Jurský svět (2015)

Bežný akčný film z dinosaurími potvorami. CGI super, herci OK, scenár bez nápadu s tlakom na akciu.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Opäť sa ocitáme v svete čarodejníkov pani Rowlingovej. Svet je síce rovnaký, ale rozdielov je veľa. Iné nie je len miesto a čas, ale aj hrdinovia. Tento film nám rozpovie príbeh čarodejníka Mloka Scamandera a jeho návštevy New Yorku. Mlok je veľmi roztržitý a nezodpovedný čo sa jeho predstaviteľovi Eddiemu Redmaynovi darí stvárniť veľmi dobre. Dobre však nie je, že jeho príbeh sa kompletne odohráva na muklovskej strane sveta, takže jeho správanie spôsobuje mnoho problémov a to nie len ostatným postavám, ale aj príbehu samotnému. Útek zverov z jeho zázračného kufra však nie je hlavnou zápletkou. Je to len zámienka, aby si divák mohol popásť oči na nových digitálnych bytostiach. Hlavnou zápletkou je Grindelwald, čarodej Voldemortovej úrovne, ktorý sa už nechce skrývať pred muklami a chce vyvolať vojnu s nimi. Používa na to ničivého obskura. Hlavným problémom tohto filmu je to, si nevie vybrať medzi týmito dvoma zápletkami alebo ich rozumne skĺbiť. Na jednej strane je tu komicko-romantické chytanie zverov za náhodnej pomoci pána Kowalského. Na strane druhej temné nebezpečenstvo a boj s ním. Produkcia, herecké obsadenie aj digitálne efekty sú prvotriedne hoci digitálne plazmové monštrá sa v poslednej dekáde podobajú ako vajce vajcu. Nič z toho však nezachráni mačkopsovitosť príbehu a logické lapsusy znižujúce uveriteľnosť príbehu. 60%

Svobodný mládenec (1993) (TV film)

Zatiaľ najslabší diel tejto série sherlockových príbehov. Produkcia je síce stále dobrá ale jej slabiny sa naplno ukazujú na poli vizuálnych efektov. Najväčšou slabinou je však samotný príbeh, ktorý zaváňa spiritizmom no nie však na strane pátrania ale priamo v hlave veľkého detektíva. Ten sa takmer na márach a prenasledovaný opakovanou nočnou morou púšťa do hľadania stratenej čerstvej manželky lorda Roberta St. Simona. No a na koniec na jeho sny dôjde hoci Freud je v tom úplne nevinne. Spočiatku potácavý dej sa nakoniec nejako dá do poriadku a vyústi do štandardného konca. Herecky to až také zlé nie je, hoci som sa dočítal, že samotný Jeremy Brett nebol pri natáčaní úplne fit.

Palma (2020)

Pekný rodinný film. Taký ruský Hačikó. Príbeh psa, ktorý čaká na svojho pána. Železničnú stanicu však vystriedalo letisko. Opustenej Almy sa ujme syn pilota Viačeslava Lazareva. Ten prišiel o matku, ktorú Viačeslav opustil skôr než sa Kolja narodil. Komplikovaný vzťah s otcom rieši Kolja fixovaním na Almu. Je to film o vzťahoch, takže emócie sa tu riešia takmer v každej scéne. Dej sa darí dramatizovať do poslednej chvíle a samozrejmosťou je šťastný koniec. Profesionálna produkcia a výborné herecké výkony sa vyrovnajú hollywoodkym parametrom.

Colette (2013)

Výborne natočená dráma židovských väzňov v koncentračnom tábore. V centre príbehu je mladý Vili Feld a holandské dievča Colette. Ich vzťah začína drobnou pomocou, vďaka ktorej je Colette ušetrená okamžitej likvidácie. Vývoj ich vzťahu, útrapy väzňov, snaha prežiť, pomôcť si navzájom či zorganizovať útek sú každodenným chlebom, hoci toho väzni samozrejme nemajú dostatok. Samotný pobyt v koncentračnom tábore je rámcovaný Viliho snahou po vojne nájsť Colette, ktoré je nakoniec korunované úspechom ale nie happyendom. Jiří Mád mal ťažkú úlohu vymaniť sa so svojej komickej škatuľky ale môžem povedať, že sa mu to celkom podarilo. Clémence Thioly a všetci ostatní herci odviedli výborné výkony a spolu s výbornou produkciou tvoria veľmi dobrý film.

