor a tak chyběla jen Wasp z Ant Mana, na kterou musíme počkat do jiného filmu. Vysoké hodnocení zaslouží rovněž civilní padouch/mstitel, který jako jediný zastupuje původní myšlenku předlohy o odporu veřejnosti proti výstřelkům superhrdinů. Finální konflikt Captaina America proti Iron Manovi je už jen logickým vyvrcholením filmu, které bohužel není zakončeno fatálněnším koncem. Přes jmenované zápory jde o jeden z nejlepších superhrdinských filmů vůbec.