Django střílí první (1966)

Príjemný western so sympatickým hlavným hrdinom. Glenn Garvin alias Django nie je žiadny drsný ostrieľaný pištoľník no napriek tomu tasí veľmi rýchlo a napriek určitej mladíckej naivite sa mu darí prežiť so šarmom Limonádového Joa. Príbeh má originálnu zápletku, ktorá vedie cez klasický konflikt s miestnym kápom de tutti kápi k originálnej vtipnej pointe navracajúcej príbeh k jeho začiatku. Produkcia je dobrá a napriek tomu, že dej je miestami odľahčený, neskĺzne do komédie. Na druhej strane dokáže vytvoriť napätú atmosféru keď je treba. Hudba síce nie je od Morriconeho ale Bruno Nicolai odviedol tiež dobrú prácu. Glenn Saxson síce nebol skúsený bard, ale svoj podiel práce zvládol rovnako dobre ako ostatní herci. Riccardo Pizzuti si tu nacvičil to čo neskôr zúročil v komédiách Terrenca Hilla a Buda Spencera.

Myši patří do nebe (2021)

Vizuálne krásny a úžasne dojímavý animák o priateľstve, empatii a strachu. Hlavné postavy nie sú vôbec prototypmi kladných hrdinov. Dôležitá je však ochota a snaha hľadať cestu ako byť lepším. Spočiatku mi ich správanie dokonca vadilo, ale keď k sebe našli cestu zmenil sa príbeh na roztomilé ťuťuli muťuli. Zvieracie nebo totiž nie je žiadny raj a každý musí prejsť drsnou skúškou, po ktorej prichádza prekvapivo (spoiler) budhistický návrat do kola života. Záver sú úplné emocionálne kúpele a katarzia, ktorá je výsledkom pochopenia života nenechá žiadne oko suché. To všetko nádherne vizuálne zabalené s výbornou stopmotion animáciou. Cítiť z toho však zameranie na najmenšie publikum.

Hrdinové ohně (2017)

Výborne natočený príbeh hasičského zboru od Žulovej hory, ktorý sa zaradil medzi najlepšie tímy, ale podľahol požiaru. Odhliadnuc od tímu ako kolektívneho hrdinu sledujeme hlavne osudy dvoch postáv z opačných koncov rebríčka. Prvým je veliteľ Eric Marsh. Alfa samec, prvotriedny hasič obetujúci všetko svojej práci. Jeho tieňovým protipólom je Brendan, narkoman, ktorý sa kvôli dieťaťu a rodine rozhodne postaviť na nohy. Produkcia a herecké výkony sú bez pochyby profesionálne. Príbeh si udržuje dobrú atmosféru, primerané napätie a s pátosom to nepreháňa. Záver je trocha emotívnejší, ale to je len drobná smietka na kvalitne odvedenej práci.

Frida (2002)

Výborný životopisný film. Spracovanie, herci, všetko je také ako má byť. Život samotnej Fridy bol zrejme dosť divoký na to, aby upútal. Film však ide ďalej svojou farebnosťou podoprenou hudbou.

Čistá práce (2008)

Veľmi dobre natočený príbeh partie zlodejíčkov, ktorý sa nechajú zapliesť do hry tajnej služby a ich cesty sa tak skrížia nie len s políciou, ale aj pár ľuďmi, s ktorými sa neradno zahrávať. Pre nejaké psychologické ponory tu nie je veľa miesta, ale herci si počínajú veľmi dobre. Vzhľadom na to, že ide o film podľa skutočnej udalosti, mám z neho o niečo lepší pocit. 70%